Zhrnutie týždňa – Apple a Google s nárastom ziskov, Microsoft v obrovskej strate, aktualizácia Firefoxu, vyššia efektivita práce s Macmi a ďalšie

Pre investorov bola najočakávanejšou udalosťou minulého týždňa zverejnenie hospodárskych výsledkov firmy Apple. Prvé odhady hovorili, že to bude po dlhej dobe najhorší štvrťrok. Začiatkom týždňa sa však okrem prekvapivo pozitívnych výsledkov amerických bánk objavila i správa o vstupe Apple do rebríčka TOP 100 spoločností sveta. Správa sama o sebe reflektovala iba minulý rok a preto na predpovediach analytikov nič nezmenila. Akcie Apple mali pri vyhlásení hospodárskych výsledkov pred troma mesiacmi hodnotu 78,20 USD. Pred vyhlásením výsledkov minulú stredu ráno to bolo už 122,27 USD. Trojmesačný nárast sa vyšplhal na 56 % a to burzoví makléri ešte netušili, že Apple oznámi najlepšiu finančnú situáciu za celú dobu svojej existencie, kedy v porovnaní s rovnakým minuloročným štvrťrokom zarobil o –32,9 %– 15 % viac. Na margo zmenšujúceho sa podielu na trhu poznamenal úradujúci CEO Tim Cook, že ich cieľom je robiť najkvalitnejšie počítače, nie mnoho počítačov.

Podobné výsledky zverejnil i Google, kde v porovnaní prvého minuloročného a tohto štvrťroku dosiahol o 6 % väčší obrat a o 27% vyšší zisk. To všetko sa deje v čase, kedy Microsoft hlási prepad zisku o tretinu s tým, že neočakáva zlepšenie svojej situácie. Tieto správy prichádzajú aj po tom, čo Microsoft na začiatku roka prepustil 5000 zamestnancov a uvoľnil tak finančné prostriedky.

 • Mozilla tento týždeň vydala aktualizáciu svojho prehliadača  Firefox. Verzia 3.0.9 obsahuje opravy  pre zobrazovanie obrázkov cez e-mailové webové služby, rýchlejšie  odosielanie formulárov a zvyšuje bezpečnosť  prehliadača, najmä JavaScriptu.
 • Riaditeľ dizajnérskej spoločnosti z Los Angels v rozhovore  pre PCWorld uviedol, že po výmene firemných PC s OS Windows za  najlepšie Macy, Macy Pro s dvoma monitormi, sa rýchlosť práce jeho  zamestnancov radikálne zvýšila. Zrýchlenie dokončovania práce vo svojom príspevku  odhaduje asi o tretinu.
 • Deti posadnuté svetmi Second Life budú čoskoro  chránené pred obsahom pre dospelých. Firma Linden Labs totiž vydala nové pravidlá  hodnotenia obsahu. Kvôli týmto pravidlám bude „obsah pre dospelých“  presťahovaný na nový kontinent.

————————————————————

Viac o Apple za posledný týždeň:

 • Konečne sme sa dočkali reakcie  Apple na sériu reklám od Microsoftu.
 • Podľa nášho minulotýždňového prepokladu bola miliardtá  aplikácia stiahnutá z iTunes Store vo štvrtok, v neskorých večerných  hodinách. Miliardtú aplikáciu si podľa správy Apple  stiahol trinásťročný Američan Connor Mulcahey z malého mestečka  v Connecticute. Tou šťastnou aplikáciou je Bump (zdarma, odkaz  na iTunes Store) slúžiaci na jednoduchú výmenu kontaktov medzi  majiteľmi iPhonov. Na App Store je podľa nezávislého počítadla momentálne  38 576 aplikácií.
 • V rovnakom čase, ako sa na našom blogu objavil článok o nakazených  Macoch, zverejnila takúto informáciu i televízna stanica CNN. Odborníci  túto infekciu nepovažujú za závažnú.
 • Ak sa zaujímate o technické špecifikácie počítačov Apple alebo  o ich históriu, nemal by Vám uniknúť program Mactracker, o ktorom sme písali  skoro pred rokom. Tento týždeň pribudla totiž verzia pre iPhone a iPod Touch  na stiahnutie a offline prezeranie (link  na iTunes Store). Samozrejme, autor databázu pravidelne aktualizuje, takže  môžte kľudne porovnávať v čom sa líši  tohtoročný Mac Pro od toho minuloročného.
 • iPhone OS 3.0 by mal konečne priniesť možnosť vytáčania  hlasom vďaka rozšíreným možnostiam hlasového ovládania.
 • Firma Apple na App Store povolila kontroverznú aplikáciu „Zatraste  s dieťaťom“, ktorej cieľom bolo triasť s iPhonom alebo iPodom až  pokiaľ diaťa nezaspalo. Po upozornení zákazníkmi bola apolikácia stiahnutá  a Apple sa ospravedlnil.
komentáre
 1. ale no tak, len preto ze toto je stranka o macoch, netreba byt zasa az taky neobjektivny… MS klesli zisky o 32% z minuleho roka, z coho vypliva ze este stale su v dost velkom ZISKU. preto je prinajmensom zavadzajuce napisat (a este k tomu do nadpisu) ze je “microsoft v obrovskej strate”.

  a neviem kde ste zobrali ze “porovnaní s rovnakým minuloročným štvrťrokom zarobil [apple] o 32,9 % viac”. Ked tak pozeram na stranku apple, jasne sa tam pise: “net quarterly profit of $1.21 billion, or $1.33 per diluted share. These results compare to revenue of $7.51 billion and net quarterly profit of $1.05 billion, or $1.16 per diluted share, in the year-ago quarter”. a narast z 1.05 na 1.21 je 15%, nie 33%.

  a posledna vec: o MSFT napisete klamstvo ze je v obrovskej strate (co je loz ako som hore napisal…) a o APPL pisete ako im stupali akcie. to ze MSFT tiez stupali akcie uz nenapisete. APPL sice posilnil za posledne 3 mesiace o 56%, ale MSFT tiez posilnil zo 17.20 (23. januar) na piatkovych 20.91 (posledny close), co je 22%-ny narast. chapem ze toto je stranka o Macoch ale netreba ich vynasat do nebies viac ako sa vramci objektivity patri…

  Disclaimer: mam Mac a za PC by som ho za nic nevymenil. Tiez ale nemam rad ked su ludia neobjektivni a prekrucaju fakty…

 2. eTrend je sice fajn, casto citam, ale v kazdom druhom clanku tiez maju preklep alebo nejaku inu chybu… uz neraz som ich musel opravit… naposledy napisali ze MSFT svojou investiciou ohodnotil facebook na 1.5 miliardy dollarov, namiesto spravnych 15 miliard.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

YouTube opäť sprístupnil funkciu Obraz v obraze (+ návod)

Možnosť sledovať videá v zmenšenom náhľade paralelne s inou činnosťou na vašom zariadení bola jednou z noviniek nového iOS. YouTube však funkciu limitoval Premium účtom. Našťastie to už neplatí a my prinášame postup ako sledovať videá z YouTube v tomto režime.