Google: všetci sa proti nám spikli!

Google a jeho predstavitelia si myslia, že konkurenčné spoločnosti ako Apple alebo Microsoft sa proti nim spikli a snažia sa ich spoločnými silami oslabiť. Prostriedkom na to majú byť nezmyselné súdne spory o patenty. Apple, Microsoft a pár ďalších sa údajne spojilo kvôli získaniu starých patentov Novellu a Nortelu, aby sa uistili, že ich nezíska Google. Nezmyselné patenty, ktoré v skutočnosti ani náhodou nemajú takú vysokú hodnotu, sa potom predávajú za astronomické sumy. Príkladom je portfólio patentov od Nortelu, ktoré získal Apple a Microsoft za 4,5 miliardy USD. Najvyššia ponuka Googlu bola 4 miliardy USD a tento obchod už prešetruje aj protimonopolný ú­rad.

Čo tým konkurencia sleduje je podľa Googlu zrejmé. Chcú, aby boli za každé Android zariadenie poplatky 15 USD, čím by sa stalo používanie tohto systému pre výrobcov telefónov ako napríklad HTC nákladnejším. Ak by bolo použitie Androidu drahšie ako napríklad Windows Mobile, veľa výrobcov by v dnešnom konkurenčnom prostredí dvakrát zvážilo, ktorý mobilný operačný systém použije. Google v súčasnosti poskytuje Android zadarmo.

Aj v tejto situácii zrejme platí, že nepriateľ môjho nepriateľa je môj priateľ. Na to, či ide o zdravý a prirodzený konkurenčný boj a Google chce byť jedničkou zadarmo, alebo praktiky konkurencie ohrozujú zdravé fungovanie trhu, si musíte urobiť názor vy. Určite sa oňho nezabudnite podeliť v diskusii pod článkom.

Viac článkov na tému

Diskusia je archivovaná, nie je možné prispievať.

Partneri

Inzercia

Send this to a friend