Prečo Apple pre iPad zvolil formát Micro SIM a dostupnosť týchto kariet u nás

Podľa aktuálnych chýrov už najväčší operátori zadali objednávky na odber nových Micro SIM pre iPad od výrobcov týchto kariet. Apple pravdepodobne zámerne použil tento formát veľmi zriedkavo používanej SIM aby zamedzil užívateľom testovať a skúšať so zariadením súčasné štandardné SIM formáty. Dôvody môžu byť dva:

 1. Apple nechce, aby užívatelia špekulovali, prehadzovali SIM karty a  dostávali sa do problémov, s ktorými sa nakoniec budú obracať na Apple a  obviňovať spoločnosť z nefunkčnosti, ktorá teoreticky nemusí byť spôsobená zariadením, ale operátorom, nekompatibilitou, zlým nastavením APN a pod. Všeobecné problémy nastávali u neznalých užívateľov napr. pri použití jailbreaku pre iPhone a iPod a podobnej situácii sa chce Apple vyhnúť.
 2. Apple chce naďalej udržiavať vzťahy s operátormi, diktovať podmienky a stavať sa do pozície vysokej autority. Dohaduje vďaka tomu špeciálne podmienky pre dátový prenos na iPade a zabezpečí tým teoreticky férovejšie ponuky pre koncových užívateľov, a teda priamo podporí predaj a rozšírenie iPadu.

Pravdepodobne zohrávajú úlohu obidva dôvody, a teda použitie Micro SIM môže byť nakoniec výhoda pre zákazníkov v podobe ušetrených starostí, zjednodušenia procesu obstarávania, lepších cien za dátový balík a jasných pravidiel inštalácie priamo podporovaných operátorom.

Zo spoločnosti Orange Slovensko, a. s. sa pre MacBlog.sk vyjadril Martin Čerňák spolu s hovorcom spoločnosti Richardom Fidesom nasledovne:

~~Ďakujem vám za váš záujem o microSIM tému v súvislosti s Apple iPad. V tejto chvíli pre vás nemám žiadne ďalsie informácie, ktoré by som vám k tejto téme mohol poskytnúť.~~

Apple pravdepodobne nechal do tejto chvíle operátorov bez akýchkoľvek detailných informácií a operátori sa len pripravujú na ďalšie jednania a technické prispôsobenie.

komentárov
 1. technické prispôsobenie?

  operatori len rozmyslaju ake ceny daju aby sa mohli zas na niecom nehorazne nabalit, technologicky nemusia nic riesit, microSim je to iste len v mensom – operator nic nezisti

  0
  0
 2. no ze sa mozno tou micro SIM chcel Apple dostat do specialneho modu jednania s mob. operatormi, to je mozne… Ale ze by to malo byt v prospech zakaznikov, tak to si nemyslim.
  A nechcu aby ludia spekulovali…No podla toho co chalani hovorili v diskusii, da sa SIM orezat a vyrobit z nej mikro SIM, samozrejme, ze je to nebezpecne, ale chip je vraj rovnaky :) :) Co znamena, ze ludia mozno budu spekulovat daleko viacej, aspon v strednej/vychodnej EU urcite (ale koho zas ten kut sveta zaujima, ze ano)

  0
  0
 3. A mozno len chce opat dotiahnut nejaky novy standard aby ho potom mohol zanechat ako to bolo s miniDVI, FireWire a silou mocou sa chce vyhnut zauzivanym standardom ako je napriklad HDMI.

  0
  0
 4. .alex, minidisplayport je úplne správnym krokom a postupne začína vytláčať DVI. Micro SIM môže tiež byť formátom budúcnosti…

  0
  0
 5. hurfo: Ja sa ani ani necudujem, ze apple sa chce vyhnut HDMI, pretoze nastavenie podmienok na vyrobu produktov s HDMI je zderstvo a ak by apple vypustil zadara celu dokumentaciu k displayportu, tak by to zamavalo v dost velkej miere s HDMI. Ono totiz ak chces davat HDMI do svojich vyrobkov, tak na uvod je poplatok 100 tis. dolarov za clenstvo v klube a potom este za kazdy produkt platis nejaky poplatok. Nehovorim, ze by si to apple nemohol dovolit, ale kazdy rozumny investor radsej taketo peniaze investuje niekde inde ak je ta moznost..

  0
  0
 6. Keďže sa z neho nedá telefonovať (jedine možno cez skype ale preň netreba SIM) tak sa bude asi dať používať aj bez SIM ako iPhone …len či na aktiváciu cez iTunes nebude potreba SIM …nepamätám ako to bolo s iPhone :D

  0
  0
 7. sucho: podľa Apple budú všetky verzie iPadu odomknuté a totiž použiteľné pre okamžitý dátový prenos out of the box aj s Tvojou práve orezanou simkou od orange ktorú si si povedzme pred rokom kúpil ako mobilný internet

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Tajomstvo úspechu slúchadiel AirPods

Keď Apple v roku 2016 predstavil prvé bezdrôtové slúchadlá AirPods, odprezentoval ich s veľkou skromnosťou a venoval im len 5 minút času na pódiu. Bolo to veľmi neobvyklé, pretože nové produkty boli zvyčajne sprevádzané veľkolepými prezentáciami a masívnou mediálnou kampaňou. Aj napriek tejto skromnosti sa malé biele slúchadlá stali fenoménom a jednými z najpredávanejších v histórii. Aké je ich tajomstvo úspechu?
pokračovanie článku

Apple po 10 rokoch zrušil vývoj vlastného auta

Písal sa rok 2014. Svetlo sveta uzreli prvé hodinky Apple Watch, svet si robil srandu z ľahko sa ohýbajúceho iPhone 6 Plus a na internete sa objavili informácie, že Apple vyvíja vlastné auto.