Ako inštalovať Mac OS X Lion z DVD alebo USB a minimálne požiadavky na hardware

Po tom ako Apple oznámil, že nový Mac OS X Lion bude distribuovaný výhradne cez Mac App Store, sa vynorili obavy, či ho bude možné nainštalovať aj klasicky „načisto“ alebo upgradovať zo starších verzii systému ako je Snow Leopard. Nevýhod tohto ťahu je hneď viacero. V našich končinách je stále bežné mať k internetu len pomalé pripojenie a stiahnuť 4 GB môže trvať skutočne dlhšie ako zájsť do lokálneho obchodu a kúpiť si DVD. Navyše sú aj ľudia, ktorí stále neupgradovali zo systému 10.5 alebo starších, nielen kvôli tomu, že by im na to nestačil hardvér. Apple síce vo svojich kamenných obchodoch DVD verziu určite neposkytne, ale spôsobov inštalácie umožňuje niekoľko.

Tradičný spôsob

Pre väčšinu používateľov je toto najpohodlnejšia cesta k novému systému Lion. Na podporovanom hardvéri a aktuálnej verzii Snow Leopard zo Software Update stačí spustiť aplikáciu App Store, zakúpiť Lion a stiahnuť ho. Interaktívne sa nastavia základné informácie o inštalácii a tá prebehne na pozadí bez potreby reštartovania počítača alebo inej distrakcie používateľa od jeho práce.

Pred sťahovaním sa ešte bude treba presvedčiť, či je verzia Snow Leopard aktuálna. Je tak možné spraviť cez Apple menu v ľavom hornom rohu, kliknutím na Software Update.

Mac OS X Lion už dostupný už v Júli  

Systém Mac OS X 10.7 Lion dostupný už v júli cez Mac App Store, Zdroj:  apple.com

Vytvorenie bootovacieho média

Tento spôsob síce nevyrieši problém s pomalým internetom, ale mnohé ostatné áno. Po nasledujúcich krokoch bude vyzerať inštalačné médium podobne ako v minulosti. Umožní „tvrdé“ preinštalovanie systému, ako aj spustenie vo virtuálnej podobe napríklad pod VMware Fusion alebo Parallels Desktop.

  1. Z Mac App Store je potrebné kúpiť a stiahnuť inštalačku ako za  normálnych okolností
  2. Otvoriť priečinok so stiahnutým súborom Mac OS X Lion, kliknúť naň  pravým tlačidlom a prejsť do „Show Package Contents“
Show Package Conents
  1. Otvoriť priečinok SharedSupport, v ktorom sa nachádza .dmg obraz  systému. Pre inštaláciu Lionu do virtuálnej mašiny stačí tento obraz  vyhľadať z dialógového okna pri vytváraní virtuálneho systému. Pre  ďalšie kroky je lepšie ho skopírovať, napríklad na plochu.
InstallESD.dmg
  1. Tento obraz sa dá vypáliť na DVD, flash disk alebo aj externý disk.  Existuje viac spôsobov ako to spraviť, ale najjednoduchšie je otvoriť  aplikáciu Disk Utility, ktorá sa nachádza v /Applications/U­tilities/.  V ľavej časti okna je zoznam pripojených médií, medzi ktorými sa  nachádza aj vložené prázdne DVD alebo pripojený disk. Pod týmito je  miesto, do ktorého treba potiahnuť ikonu InstallESD.dmg skopírovanú na  plochu v predošlom kroku. Podľa zvoleného inštalovacieho média sa  vyznačí vložený obraz InstallESD.dmg a pokračuje nasledovne:
  • DVD – v hornom menu kliknúť na Burn a pokračovať podľa inštrukcií  pre vypálenie obrazu na DVD
  • disk – prejsť do záložky Restore a pripojiť tam obraz InstallESD.dmg  z plochy. Požadovanú partíciu disku (v prípade USB je to celý disk)  pretiahnuť do menu Destination a vyznačiť Erase destination. Po kliknutí na  Restore a potvrdení zmazania obsahu(!) disku/partície prebehne vypálenie  obrazu na disk.
Disk Utility
  1. Pre inštaláciu na požadovaný počítač je potrebné do neho takto  pripravené médium vložiť/pripojiť a pri štarte systému pridržať  klávesu „C“. Druhou možnosťou je nastaviť v Snow Leopard požadovaný  disk ako primárny a reštarovať počítač.

Hardvérové požiadavky pre Lion

  • Intel Core 2 Duo, Core i3, Core i5, Core i7, Xeon a novšie procesory.  32-bitové Intel Core Duo (bez „2“) a Core Solo nie sú oficiálne  podporované, ale určite sa na internete objavia návody, ako toto obísť, čo  sa stalo aj v prípade Snow Leopard. Podpora PowerPC odišla zo  systémom 10.5.
  • 2 GB RAM a viac
  • minimálne 4 GB voľného miesta na disku – čím viac,  tým lepšie
Viac článkov na tému

Diskusia je archivovaná, nie je možné prispievať.

Partneri

Inzercia

Send this to a friend