Apple začal v USA predávať odblokovaný iPhone 4

V utorok ráno začal Apple na svojich amerických stránkach popri AT&T a Verizon verzii predávať aj odblokovaný iPhone 4 bez dátového paušálu. Apple predáva GSM iPhone totožný s tým, ktorý predáva cez AT&T a distribuuje do zahraničia. Potvrdili sa tak dohady, ktoré sa šírili posledné dni. Exkluzívnym predajcom iPhonu bol v USA od začiatku jeho predaja v roku 2007 AT&T. Na začiatku roku 2011, keď už zmluva o exkluzívnom predaji vypršala, začal Apple ponúkať verziu iPhonu 4 upravenú pre CDMA siete aj u konkurenčného mobilného operátora Verizon. Predaj odblokovanej verzie v USA nasledoval rozhodnutie o ponúkaní odblokovaných iPhonov v iných krajinách. V roku 2010 začal Apple ponúkať odblokovaný iPhone vo Veľkej Británii, Francúzsku a v Kanade. Ceny boli stanovené na £499 (16 GB) resp. £599 (32 GB) vo Veľkej Británii, €629 resp. €739 vo Francúzsku a $659 resp. $779 v Kanade. iPhone ponúkaný od včera v USA stojí $649 resp. $749. Je tak z odblokovaných iPhonov najlacnejší, čo je dobrá správa najmä pre tých, ktorí nepotrebujú veľké paušály, no zároveň chcú mať nový iPhone.

iPhone

Apple ponúka na svojich stránkach odblokovanú verziu iPhonu 4. Zdroj:  arstechnica.com

Kompatibilita

Apple v súčasnosti ponúka iba jednu verziu odblokovaného iPhonu. Neponúka CDMA verziu a vzhľadom na to, že tretí provider v USA, T-Mobile, využíva pre svoje 3G služby frekvenciu 1700 MHz pre upload a 2100 MHz pre download, iPhone na ňom pobeží iba cez GSM a na internet sa pripojíte akurát tak cez EDGE. iPhone totiž nepodporuje frekvencie využívané T-Mobilom. Nejde o softvérové, ale o hardvérové obmedzenie vyplývajúce z dizajnu antén. U nás sa predáva iPhone totožný s tým, ktorý predáva Apple ako odblokovaný, Orange a T-Mobile 3G u nás funguje na oboch bez problémov. V druhej polovici júla plánuje u nás 3G spustiť i tretí operátor O2, frekvencia, ktorú použije, nie je známa.

Cena

Cena odblokovaného iPhonu 4 v USA je v prepočte podľa súčasného kurzu asi 450 EUR. Teda o niečo menšia ako u ostatných predajcov, no i tak ešte stále vysoká. Mobilní provideri to odôvodňujú tým, že s paušálom iPhone postupne splácate, pričom takto ho zaplatíte naraz celý. Nemožno si však nepoložiť otázku, ako je možné, že iPod Touch je až o toľko lacnejší. O dohadoch o skutočnej výrobnej cene iPhone 4 ani nehovoriac.

Odblokovaný iPhone 4 je najmä pre svoju cenu veľmi zaujímavou ponukou najmä pre ľudí, ktorí veľa cestujú a často potrebujú meniť SIM kartu (hoci tu je veľmi limitujúcim prvkom prítomnosť Micro SIM), prípadne pre tých, ktorí si nemôžu dovoliť alebo nechcú platiť drahé paušály, s ktorými je iPhone ponúkaný.

Viac článkov na tému

10 komentáre v archíve

 1. buden píše:

  cakal som na to uz od iphonu 3g a teraz ked uz mam, ale dobre vediet ked sa mi s nim nieco stane, som ale zvedavy o kolko klesne na ebay

 2. Richard Studenovský píše:

  Zdravím,

  nemáte náhodou ty ceny pomíchané?
  V USA jsou ceny deklarovány bez DPH a v Evropě s DPH.

  Zdravím.
  RS

 3. men with red face píše:

  a aky vyznam ma tato sprava pre nasinca …?myslim ze mrhanie casom blogera…

 4. piggee píše:

  zabudli ste na 4. krajinu, co bolo svajciarsko, kde sa predaval odblokovany.. priamo apple na svojich strankach..

 5. Petr I píše:

  za 640 $ si ho muzou narvat to zadku dnes bych za nej nedal vic jak 250$

 6. Rozculenec píše:

  Tak par dni po tom ako odidem z ameriky. V oktobri som si kupil gsmko v appstore a zistujem ze bez gevey sim mi je to zas nanic. Ach jo.

 7. ludo píše:

  zaujimave, ze v australii clovek dostane k pausalu zadarmo, nic neplati za telefon staci len podpisat kontrakt na 24 mesiacov!

 8. Dano píše:

  Kupim z orange a mam pokoj ta čo :D

 9. Vaše meno píše:

  Som začiatočník v Apple. Ale zaujíma ma či I phone 3 GS Z Ameriky budem môcť použiť SIM kartu z T…Mobilu.
   

 10. Wili píše:

  Ked kupis prave ten odblokovany tak ano.

Komentáre sú uzavreté.

Inzercia

Partneri

MacBlog newsletter
Inzercia