Google kupuje Motorolu, bude vyrábať telefóny

Vyhľadávací gigant Google dnes ohlásil, že odkupuje divíziu spoločnosti Motorola, zameriavajúcu sa na výrobu mobilných telefónov. Motorola je momentálne jedným z najväčších výrobcov zariadení so systémom Google Android. Stojí napríklad za populárnymi telefónmi Motorola Droid, Droid X a Droid 2, respektíve GSM verziami Milestone, Motorol X a Milestone 2.

Google odkúpil firmu za 12,5 miliardy amerických dolárov. Od akvizície si sľubuje „zosilnenie Android ekosystému a zlepšenie konkurencie vo svete mobilných telefónov.“ Aj keď Google vyvinul operačný systém Android, sám žiaden mobil s týmto systémom nepostavil. Brandované telefóny Google Nexus One a Nexus S vyrobili partneri HTC a Samsung. Vďaka Motorole teraz bude mať Google pod kontrolou aj výrobu hardvéru, rovnako ako Apple.

Neznamená to ale, že Android telefóny už nebudú môcť vyrábať aj ostatné firmy. Google tvrdí, že „Motorola Mobility zostane licenčným partnerom Androidu a Android ostane otvoreným. Google bude prevádzkovať firmu Motorola Mobility ako samostatný biznis.“ Okrem silnej pozície na trhu mobilných telefónov Google označuje za dôvod kúpy aj silnú pozíciu v „domácich zariadeniach a video riešeniach.“

Navyše svoju úlohu zohrali aj patenty, ktorých Motorola vlastní veľké množstvo. Spoluzakladateľ Larry Page píše na svojom blogu, že sa vďaka nim Google môže brániť proti patentovým útokom od Apple a Microsoftu. Niektorí odborníci dokonca naznačujú, že toto je hlavný dôvod kúpy.

Firma Motorola bola založená v roku 1928, čiže 68 rokov predtým, než Google. Na začiatku roku 2011 sa po dlhšom období straty rozdelila na Motorola Solutions, ktorá vyvíja neštandardné zariadenia pre firmy a vládu, a lepšie si počínajúcu Motorola Mobility, ktorá predáva mobilné telefóny. Telefón Motorola Droid, ktorý firma uviedla na trh na jeseň 2009, bol prvým komerčne úspešným Android telefónom a za 74 dní sa z neho predalo viac než milión kusov.

Viac článkov na tému

Diskusia je archivovaná, nie je možné prispievať.

Inzercia

Partneri

Inzercia

Send this to a friend