Aký bude iPad 2 — zhrnutie všetkých informácií a dohadov

Aký bude iPad 2?

–Vo štvrtok– V stredu o siedmej večer nášho času, teda približne o tri dni, spoločnosť Apple v kultúrnom stredisku Yerba Buena Center v San Franciscu pred desiatkami vybraných novinárov predstaví svoje najnovšie technické vymoženosti. Ako to firma sama nazvala, na prezentácii ukáže to, „v znamení čoho sa bude niesť rok 2011“.

O nových produktoch, ktorých bude zrejme viac, sa toho zatiaľ veľa nevie, s výnimkou toho najočakávanejšieho — novej verzie tabletu iPad, alebo aj iPadu 2, ako sa často zvykne prezývať. Aj keď kompletné a zaručené informácie nemá zrejme nikto okrem Steve Jobsa a niekoľkých najvyšších predstaviteľov a distribútorov, my si môžme skúsiť zrekonštruovať iPad aspoň podľa toho, čo doposiaľ preniklo na verejnosť ako viac či menej „zaručené“ informácie.

Možné trendy nám môže objasniť aj konkurencia. Tá za uplynulých 12 mesiacov chrlila jeden tablet za druhým a aj keď žiaden sa komerčným úspechom iPadu nevyrovnal, po stránke hardvéru a softvéru majú čo ponúknuť a donútia Apple v novom kúsku ponúknuť tiež nové technológie.## Displej

Prvý iPad mal displej s uhlopriečkou 9,7 palcov (i keď číslo bolo často zaokrúhľované na 10) a pomer strán 4 ku 3. Tablety konkurencie sa spravidla niesli buď vo veľmi podobných rozmeroch, alebo ponúkali číslo v okolí siedmich palcov, ktoré zaručilo väčšiu prenosnosť, no zároveň len približne polovičný povrch obrazovky — približne 310 centimetrov štvorcových pre desaťpalcový tablet, verzus približne 155 pre sedempalcový. Sedempalcové tablety boli teda namiesto rovnocenného protivníka applovského talbetu skôr niečo medzi iPadom a smartfónom (ktoré teraz bežne dosahujú uhlopriečku štyri palce). Niektorí vyššiu prenosnosť ocenili, no mnohí recenzenti sa vyjadrili, že sedem palcov je málo.

Nový iPad, aspoň podľa väčšiny dostupných informácií, veľkosť obrazovky meniť nebude. Apple si zjavne myslí, že sa svojím prvým pokusom trafil do vkusu väčšiny zákazníkov, a ani väčší ani menší model by nebol taký obľúbený. A zrejme sa skutočne nemýli.

Približne od polovice minulého roka sa však objavujú aj správy, že na trh by mohol prísť aj iPadov „menší brat“. Sedempalcový tablet by sa mohol podľa nich predávať popri hlavnom desaťpalcovom modeli podobne ako sa iPod nano predáva popri iPode classic a touch. Aj keď tieto zvesti doposiaľ neboli veľmi podložené, a keby sa mali skutočne naplniť, zrejme by sme už počuli aj konkrétnejšie detaily, ignorovať ich nemôžeme.

Ako by vyzeral sedempalcový iPad

Ako by vyzeral sedempalcový iPad. Foto: iLounge

O niečo hodnovernejšie sa zdajú byť správy, že nový iPad, aj keď s nezmenenou veľkosťou obrazovky, bude disponovať vyšším rozlíšením. Server DigiTimes ohlasoval retina displej už v novembri, v polovici januára sa pridal portál Engadget, ktorému to mali potvrdiť hodnoverné zdroje. Obrázky s dvojnásobným rozlíšením boli na dôvažok objavené v aplikácii iBooks.

Grafika v dvojnásobnom rozlíšení sa našla v iBooks

Grafika v dvojnásobnom rozlíšení sa našla v iBooks. Foto: MacRumors

Koncom januára však magazín PC World a rovnako renomovaný bloger John Gruber informáciu o vyššom rozlíšení poprel. Celý február zostala otázka vo vzduchu a pravdepodobnosť, že sa rozlíšenie zvýši bola zhruba rovnako vysoká, ako že sa meniť nič nebude. Jasnejšie to začalo byť až pred pár dňami, keď svoje tvrdenia server Engadget odvolal s tým, že Apple neočakávane zmenil plány.

Porovnanie displeja na iPhone 4 a iPade

Porovnanie displeja iPhonu 4 a iPadu. Foto: Bryan Jones

To stále neznamená, že displej vyššie rozlíšenie (s najväčšou pravdepodobnosťou dvojnásobné) mať nebude, no pravdepodobnosť je menšia.

Zhrnutie: V ideálnom prípade uvidíme desaťpalcový iPad s rozlíšením 2048 × 1536 bodov a tiež menší sedempalcový tabet. V horšom (a reálnejšom) prípade sa nemení nič.

Výkon

iPad podáva so svojím optimalizovaným systémom veľmi slušný výkon, aj keď jeho črevá veľmi neohúria. Napriek tomu je to však oblasť, v ktorej sa dá zlepšovať stále.

Momentálne má tablet procesor Apple A4 s taktom 1 GHz a pamäť RAM s objemom 256 MB. Snaď každý jeho súčasný konkurent je na tom lepšie. Jeden gigabajt pamäte RAM je štandard pre tablety od Motoroly a HP a do zariadení tejto kategórie si rovnako začínajú robiť cestu dvojjadrové procesory s nízkou spotrebou, no vysokým výkonom.

Apple iPad Samsung Galaxy Tab Motorola Xoom –Playbook– HP Touchpad
Procesor 1 jadro s 1 GHz 1 jadro s 1,2 GHz 2 jadrá s 1 GHz 2 jadrá s 1,2 GHz
RAM 256 MB 512 MB 1024 MB 1024 MB

Okrem toho, že Apple v novom tablete možno použije novú generáciu svojho procesora s kódovým označením Apple A5 sa o vylepšeniach v tomto smere veľa nevie. Niektoré stránky hovoria o dvojjadrovom CPU, no väčšina oponuje alebo sa nevyjadruje.

Horúcim kandidátom na upgrade je určite aj pamäť RAM, ktorej nedostatok býva jednou z najkritizova­nejších vlastností iPadu. Problémy sme si všimli aj my v našej recenzii už v apríli minulého roka. iPad napríklad neudrží vo svojej pamäti viac než dve alebo tri otvorené stránky v Safari. Problémy sa ešte znásobili, keď sa v novembri pridal na tablet multitasking. Aj keď iPad zvládne mať spustených pár programov naraz, na pozadí sa však zatvárajú oveľa rýchlejšie ako by sme chceli.

Materská doska súčasného iPadu

Materská doska súčasného iPadu. Foto: iFixit

Keďže Apple do iPhonu 4, ktorý začal predávať v lete, už zabudoval pol gigabajtu RAM, očividne to pre neho nepredstavuje problém a nový tablet snáď podstí aj celým gigabajtom. Pamäť bude v zariadení určite veľmi dobre využitá, keďže iPad má väčšiu obrazovku a teda aj väčšie nároky. Ak sa však Apple rozhodne duplikovať rozlíšenie (pozri predchádzajúci bod), možno nebude stačiť ani to.

Posledné vylepšenie by sa malo týkať grafického čipu. AppleInsider vo svojej januárovej správe hovorí, že iPad 2 bude mať dvojjadrový čip SGX543. Ten bude mať údajne až štvornásobný výkon oproti tomu dnešnému.

Zhrnutie: Procesor Apple A5 s mierne vyšším taktom (približne 1,2 GHz), 1 GB pamäte a lepší grafický čip. V horšom prípade procesor podobný tomu dnešnému a 512 MB RAM.

Porty

Horúcou témou sú aj vstupy a výstupy, ktoré by sa mohli zjaviť v novej generácii iPadu. Prvý iPad, aj keď bol na možnosti pripojenia veľmi skromný, zvládol základ veľmi dobre. Ľudia chcú však viac a vyšší štandard im ponúka konkurencia, je teda celkom pravdepodobné, že aj Apple svoju ponuku posilní.

Najpravdepodob­nejší prídavok je vo forme najznámejšieho portu zo všetkých — USB. Dosiaľ však nie je jasné, či Apple pridá štandardnú USB koncovku, napríklad pre pripojenie klávesnice alebo fotoaparátu, alebo sa rozhodne ísť cestou Micro USB, ktoré je čoraz častejšie používané v mobilných telefónoch najrôznejších značiek a preferuje ich aj Európska únia. V každom prípade však port asi nevytlačí terajší dock konektor, no bude s ním prítomný spoločne.

USB pridáte momentálne iba pomocou redukcie

USB pridáte momentálne iba pomocou redukcie. Foto: FastCompany

Je tiež možné, že Apple sa do druhého iPadu rozhodne zakomponovať svoj nový štandard Thunderbolt, ktorý predstavil minulý týždeň spolu s novými MacBookmi. Určite každý by bol rád, keby sa mu tablet po pripojení nezálohoval tak dlho ako to má vo zvyku teraz. Apple by dokázal zakomponovať štandard popri USB, aby ste kvôli tabletu nový hardvér kupovať nemuseli, no aby ste ho využili, pokiaľ ho máte. Thunderbolt dosahuje dvadsaťkrát vyššiu rýchlosť ako USB 2.0.

Pripomeňme si, že v prvom iPode v roku 2001 sa Apple rozhodol použiť svoj preferovaný port FireWire, aj keď USB bolo vtedy obľúbenejšie. Použitie tohto portu využil aj marketingovo, keď sa v reklamách chválil, že je oveľa rýchlejší ako konkurenčné USB, ktoré vtedy štandardne dosahovalo len tri percentá dnešnej rýchlosti.

Thunderbolt

Thunderbolt na nových MacBookoch Pro. Foto: Apple

Na ďalšie vylepšenie, ktoré by mohlo byť veľmi užitočné, poukázal v januári server AppleInsider. Nový iPad podľa neho získa HDMI port. To, či sa bude jednať o samostatný port, alebo bude nutné použiť redukciu, zatiaľ zrejmé nie je.

Poslednou z pravdepodobných noviniek je slot na Micro SD, ktorý tiež ponúka väčšina konkurencie. O možnosti vloženia pamäťovej karty referovalo niekoľko dôveryhodných serverov, i keď v posledných dňoch sa opäť situácia zahmlieva. Ak by sa tento odhad naplnil, môže sa jednať jednať o lacný a jednoduchý spôsob rozšírenia pamäti.

Samsung Galaxy Tab slot na Micro SD obsahuje

Samsung Galaxy Tab slot na Micro SD obsahuje. Foto: Flickr:liewcf

Zhrnutie: Nový iPad by mohol byť vybavený štandardným USB alebo Micro USB portom, možný je vstup Micro SD kariet a integrácia technológie Thunderbolt.

Dizajn

Apple je, čo sa dizajnu týka, relatívne konzervatívna spoločnosť, nový iPad teda určite nebude veľmi odlišný od toho pôvodného, pár vecí sa zrejme predsa len nájde.

Aj takto by mohol vyzerať iPad 2

Aj takto by mohol vyzerať iPad 2. Foto: MIC Gadget

Veľa sa diskutuje o tom, že nový tablet bude mať menšie okraje (aj keď navlas rovnaký displej). Veľké zmeny čakať asi nemusíme, podľa doposiaľ zverejnených informácií je rozdiel vo veľkosti len pár milimetrov. Okrem výšky a šírky sa diskutuje aj o znížení hrúbky. Aj tu zrejme môžeme očakávať len kozmetické zmeny, keďže momentálnych 13 milimetrov sa už veľmi skresať nedá.

iPad má mať podľa niekoľkých uniknutých informácií a predčasne predávaných puzdier chrbát podobný momentálnej generácii iPodu touch alebo MacBooku Pro. Boky iPadu by mali byť výrazne oblé, no zadná strana by mal byť od určitej úrovne úplne hladká. Momentálny tvar je síce esteticky vzhľadný, no nie vždy úplne praktický, napríklad pri použití na stole.

Hladký chrbát iPadu 2

Hladký chrbát iPadu 2. Foto: Engadget

O použitých materiáloch toho nie je veľa známe. Okrem súčasného štýlu by mohol mať iPad aj lesklú zadnú stranu ako iPod touch. John Gruber špekuluje aj o extra ľahkom a extra pevnom tele z uhlíkových vlákien, aj keď informáciu uvádza len ako neveľmi pravdepodobnú.

Podľa toho, čo naznačujú puzdra, bude o niekoľko centimetrov presunutý aj reproduktor, ktorý bude teraz na rozhraní spodnej a zadnej strany tabletu.

Reproduktor iPadu 2

Reproduktor iPadu 2. Foto: Engadget

Zhrnutie: Druhá generácia iPadu bude zrejme o niekoľko milimetrov menšia z každej strany. Iný bude tvar, ktorý by mal byť v štýle iPodu touch štvrtej generácie, teda oblý s rovnou zadnou stranou.

Fotoaparát a FaceTime kamera

Na absenciu Flashu sa webstránky prispôsobili a ľudia si zvykli. Chýbajúci multitasking bol pridaný softvérovou aktualizáciou. Neprítomnosť webkamery je teda posledný z troch hlavných počiatočných problémov, ktorý ešte stále nebol „vyriešený“. Niet sa čomu čudovať, keďže tá sa ani inak ako novým hardvérom pridať nedala.

Nový iPad by však podľa všetkého mohol ľudí, ktorým webkamera chýba, potešiť. Serveru MacRumors sa podarilo v novej verzii systému odhaliť obrázky, ktoré naznačujú, že iPad bude mať aplikáciu umožňujúcu FaceTime a rovnako aj program Photo Booth na tvorenie fotografií pomocou predného fotoaparátu s efektami. Prítomnosti prednej kamere nasvedčujú aj displejové fólie s vyrezaným otvorom na vrchu obrazovky, o ktorých pred dvomi týždnami informoval server 9to5mac.

Údajný dôkaz FaceTimu na novom iPade

Údajný dôkaz FaceTimu na novom iPade. Foto: MacRumors

Aj keď mnohí si len veľmi ťažko vedia predstaviť fotiť s niečím takým veľkým, ako je iPad, uniknuté informácie hovoria aj o tom. Fotoaparátu na zadnej strane zariadenia nasvedčuje aj zmienka v softvéri, podobne ako pri FaceTime. Zmienka v systéme naznačuje rozlíšenie jedného megapixelu, niektoré zdroje však hovoria až o troch. V každom prípade bude však hlavný účel zadnej optiky (ak sa nakoniec zjaví) zrejme natáčanie videa a FaceTime, nie fotografovanie.

Zhrnutie: Takmer s určitosťou sa dočkáme FaceTime webkamery. S veľkou pravdepodobnosťou bude zároveň prítomný aj fotoaparát na zadnej strane.

Ostatné novinky

Hovorí sa aj o ďalších zmenách. Jednou z nich je otázka kapacity zariadenia. Už minulý rok sa objavili dohady, že iPad by mohol zdvojnásobiť svoju maximálnu kapacitu zo 64 na 128 GB. Tento predpoklad je logický, keďže aj iPhone a iPod touch znásobuje svoju kapacitu približne každých 18 mesiacov. Na druhej strane však treba povedať aj to, že 64 GB väčšine ľudí stačí a je otázne, aký by bol dopyt po 128-gigabajtovom tablete. Konkurencia ponúka zväčša maximálne 32 GB pamäte, i keď väčšinou zároveň poskytujú možnosť rozšírenia Micro SD kartou.

Ďalšou kapitolou je cena iPadu. Aj keď mnohí by určite radi dúfali v opak, základná 500-dolárová respektíve 500-eurová suma sa zrejme meniť nebude. Firmu konkurencia priveľmi netlačí. Menší Samsung Galaxy Tab sa u nás predáva bežne v kamennýchinternetových obchodoch za cenu okolo 600 eur. Motorola Xoom, ktorá debutovala v USA minulý týždeň, stojí 800 dolárov, i keď tam je zahrnutý aj 3G čip a 32 GB pamäte. Je však pravdepodobné, že Apple odstráni najmenší 16 GB model a za základnú cenu 500 eur ponúkne tablet s dvojnásobnou kapacitou.

Ceny iPadu sa dôvod meniť nemajú

Ceny iPadu sa dôvod meniť nemajú. Foto: Gdgt

Posledná zmena s príchodom iPadu 2 by mohla byť konečne jeho oficiálna dostupnosť na Slovensku. Aj keď na internete alebo v nešpecializo­vaných elektro predajniach sa tablet už predáva od konca jesene v Apple Premium Reseller prevádzkach sa stále predávajú „len“ neoficiálne. Podľa našich zdrojov predajne počas uplynulých mesiacov už niekoľkokrát očakávali spustenie oficiálneho predaja, vždy sa však odložil na neskôr — možno aj kvôli prichádzajúcemu iPadu 2.

Na záver treba pripomenúť, že Apple má skoro vždy nejaké to eso v rukáve a predstaví aj niečo, čo vôbec nebudeme čakať. Určite sa teda neobávajte, že už viete všetko a v –štvrtok– stredu nebude prekvapení.

komentárov
 1. no…opat prekvapia…neviem ale stakym iPhonom 4 neprekvapili vobec. snad iba tym ze bol identicky s tym leaknutym. Podla mna design bude presne taky ako sa ocakava a jedina realna moznost “bomby” by bol thunderbolt (podla mna ovela pravdepodobnejsie ako SD/USB). Co sa tyka designu, bude ucelnejsi, ale mna asi opat (ako pri iP4) sklame. darmo iPad 1 je pre mna neprekonatelny, najsexy mobilne zariadenie na trhu (a dufal som ze iP4 bude vyzerat ako malu iPad).

  tak ci onak, mam take citenie a podla sprav o skorsom nasadeni iPad 3, ze apple zavedie taktiku iPhone. tj zasadne zmeny obdva roky. cize teraz nieco “v ramci medzi”. mozno vyssia RAM, ale mozno stale A4 (ktory je dostatocny), design zmena iba zadna strana a maximalne ten thunderboltik (mozno ani to nie). Pricom iPad3 by uz mal retinu, dvojjadrovy procesor a grafiku pre hry na urovni PSP2, mozno aj SD slot a hlavne iOS 5

  0
  0
 2. mate v tom bordel

  Podle pozvánky, kterou obdržel server The Loop, se bude event konat v Yerba Buena Center for the Arts, což je pro podobné akce už tradiční místo. Samotné představení se pak bude konat v 10 hodin pacifického času, tedy v 19 hodin času středoevropského.

  0
  0
 3. “Zhrnutie: Nový iPad by mohol byť vybavený štandardným USB alebo Micro USB portom, možný je vstup Micro SD kariet a integrácia technológie Thunderbolt.”

  tu si myslim ze vela zmien nenastane oproti dnesnemu modelu
  :)
  pekne zhrnutie

  0
  0
 4. Thunderbolt na iPade je podľa mňa veľmi nepravdepodobný. FireWire na iPode bol o inom, vtedy malo FW nahradiť pomalé USB, čo sa nepodarilo. Thunderbolt je od začiatku prezentovaný ako profesionálny interface pre RAID, audio a video procesory a HD monitory. Naozaj neviem kto by si zapájal iPad do nejakého 5-kilového audio interface a hlavne čo by s tým na iPade robil. Skôr si viem predstaviť to miniUSB alebo dokonca FW 800, Apple ho ešte stále presadzuje.

  0
  0
 5. Já si naopak myslím, že Thunderbolt by mohl nahradit všechny ostatní porty. Ať již univerzální konektor, tak USB a hlavně HDMI port. Řešení All in one v duchu Applu :-). Ostatně na na obalech pro iPad2 se prostor pro Mini DisplayPort ukázal. A když už zmizel i z MacBooků, tak proč ho nechávat v iPadu. A nasazení Thunderboltu do iPadu by byla docela slušná promoakce.

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Vychází zcela nová aplikace SledovaniTV pro AppleTV

Uživatelé SledovaniTV, kteří využívají AppleTV, se mohou těšit na zbrusu novou aplikaci. Ta postupně nahradí tu stávající. Nová aplikace pro AppleTV přináší uživatelům této platformy nové funkce a celkově příjemnější a plynulejší zážitek ze služby.
pokračovanie článku

Telekom varuje pred podvodnou komunikaciou

Slovak Telekom počas uplynulého víkendu zaregistroval zvýšenú aktivitu nevyžiadaných e-mailov a SMS správ, ktoré vystupujú v jej mene a zneužívajú dôveru zákazníkov. Hlavným cieľom je od zákazníkov vylákať osobné údaje či ich donútiť k potvrdeniu objednávky, ktorá v skutočnosti neexistuje.