Bratislavský kraj má aplikáciu pre iPhone, Datalanu platí každý mesiac

Štátne a pološtátne inštitúcie nezvyknú byť veľmi rýchle v adaptovaní nových technológií. Prekvapilo nás teda, keď Bratislavský samosprávny kraj (BSK) minulý týždeň oznámil uvedenie svojej novej aplikácie pre iPhone a iPod touch.

„Mobilná aplikácia, ktorú si môžu zadarmo stiahnuť majitelia smartfónov priamo do svojho mobilného telefónu, je špeciálne vyvinutá pre potreby samosprávy,“ uvádza sa v tlačovej správe BSK.

Program so skromným grafickým prostredím je rozdelený na niekoľko častí, z ktorých sa každá zameriava na odlišný účel. Prvá, označená ako Nástenka, umožňuje prezerať si novinky, ktoré sú dostupné aj na webovej stránke župy. V budúcnosti by sa tu mali nachádzať aj ankety, kde môžu obyvatelia vyjadriť svoj názor. Župan Pavol Frešo zdôrazňuje, že praktický prínos môže byť pri informovaní o živelných pohromách, ako napríklad záplavách.

Pomocou druhej časti, Miesta, sa obyvateľ môže dostať k miestnemu úradu či Divadlu. Tretia obrazovka umožňuje odoslať samospráve podnet. Na posledných dvoch častiach sa môže používateľ dozvedieť viac o BSK a o aplikácii samotnej.

Kraj si aplikáciu prenajíma

Softvér vyvinula pre Bratislavský samosprávny kraj spoločnosť Datalan. Župa na ňu nevlastní výhradné práva, program si od technologickej firmy len prenajíma, za čo zaplatí ročne 2400 eur. Datalanu platí v mesačných intervaloch po dvesto eur, uvádza sa v zmluve, ktorá je zverejnená na internete. Prvé dva roky má kraj zľavu päťdesiat percent.

„Vývoj podobnej aplikácie (ako je nový program BSK — dopl. MacBlog) freelancerom bežne stojí približne dvetisíc eur,“ odhaduje iOS programátor Peter Štajger, ktorý vyvinul napríklad aplikáciu Skener Slovenskej sporiteľne. „V prípade, že by to vyvíjala väčšia firma, by sa mohla suma pohybovať okolo tritisíc.“

Bratislavský samosprávny kraj aplikácia

Foto: BSK

Viac článkov na tému

Diskusia je archivovaná, nie je možné prispievať.

Partneri

Inzercia

Send this to a friend