Google: všetci sa proti nám spikli!

img_7d72b53b0274d8ca6c65a0e9a89847f6ec867517d370cdb4dc0afb25fb588088

Google a jeho predstavitelia si myslia, že konkurenčné spoločnosti ako Apple alebo Microsoft sa proti nim spikli a snažia sa ich spoločnými silami oslabiť. Prostriedkom na to majú byť nezmyselné súdne spory o patenty. Apple, Microsoft a pár ďalších sa údajne spojilo kvôli získaniu starých patentov Novellu a Nortelu, aby sa uistili, že ich nezíska Google. Nezmyselné patenty, ktoré v skutočnosti ani náhodou nemajú takú vysokú hodnotu, sa potom predávajú za astronomické sumy. Príkladom je portfólio patentov od Nortelu, ktoré získal Apple a Microsoft za 4,5 miliardy USD. Najvyššia ponuka Googlu bola 4 miliardy USD a tento obchod už prešetruje aj protimonopolný ú­rad.

Čo tým konkurencia sleduje je podľa Googlu zrejmé. Chcú, aby boli za každé Android zariadenie poplatky 15 USD, čím by sa stalo používanie tohto systému pre výrobcov telefónov ako napríklad HTC nákladnejším. Ak by bolo použitie Androidu drahšie ako napríklad Windows Mobile, veľa výrobcov by v dnešnom konkurenčnom prostredí dvakrát zvážilo, ktorý mobilný operačný systém použije. Google v súčasnosti poskytuje Android zadarmo.

Aj v tejto situácii zrejme platí, že nepriateľ môjho nepriateľa je môj priateľ. Na to, či ide o zdravý a prirodzený konkurenčný boj a Google chce byť jedničkou zadarmo, alebo praktiky konkurencie ohrozujú zdravé fungovanie trhu, si musíte urobiť názor vy. Určite sa oňho nezabudnite podeliť v diskusii pod článkom.

Viac článkov na tému

7 komentáre v archíve

 1. Rio píše:

  Google by mal viac tlačiť na zákonodardcov aby zrušili softvérové patenty. To ale nerobí.

 2. den píše:

  Ste si isty, ze “Google poskytuje Android zadarmo”? To ze je to open source este nemusi nutne znamenat, ze na komercne ucely je zadarmo.

 3. RedyMex píše:

  Ja osobne nevidim v tychto subojoch megakorporacii vyznam a zmysel. Nech si kazdy slobodne vyberie aky system chce pouzivat. Zo vsetkych firiem, ktore tu bojuju vobec nerozumiem Applu, ktoreho system je bezkonkurencny a podla mna sa nema coho bat. Hlavna vyhoda Androidu je hlavne ta, ze sa ponuka zadarmo a je otvoreny a mozno to vsetkych irituje. Je to akoby sa Apple a Microshit spikli voci Linuxu. Zdravy rozum tu chyba urcite.

 4. ccd píše:

  RedyMex, android nieje otvoreny ani nahodou. K honeycombu neposkytli zdrojaky. Viz ich licencie, ktore ich nenudia ziadne zdrojaky poskytnut.

 5. Mike píše:

  Prečo bol potom Google ochotný zaplatiť 4 miliardy za tie isté patenty – aby sa o ne zadarmo podelil s ostatnými?

 6. yohann píše:

  Za vsetkym hladaj peniaze. Je to prirodzene, kazdy zdravy obchodnik sa snazi zrusit konkurenciu.

 7. exo píše:

  zdravy obchodnik sa snazi byt lepsi, ako konkurencia. Zrusit konkurenciu sa snazi nezdravy obchodnik…

Komentáre sú uzavreté.

Inzercia

Partneri

MacBlog newsletter
Inzercia