iPhone (iPad) SDK 3.2 a iPhone s podporou VoIP cez 3G siete

Apple súčasne s uvedením iPadu zverejnil aj SDK (Software Development Kit) pre vývojárov. Podľa oficiálnych dokumentov prináša nové SDK niekoľko kľúčových noviniek:

 • Podpora externých displejov: SDK pre iPad umožňuje vývojárom vytvárať aplikácie, ktoré budú určitý obsah zobrazovať priamo na externom zobrazovacom zariadení (napr. projektor) pripojenom cez 30-pinový Dock konektor.
 • Zdieľanie súborov: Ďalšou novinkou iPadu je možnosť zdieľania súborov. To znamená, že po pripojení iPadu k Macu alebo PC sa na ploche zobrazí zdieľaný priečinok s vašimi súbormi, napríklad iWork dokumentmi. K tomuto priečinku budete mať prístup z Macu, PC a samozrejme aj priamo z iPadu. Zdieľaný priečinok bol jednou z funkcií, ktorá chýbala veľkému množstvu majiteľov iPhonu. Zdieľanie však je možné spustiť na jailbreaknutých telefónoch.
 • Žiaden multitasking: Prvotné predpoklady sa potvrdili a  iPad skutočne nepodporuje multitasking. Je však možné, že túto funkciu Apple doplní v niektorej z nasledujúcich verzií softvéru.
 • Univerzálne aplikácie Nové SDK podporuje tvorbu univerzálnych aplikácií, ktoré budú funkčné na iPade aj iPhone.

VoIP cez 3G pre iPhone a možnosť telefonovať aj z iPadu?

Zrejme najzaujímavejšou novinkou je, že Apple potichu povolil VoIP cez 3G siete na iPhone. Pomocou jednoduchých aktualizácií môžu byť aplikácie ako napríklad Skype už onedlho schopné telefonovať cez 3G dátové siete bez nutnosti byť pripojený k Wi-Fi sieti. Ešte zaujímavejšia je táto novinka v súvislosti s iPadom. Nakoľko budú v predaji aj iPady s 3G pripojením a neobmedzenými dátovými balíčkami, je celkom možné, že pomocou týchto 3G iPadov budeme môcť cez aplikácie ako Skype telefonovať napriek tomu, že telefonovanie na iPade nie je oficiálne podporované. iPad sa totiž –nepripája k žiadnej mobilnej sieti (iba 3G dáta) a– nespráva sa ako telefón. Na druhej strane, už prvá generácia iPadu obsahuje mikrofón a reproduktor, ktoré môžu byť využité práve so Skype alebo iChat.

Zdroje: TUAW.com, MacRumors.com

komentáre
 1. “iPad sa totiž nepripája k žiadnej mobilnej sieti (iba 3G dáta)”
  a to uz ako sa pripoja k datam ked sa nepripoja do 3G siete?? to mi este vysvetlite a mozem uspense ukoncit telekomunikacneho inziniera :)

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.