Apple vykráda svojich najlojálnejších

Pokiaľ cez Twitter sledujete technologických zanietencov, včera ste si počas úvodnej prezentácie WWDC mohli okrem nadšeného jasania prečítať aj pár správ s veľmi odlišným tónom. Paradoxne, neboli od zástancov Windowsu, ale od tých, ktorí majú k Applu najbližšie — vývojárov softvéru pre iPhone a Mac.

Prezentáciu začalo Apple tým, že jeho Mac App Store je úspech a stal sa populárnym medzi používateľmi, rovnako ako programátormi. Vraj sa za pár mesiacov stal najväčším kanálom na predaj softvéru. Ktorý vývojár by to nemal rád? V rovnakých superlatívoch sa hovorilo aj o App Store pre iPhone. Za oznamom, že developerom vyplatil Apple 2,5 miliardy dolárov bolo viac výkričníkov, ako nájdete na titulnej strane bulvárneho denníka. Zrejme to firmu oprávňuje, aby potom svojim treťostranovým vývojárom, ktorí pomohli vystavať iOS do pozície, v ktorej je dnes, zapichli nôž do chrbta.Nová služba Reading List, dostupná v nových verzách Mac OS X aj iOS, umožňuje používateľovi konečne čítať na webe aj dlhé texty, na ktoré práve nemá čas a nájde si ho až neskôr. Keď narazíte na článok, môžete ho jednoducho uložiť do svojho Reading Listu, napríklad na Macu a vďaka bezdrôtovej synchronizácii vás bude čakať v poličke s odloženými článkami aj na iPhone a iPade. Rovnako to platí aj naopak.

Skvelý nápad. Škoda len, že dve aplikácie s rovnakým princípom sú dostupné už roky. Instapaper sa v App Store predáva od augusta 2008. Read It Later, ktorý začínal ako rozšírenie pre Firefox ešte o niečo skôr, bol v App Store od apríla 2009. Marco Arment, ktorý stojí za prvou menovanou aplikáciou, vyvíjal od začiatku takmer výhrane pre Apple zariadenia. Jablkovému ekosystému ostal verný stále a pre Android či Windows Phone 7 nie je stále žiadna oficiálna aplikácia.

Vývojári po WWDC 2011

Vývojári aplikácie WhatsApp Messenger prišli na iný geniálny nápad — kedysi, keď ľudia nemali na mobiloch internet, využívali na textovú komunikáciu výlučne SMS správy. Dnes je tu internet a za prenesenie 140 bajtov cez web, čo je obsah jednej správy, si pýta operátor tisíckrát menej ako za prenesenie rovnakej informácie cez protokol SMS, nehovoriac o tom, že ak máte dátový balíček, je všetok prenos v cene. A tak vytvorili programátori aplikáciu WhatsApp, ktorá spĺňa rovnaký účel, čo SMS, ale správy sú posielané cez internet do aplikácie a druhý človek je upozornený push notifikáciou. Rozšírený program, ktorý na Facebooku „lajkuje“ jeden milión ľudí, je v App Store od mája 2009. Po pondelku, keď Apple predstavil dokonalú kópiu tohto systému, nazvanú iMessage, ich už asi viac pribúdať nebude.

Asi najväčší šok ale zažili ľudia zo štúdia Tap tap tap. Vývojári, ktorí stoja za iPhone aplikáciami ako Classics, Convert, Voices 2 a The Heist, žnú vďaka svojmu prepracovanému softvéru a dobrému marketingu jeden úspech za druhým. Jeden z ich posledných počinov, Camera+, je program na tvorbu fotografií s doplnkovými funkciami, ktoré v základnej aplikácii na fotenie nenájdete. V auguste 2010 pridali do svojej aplikácie funkciu VolumeSnap, ktorá umožňovala fotiť okrem tlačidlom na displeji aj tak, že ste stlačili hardvérové tlačidlo hlasitosti. Výsledok: aplikácia bola za porušenie smerníc o interakcii s používateľom vymazaná z App Storu a opätovne sa zjavila až po štyroch mesiacoch.

Keď rôzne softvéry spĺňajú rovnaký účel, je to väčšinou vec dobrá a pomáha konkurencii, ktorá vo výsledku vedie ku kvalitnejšej aplikácii. Tiež platí, že softvérové patenty zatiaľ narobili skôr viac neplechy, ako skutočnej ochrany obete. Úplne iné ale je, keď softvérový gigant arogantne ukradne nápad malému vývojárovi tretej strany, namiesto toho, aby sa s tvorcom softvéru dohodol alebo ho odkúpil, a keďže funkciu zahrnie do systému, doterajšiu aplikáciu prakticky pripraví o význam. Keď to takto pôjde ďalej, vývojári si zrejme rozmyslia, na ktorej platforme budú predávať a Steve Jobs sa s najväčším počtom aplikácii chváliť môcť nebude.

Viac článkov na tému

Diskusia je archivovaná, nie je možné prispievať.

Partneri

Inzercia

Send this to a friend