Recenzia systému Windows Phone 7 od Microsoftu, svieži vánok vo svete mobilov

Už keď Microsoft prvýkrát odhalil systém Windows Phone 7 vo februári 2010 (vtedy mal v názve ešte aj slovo Series), muselo byť každému jasné, že je tento mobilný systém navrhnutý úplne iným spôsobom ako tie doterajšie. Nie len, že systém nemá nič spoločné s Windows Mobile 6, no na rozdiel od obrovského množstva súčasných mobilných platforiem počnúc všetkými deriváciami Androidu až po drobné, na mieru šité softvéry telefónov strednej a nižšej kategórie, inšpiráciu nehľadá ani v iPhone. A to je len dobré.

## Systém

Systém je po estetickej stránke možno až príliš nekonvenčný — na našej facebookovej stránke ho napríklad prirovnal jeden čitateľ k teletextu — ale pri jeho používaní je jasné, že sa na nič nehrá a jeho vzhľad je dizajnérskou odpoveďou na otázku — ako to urobiť čo najracionálnejšie, najjednoduchšie, najpoužiteľnejšie a bez zbytočností. Vzhľadu dominuje podľa nastavenia používateľa čierny alebo biely podklad, na ktorom sú štvorcové ikony alebo text, farba opäť podľa vášho výberu.

Keďže som Windows Phone 7 (WP7) predtým nevidel nikoho používať, bál som sa, že nebudem vedieť ako urobiť hento alebo tamto. Hneď od prvého momentu ako som telefón chytil do ruky som však nemal žiaden problém. Napriek tomu sa nemôžem zbaviť pocitu, že keby som dal telefón niekomu menej technologicky zdatnému, aj keď by nemusel mať priamo problém s používaním, možno by sa telefón zdráhal ovládať vďaka veľmi neštandardnému prostrediu.

Microsoft Windows Phone 7

WP7 ponúkne po odomknutí obrazovku, kde sú v dvoch stĺpcoch štvorcové ikony reprezentujúce jednotlivé aplikácie, lepšie povedané časti softvéru. Skôr časti preto, lebo keď prechádzate z menu do SMS správ, odtiaľ do mailov a nakoniec do telefónneho zoznamu, nevyzerá to, ako keby ste prechádzali medzi samostatnými programami, ale ako keby ste boli stále v jednom a tom istom. Toto nie je spôsobené len grafickou uniformitou, ale aj zaujímavými animáciami a relatívne rýchlym načítavaním.

Zaujímavé je, že jednotlivé ikony slúžia aj ako widgety alebo dynamické prvky. Napríklad ikona aplikácie Pictures zobrazuje niektorý z posledných obrázkov, ktorý ste telefónom zachytili. Aplikácia People zobrazuje v ikone tváre vašich kontaktov. Program Mail má priamo v ikone napísaný počet neprečítaných mailov (toto má aj iPhone ako samostatnú značku na ikone) a dokonca aj názov mailovej služby, ktorú používate, teda napríklad Gmail, Hotmail a podobne. Obrazovkou môžete skrolovať hore a dole, kde nájdete viac ikon. Keď na ikone dlhšie podržíte prst, môžete ju rovnako ako na iPhone presúvať či odstrániť. Odstrániť môžete ľubovoľnú, nie len doinštalovanú aplikáciu, pretože primárny Start screen slúži vlastne len ako spúšťač najpoužívanejších aplikácií. Všetky dostupné programy nájdete presunutím sa doprava, kde sú v abecednom zozname.

Microsoft Windows Phone 7

WP7 má aj ďalšie nezvyklé, no praktické, ovládacie prvky. Napríklad, keď je iPhone aplikácia rozdelená do viacerých logických častí, je to zobrazené ako čierna lišta na spodku obrazovky, na ktorej je niekoľko tlačidiel. Na WP7 nie sú jednotlivé časti takto viditeľné, no mení sa medzi nimi pohybom prsta doľava alebo doprava. Zo susednej časti zväčša vidíte pár pixelov na okraji obrazovky, aby ste vedeli, čo tam môžete čakať.

V systéme sa nevracia na predošlú obrazovku virtuálnym tlačidlom, no všetky WP7 telefóny ponúkajú samostatné tlačidlo pre návrat, ktorým sa vždy vrátite o krok späť. Rovnako je dostupné ďalšie tlačidlo pre vyhľadávanie, ktoré vyhľadáva vždy podľa tej časti, v ktorej práve ste, napríklad v Marketplace bude vyhľadávať aplikácie, na internete webové stránky. Tlačidlo Start je zas ekvivalentom k iPhonovskému tlačidlu Home a vždy vracia na úvodnú obrazovku.

WP7 je veľmi úzko prepojený so sociálnymi sieťami, ako napríklad Facebook alebo Live. Žiaľ, výber nie je veľmi široký, Twitter či iné siete napríklad chýbajú. A ako teda toto prepojenie funguje? Akonáhle si nastavíte účet, váš telefón bude „plný“ Facebooku. Všetci vaši priatelia sa vám nahrajú do kontaktov, i keď telefónne čísla mať nebudú, a tiež budete vidieť ich posledné statusy v jednoduchom a prístupnom prostredí priamo v aplikácii People. Ďalej sa vám do aplikácie Pictures nahrajú vaše facebook-ové fotky a obrázky a ariadi sa vám aplikácia Me, ktorá je prakticky odkaz na váš profil a stále zobrazuje na ploche vašu fotografiu.

Microsoft Windows Phone 7

Dobré alebo zlé? To je na každom, telefón vás však nenúti nastaviť si profil v systéme, môžete používať facebookovú aplikáciu, mobilný web, alebo sociálne siete nevyužívať vôbec.

Microsoft Windows Phone 7

Softvérové vybavenie WP7 je podobne ako celý systém skôr strohé. Základ, teda telefón a SMS, mail a internetový prehliadač, prehrávač hudby či filmov, kaledár, budík, kalkulačka a podobné mu nechýba, horšie je to s niektorými ďalšími aplikáciami. Na štandardom systéme napríklad nenájdete možnosť urobiť si poznámku a rovnako si nepozriete video z YouTube, musíte stiahnuť až ďalší program.

Microsoft ponúka, podobne ako Apple, webovú službu, ktorou si môže používateľ napríklad vyhľadať stratený telefón cez GPS alebo ho hlasne rozozvučať aj keď je stíšený (to sa hodí napríklad keď zapadne za gauč). Vyhľadanie sa mi nepodarilo ani na niekoľký pokus a rovnakú skúsenosť hlásili i ďalší dvaja známi. Dá sa teda predpokladať, že funkcia zatiaľ nefunguje v našich zemepisných šírkach, i keď Microsoft na to dostatočne neupozorňuje. To druhé, teda prezvonenie, už fungovalo.

Browser

WP7 má na ploche ikonu s názvom Internet Explorer a aj keď na počítači sa jedná o obávaný kus softvéru, Explorer na telefóne je celkom dobrý. Tak ako zvyšok systému, aj prehliadač je veľmi minimialistický — pod stránkou je len malá lišta so štyrmi tlačidlami a hornú lištu prehliadač nezobrazuje — no nedá sa povedať, že by mi v ňom niečo chýbalo.

Microsoft poňal široký mód trochu inak ako Apple, a keď telefón otočíte o 90 stupňov, prestanú sa zobrazovať lišty a panely, aby ponúkol surferovi celú obrazovku na zobrazenie stránky. Na predošlú stránku sa v tomto móde dá dostať pomocou hardvérového tlačidla, no to je asi tak všetko. Osobne mi toto nezvyklé poňatie trochu prekážalo, lebo človek je nútený telefón stále otáčať hore-dole, no pri dlších článkoch, ako napríklad tento, by to hádam mohlo byť užitočné.

Microsoft Windows Phone 7

Vykresľovanie prehliadača je dobré, a za dobu testovania sa mi nestalo, že by nejakú stránku vykreslil nesprávne. Približovanie a odďaľovanie funguje rovnako ako na iPhone, teda buď pomocou dvoch prstov alebo dvojitým poťukaním, avšak keď je stránka úplne oddialená, text je na nej menej čitateľný ako na iPhone. Je to určite aj kvôli nižšiemu rozlíšeniu (WP7 telefóny majú obrazovky 800 × 480, oproti 960 × 640), no aj kvôli horšiemu vyhladzovaniu písmen.

Prehliadač na telefóne je aj skutočne rýchly. Podľa niektorých testov vykreslí stránku ešte rýchlejšie ako iPhone (aj keď prvý text sa začne zjavovať rýchlejšie na iPhone). My sme detailné porovnania nerobil, no prehliadač sa nám zdal prinajmenšom taký rýchly ako má konkurencia.

Je nutné podotknúť, že ani Internet Explorer vo WP7 nepodporuje Flash. Microsoft sa dokonca, rovnako ako Apple, oficiálne vyjadril, že technológia od Adobe je jednoducho priveľkou záťažou na slabé procesory mobilných telefónov a to je dôvod jej absencie.

Predsalen sa však našlo pár vecí, ktoré ma na browseri hnevali. Za prvé, pri načítavaní, no aj po jeho skončení, sa občas stane, že celá prizoomovaná stránka o centimeter „skočí“ (posunie sa), väčšinou samozrejme podľa Murphyho zákona tesne predtým, ako ťuknete na link, a teda otvoríte omylom iný. Občas naopak telefón na ťuknutie na link alebo inú operáciu nechce zareagovať. A je tu aj problém spojený s univerzálnym tlačidlom pre návrat. Keď surfujete, prehliadač zatvoríte a znovu otvoríte, tlačidlom naspäť sa nedostanete na predchádzajúcu stránku, ale na domovskú obrazovku.

Klávesnica, jazyk

Bolo pre nás veľkým sklamaním, že Windows Phone 7 vo svojej terajšej verzii nepodporuje ani slovenský jazyk, ani slovenskú klávesnicu. S anglickým rozhraním by sa ešte dalo vysporiadať — aj keď pre niektorých bude určite i to veľká prekážka — no absencia možnosti zadať diakritické znaky je určite horšia. Telefón podporuje celkovo iba päť jazykov: angličtinu, nemčinu, španielčinu, francúzštinu a taliančinu, jediný slovenský text je a dátum na úvodnej obrazovke. Rovnako nie je Slovensko podporované vo Windows Phone Marketplace a tak, keď chcete vidieť ceny v eurách, musíte sa zmieriť s nemeckým alebo francúzskym rozhraním obchodu.

Virtuálna klávesnica má skoro totožné rozloženie s tou na iPhone, teda písmená sú uložené v troch riadkoch, pod ktorými je štvrtý s medzerníkom, enterom, prepínačom jazykov a zobrazením interpunkčných znamienok a čísel. WP7 zobrazuje na prvej úrovni klávesnice hneď vedľa medzerníka aj čiarku a bodku. A ako sa teda na klávesnici píše? Keď si odmyslíme automatické opravovanie, ktoré v našom regióne automaticky odpadá, tak to nie je nič výnimočné. Na klávesnici sa písať dá, no pracovalo sa mi s ňou o niečo horšie ako s tou na iPhone. Keď telefón otočíte o 90 stupňov, natočí sa aj klávesnica, no na moje počudovanie nevypĺňa celú šírku obrazovky, ale na strane necháva pás pre niekoľko ďalších funkcii.

Microsoft Windows Phone 7

Je veľká škoda, že WP7 na tomto poli neprichádza s niečím inovatívnym, ako napríklad Swype, ktorým sú vybavené niektoré Android telefóny. Musíte sa teda spoľahnúť na klasické ťukanie, ktoré nie je vždy na dotykových obrazovkách ideálne (a to ani na telefóne od Applu).

Systému WP7 chýba rovnako systém označovania, kopírovania a vkladania. Označiť môžete nanajvýš jedno slovo, keď nad ním dlhšie podržíte prst. Napriek tomu, jediné čo s ním môžete urobiť je odstráneniť ho. Microsoft chcel, rovnako ako Apple, prvú verziu svojho systému čo najzákladnejšiu, túto funkciu však zrejme pridá na budúci rok. Aj keď copy & paste je užitočná funkcia, nepoužívam ju každodenne a snáď by som ju vedel na WP7 oželieť — však som ju vlastne nepoužíval dva roky, kým na iPhone nebola.

Systém presúvania v texte, keď chcete opraviť preklep v slove, je naopak vyriešený dobre. Stačí opäť dlhšie podržať prst a zjaví sa vám starý známy textový kurzor, ktorý bude centimeter nad vašim prstom, aby ste videli kde presne sa presuniete, veľmi podobne ako lupa na iPhone.

Marketplace a aplikácie od tretej strany

Telefóny s Windows Phone 7 sú vybavené programom Marketplace, cez ktorý je možné sťahovať dodatočné aplikácie rovnako na iPhone cez App Store, zároveň je to aj jediný spôsob nahrávania softvéru, v kontraste napríklad s Androidom. Rozhranie Marketplacu je, tak ako zvyšok systému, založené na veľkých fontoch a obrázkoch a je rovnako elegantné. Narozdiel od App Storu v iPhone je aplikácia aj rýchla a nemusíte pri každom jednom ťuknutí vyčkávať. Programy sú rozdelené v dvoch hlavných kategóriách: hry a aplikácie. Tie sú samozrejme delené ďalej, napríklad na sociálne siete či nástroje.

WP7 ma prekvapil svojou ponukou hier, berúc do úvahy, že bol uvoľnený iba pred niekoľkými týždňami, aj keď samozrejme sa so svojimi štyrmi tisíckami nemôže porovnávať s 320-tisíc aplikáciami, ktoré sú dostupné pre iPhone. Jeho tabuľky a rebríčky sú zaplnené relatívne známymi titulmi od veľkých štúdií. Nájdete medzi nimi aj klasické iPhone tituly, napríklad Flight Control. Čo ma však zarazilo, kým na iPhone sa táto hra predáva za 79 centov, verzia pre WP7 stojí štvornásobok. Podobne je to aj s inými hrami, kde nie sú ceny navýšené až tak výrazne, ale predsa sú drahšie.

Microsoft Windows Phone 7

Ponuka aplikácií je taká, akú by ste si vedeli predstaviť, že bude po pár týždňoch. Z jednotlivých programov som mal pocit, že sú to skôr jednoduché pokusy na rozbeh, viacero obľúbených je priamo z dieľne Microsoftu, napríklad vodováha, baterka a menový lístok. Ruku k dielu kladú aj výrobcovia hardvéru, ktorí ponúkajú tiež podobné programy. Aby sme WP7 nekrivdili, v Markete sa nájdu aj o niečo komplexnejšie aplikácie, napríklad klienti pre sociálne siete a objavil som aj veľmi obstojnú Google Reader čítačku, no v zásade som nenašiel nejakú „killer“ aplikáciu, alebo takú, čo by stála za špeciálnu zmienku.

Naviac, Microsoft tu trocha dopláca na originalitu svojhu grafického prostredia. Navrhnúť aplikáciu tak, aby do neho dokonale zapadla je teda veľmi ťažké, čo sa nedá povedať o iOS-e a Androide, kde má dizajnér oveľa voľnejšiu ruku. Vo WP7, naopak, vyzerá aj malá odchýlka veľmi cudzo. A väčšine vývojárov sa do prostredia zapadnúť nedarí, či už výrazne, alebo menej výrazne, napríklad výberom nesprávnej farby podkladu pod text či odlišujúcej sa ikony.

Marketplace má však aj jednu výbornú schopnosť, ktorou je skúšanie aplikácií. V praxi to vyzerá tak, že nenájdete dva varianty jedného programu — zdarma a platený — ale v zozname je uvedený len raz a systém ho umožňuje používateľovi najprv bez poplatku vyskúšať. Skúšobná verzia môže byť obmedzená časom, funkciami, alebo v prípade hry napríklad počtom levelov. Vo výsledku je tento systém podľa môjho názoru lepší a prehľadnejší, než ten na iOS-e, ktorý vznikol akosi mimovoľne. Sťahovanie aplikácií žiaľ funguje iba s vloženou SIM kartou, aj keď telefón to nedá najavo nijako, iba neznámym chybovým hlásením. V prvý deň, keď som mal ešte založenú SIM-kartu v pôvodnom telefóne, som sa neprestával čudovať, prečo sa aplikácie nedajú stiahnuť.

Stiahnuté aplikácie sú zaradené do zoznamu medzi všetky programy a môžete ich umiestniť aj na primárnu obrazovku. Hry, ktorých budete mať zrejme viac ako programov, no nebude k nim potrebovať okamžitý prístup, sú zasa organizované samostatne v aplikácií Xbox Live. Z rovnakej aplikácie, z ktorej hry spúšťate, vidíte aj momentálnu ponuku vybraných aplikácií z Marketplacu.

Fotoaparát

Aplikácia na robenie fotiek, ktorá je dnes jednou z primárnych súčastí každého mobilného operačného systému, je na Windows Phone 7 rovnako rýchla a jednoducho ovládateľná ako zvyšné časti systému. Aplikácia sa okrem grafického spracovania tiež veľmi nelíši od tej na iPhone, s tou výnimkou, že snímku nezachytíte pomocou tlačidla na obrazovke, ale pomocou hardvérového tlačidla na strane telefónu. Mechanické tlačidlo je skvelá vec, no občas by bolo predsalen lepšie stlačiť tlačidlo na obrazovke, lebo nie pri každom držaní máte hardvérové tlačidlo po ruke. Istý čas si treba zvykať aj na to, že tak ako na väčšine digitálnych fotoaparátov, pri prvotnom stlačení objektív len zaostrí, snímku urobí až keď tlačidlo stlačíte ešte silnejšie.

Prvkami na obrazovke sa ovláda len zoom, prípadne sa dá prepnúť režim fotografie na režim videa a blesk. Cez obrazovku sa nedá dokonca ani zaostriť na konkrétny bod obrazu, čo je určite škoda. Vynahradzuje to zase dôvtipný spôsob, ktorým sa dajú prezerať posledné odfotené snímky. Stačí chytiť okraj obrazovky, kde „vytŕča“ ostatný obrázok, posunúť a hneď sa vám fotka zobrazí.

Microsoft prišiel aj s ďalším zaujímavým vylepšením. Keď podržíte tlačidlo fotoaparátu pár sekúnd aj keď máte uzamknutý telefón, okamžite sa otvorí aplikácia fotoaparátu. Funkcia je stavaná presne na tie prípady, keď náhodou zbadáte niečo zaujímavé, no kým sa spamätáte, už je to preč. Microsoft bol dokonca taký precízny, že cez proximity senzor ošetril, aby ste fotoaparát náhodou omylom nezapli vo vrecku či v taške.

O kvalite fotoaparátu je veľmi ťažké hovoriť, keď sa rozprávame o operačnom systéme a pre každé zariadenie bude prirodzene iná, no Microsoft sa zmluvnými podmienkami poistil, aby mu žiadny výrobca nerobil hanbu. Od každého výrobcu požaduje 5 megapixelov, čo je rovnaký počet bodov ako má iPhone 4 a tiež musia telefóny obsahovať aj LED blesk.

Multimédiá

Tak ako každý iný moderný mobilný operačný systém, aj Windows Phone 7 prehráva hudbu a video. Avšak jedine za predpokladu, že sa vám tam multimédiá podaria nahrať. Tak ako iPhone, aj WP7 má uzavretý súborový systém, ktorý komunikuje iba s jedným programom — softvérom Zune, ktorý však nie je dostupný pre Mac OS X, ale iba pre Windows. Microsoft platformu Mac zatiaľ oficiálne nepodporuje, ponúka iba betaverziu programu Windows Phone 7 Connector, ktorý však, v dobe testovania, nedokázal pracovať s aktuálnou verziou iTunes knižnice a teda sa mu nepodarilo nahrať ani jednu pieseň či film. Inú možnosť momentálne užívatelia Mac OS X nemajú, jediné čo im ostáva je dúfať, že Microsoft na nich zamieri viac pozornosti.

Microsoft Windows Phone 7

Pokiaľ však používate Windows, alebo ho máte vo virtuálnom stroji (i keď toto je dosť nepraktické riešenie), synchronizácia funguje. Program Zune je svojou komplexnosťou a rýchlosťou, alebo skôr pomalosťou, podobný s iTunes. Narozdiel od neho však okrem nahrávania médií cez USB kábel podporuje aj synchronizovanie cez vzduch. Ak je telefón v blízkosti Wi-Fi siete počítača a zároveň je na nabíjačke, začne sa po desiatich minútach automaticky synchronizovať cez éter. Vzdušná synchronizácia na WP7 je, keď uvážime to, že funguje cez oveľa pomalšie Wi-Fi, rýchla a stabilná.

Microsoft Windows Phone 7

Čo sa týka prehrávania samotných nahratých médií, WP7 sa veľmi od konkurencie neodlišuje. Dokáže spustiť MP4, MOV a WMV filmy a všetky populárne hudobné formáty. Jeho funkcie sú tiež prakticky ekvivalentné s iPhonom, i keď samozrejme v rozdielnom rozhraní. Podobne ako na iných systémoch, prehrávanie hudby sa dá kontrolovať aj zo zamknutej obrazovky a rovnako z ľubovoľného miesta v systéme. Ovládací panel sa vyvoláva zmenenou hlasitosti.

Microsoft Windows Phone 7

Každý telefón s WP7 má okrem možnosti prehrávania uloženej hudby aj FM rádio, keďže Microsoft to určil ako povinný štandard pre všetky telefóny. Rozhranie rádia je opäť minimalistické a kvalita zvuku bola v našom testovaní dobrá. Rádio potrebuje, tak ako na iných platformách, mať pripojené slúchadlá, lebo ich využíva ako anténu.

WP7 tiež umožňuje prehrávať ukážky z pesničiek, ktoré Microsoft ponúka v Marketplace. Narozdiel od iPhonu, WP7 takúto hudbu prehráva aj na pozadí a zaradom spúšťa jednotlivé pesničky v albume, alebo od vybraného interpreta, takže teoreticky aj toto môžete počúvať, keď momentálne nemáte náladu na nič zo svojej hudobnej knižnice.

Záver

Windows Phone 7 som používal jeden týždeň, a za tú dobu som si uvedomil, že aj keď systém má momentálne mnohé úskalia, v zásade sa jedná o skvelú platformu, ktorá má pred sebou určite svetlú budúcnosť. Na telefóne všetko podstatné fungovalo od prvej sekundy a — s výnimkou incidentu so sťahovaním aplikácií — sa nedá povedať, že by ma systém výraznejšie vytočil, čo pre veľké množstvo moderného softvéru, žiaľ, neplatí, či už sa jedná o mobily alebo iné zariadenia. Takisto som sa na ničom nezasekol a nemusel študovať návod alebo tápať. V niektorých detailoch má WP7 dokonca navrch aj oproti iOS – napríklad aplikácia Maps s plynulým zoomovaním Bing máp. Dá sa povedať, že ku všetkému som pristupoval intuitívne a odhalil na prvýkrát. Telefón som jednoducho používal rád. Toto má skutočne veľký význam a dá sa povedať, že WP7 má túto vlastnosť spoločnú s mnohými Apple produktami.

Microsoft Windows Phone 7

Avšak keby ste sa ma spýtali, či by som telefón s WP7 chcel miesto jednej z konkurenčných platforiem, asi by som po dlhom váhaní odmietol. WP7 je kvalitný, no zatiaľ aj zároveň veľmi nevyspelý. Cez absenciu kopírovania/vkla­dania a multitaskingu aplikácií tretích strán by som sa preniesol. Horšie je absolútna nepodpora slovenčiny, diakritickej klávesnice, slovenského regiónu v Marketplace a nefunkčné nahrávanie hudby a videa z Macu. A samozrejme, absencia dostatočného množstva aplikácií. iPhone ponúka vďaka kvalitnému softvéru tretej strany obrovské možnosti, ktoré na WP7 jednoducho neboli.

Ak však Microsoft tieto problémy vyrieši, čo bude dúfame rýchlo, tak systém s pokojným svedomím hocikomu odporučím ako slušnú alternatívu k iPhonu. Otázka je len, či dovtedy nebude k dispozícii iOS 5 pre iPhone, ktorý bude zase o niečo ďalej.

~~*Prečítajte si našu recenziu Windows Phone 7 telefónu LG Optimus 7.*

komentárov
 1. je velmi smutne ze to musim povedat, ale na rozdiel od stolovych windows, tento mobilny trhol apple grafickym rozhranim na celej ciare. jednoduche, minimalisticke (tym padom asi aj rychlejsie), proste pekne a ucelne. na rozdiel od niektorych iOS aplikacii (myslim tych od applu. imitacia drevenej kniznice v ibooks je trosku velke susto, radsej keby to neloadovalo PDF 2 minuty a potom nespadlo).
  tak ako ma apple famozny product design, mohol by byt doslednejsi aj pri UGI. niektore prvky su designovo este niekde v 90. rokoch a za par rokov uz budu vyzerat retro. a nemyslim len ikonu Finder, ale aj aqua look a mat za akzdu cenu vsetko vyzerajuce 3d. naco. iba to zatazuje graficku kartu. ale asi nejake prekopanie graficky mozeme cakat az s OS11 (ak niekedy vobec bude)

  0
  0
 2. zial WP7 som este nemal v rukach, ale treba povedat, ze konecne produkt od MS, ktory si slape svoju cestu. Na rozdiel od Androidu nevykradol uplne cele ovladanie a cele prostredie z iPhone a to sa ceni, snazili sa to spravil po svojom, aj ked mozno s vedomim, ze to nebude tak dobre, ako to ma Apple.
  Celkom iste nevyhdou WP7 je, ze zacal prakticky na zelenej luke a je strohy na dnesnu dobu snad viacej, ako bol stary hlinikovy iPhone, cize maju co dohanat.
  Dalsia narocna zalezitost bude ubranit sa rozstepeniu, ktorou trpi Android. Spravit aplikaciu, ktora bude “tip top” fungovat na vsetkych aspon potrebnych HTC s Android vobec nie je lahke. Toto moze lahko postihnut aj WP7. Ale ak sa poucili, tak kludne mozu behom 2-3 rokov konkurovat Androidu.

  0
  0
 3. obavam sa ze nikdy nebude iny telefon konkurovat iphonu… iphone bola revolucia telefonov vobec… zatial sa to kopiruje alebo napodobnuje no vyvojari sa asi boja spravit nieco revolucne… klobuk dole applu ze mal na to gule a v daka tomu bude este dlho na vrchole lebo apple nespi v dobe :) mozem povedat jedno velke dakujem a len tak dalej :)

  0
  0
 4. na poslednom obrazku je pekne vidiet rozdiel medzi obrazovkou na LG a iP4…predpokladam ze LG ma TN panel takze oproti IPS panelu na iP4 ma aj horsie pozorovacie uhly

  0
  0
 5. vyskousel jsem vsechny, ale android je nejlepsi lepsi nez iphone ten je jenom nejhezci uz jen na androidu si muzete dat na displey informace ve tvaru widgets a tudis mate vsechny informace hned zato po odemceni a iphonu to zatim proste nejde musite po odemceni otevrit aplikaci a tak se dostanete jen k jedne informaci a pak otevrit dalsi a dalsi -takze kaslu na krasu a mam androida

  0
  0
 6. Jedina vec, ktora ma zaujimala pre firemne pouzitie bolo nastavenie firemnej APN. Moznosti detailneho nastavenia veskere zadne. Iba Nazov, Meno, Heslo. A co tak proxy? porty? nastavenie priority internetoveho pripojenia?
  Pokial sa toto nedoladi a neotvori detailnejsie nastavenie je WP7 pre mna nepouzitelny. Pride mi ako pekny, hlupy tel. pre deti aby nahodou nic nepokazili.

  0
  0
 7. Nemyslím, že je to zlé, ale iPhone-u sa to nikdy nevyrovná :))
  A ešte toto: ,,Čo ma však zarazilo, kým na iPhone sa táto hra predáva za 79 centov, verzia pre WP7 stojí štvornásobok.” Smejem sa :D

  0
  0
 8. Vsadzat dnes na nieco od Microsoftu je dnes už chyba. Hlavne po desatrocnych skúsenostiach, že vždy niečo upatla, keď ho konkurencia donuti, ale tragédia je, že svoj produkt prakticky nikdy nedokonci do dokonalosti. Vždy sa vývoj dokonci asi v polovici, pripadne sa doplnia funkcie, ktoré nikdy nefunguju poriadne.

  0
  0
 9. zdravím mám Samsung Focus s windows phone 7 a neviem na ňom spojazdniť internet čo mám ku karte chcel by som sa vás opýtať či mi niekto stým nepomôže. Ďakujem predom
  Monča: musíš mať Windows live účet a vek nad 18 aby si mohla sťahovať aplikácie a podobné veci s Marketplace.

  0
  0
 10. Jde takhle Radek H. po ulici a hle! – proti němu jde Steve Balmer. Radek okamžitě přicupitá a povídá: “Pane Balmere, koupil jsem si telefon s Vašimi Windows Phone 7″… Steve ho ani nenechá domluvit a radostně: “Jééé! Tak tos byl ty?”

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Apple vydal iOS 16.0.2

Iba pár dní po vydaní veľkej aktualizácie iOS 16 prichádza prvá menšia aktualizácia, opravujúca chyby aj na najnovších zariadeniach.