Rozbalené a rozobraté Mac mini a iMac, ceny, vylepšenia AirPort Extreme a  Time Capsule, ATi Radeon HD 4870 pre staršie Mac Pro

Okrem počítačov Apple aktualizoval aj ďalšie svoje periférie, konkrétne Time CapsuleAirPort Extreme. Novinky sú pre obidva produkty totožné.

Podpora dvojpásmového pripojenia

Time Capsule a AirPort Extreme sú odteraz schopné fungovať súčasne hneď v dvoch pásmach. V rýchlejšom 5 GHz pásme, s označením 802.11n, a staršom 2.4 GHz, 802.11b/g. Vďaka tomu bude možné naraz pripojiť zariadenia schopné prevádzky v oboch pásmach naraz. To ocenia užívatelia, ktorí chcú využívať napríklad iPhone a staršie Macy a neprísť pritom o výhody rýchlejšej siete, ktoré však spomenuté zariadenia nepodporujú.

Guest pripájanie

Táto funkcia umožňuje vytvorenie sekundárnej siete, na ktorú sa môžu pripojiť všetci užívatelia, ako napríklad návšteva. Zároveň sa zachováva nastavenie primárnej siete so všetkými sieťovými zariadeniami a zabezpečením. Ak nechcete, aby sa na sekundárnu sieť pripájal úplne ktokoľvek, je možné na pre ňu použiť ďalšie heslo, rozdielne od toho na primárnej sieti.

Prístup k súborom na sieťovom disku

Predplatiteľom služby MobileMe umožní Time Capsule a AirPort Extreme prístup k súborom na ich sieťových diskoch z akéhokoľvek miesta s prístupom na internet. Disky sa zobrazia v sidebare Findera tak, ako normálny pevný disk.

ATi Radeon HD 4870 aj pre staršie Mac Pro

Táto správa určite poteší majiteľov starších Mac Pro. Voliteľná grafická karta ATi Radeon HD 4870 bude dostupná aj pre nich. Ako minimálne požiadavky má táto karta uvedený Mac OS X 10.5.7, ktorý ešte nebol oficiálne vydaný, iba ako beta verzia pre vývojárov. Táto karta stojí 200 USD pri konfigurácii nového Mac Pro, cena pre samostatnú kartu zatiaľ nebola zverejnená.

Rozobratý iMac a Mac mini

Niektorí túžia po novom počítači doma na stole, iní ho túžia čo najskôr rozobrať. Do druhej skupiny určite patria redaktori stránok iFixit.com. Do ich rúk sa dostal už aj nový iMac, ktorý hneď rozobrali a vy si z toho môžete prezrieť postup i obrázky. Fotografie z priebehu robaľovania nového iMacu publikoval aj server Engadget.

Rozobratý iMac

Menej tradičná informácia je, že popis rozoberania nového Mac mini priniesol server macminicolo.net. Mac mini je v článku porovnaný aj s predchádzajúcou generáciou. Je zaujímavé, že na krabici nového mini je na produkte vykreslených len 9 vetracích dier, reálny produkt však obsahuje až 10. Predčasné fotografie, ktoré boli aj vďaka tejto zvláštnosti považované za zmontované koláže, sa nakoniec ukázali ako pravdivé.

Mac mini

Aktualizovaný Mac mini, nový iMac aj Mac Pro by sa mali v ponukách slovenských a českých predajcov objaviť v priebehu marca. Ceny sa pohybujú na úrovni „štandardu“ EU, pre referenčné hodnoty vám môže vždy pri uvedení nových produktov pomôcť oficiálny rakúsky online Apple Store. Aj vzhľadom na komplikovanejší systém uplatňovania záruky počas druhého roka u nás (nejednotné s ostatnými krajinami EU) sú však v ČR aj SR ceny o niečo vyššie, v konečnom dôsledku pre zákazníka s pozitívnym spätným efektom pri prípadnom servise počas druhého roka.

komentárov
  1. Tomas Beles: co sa tyka zaruky v rakusku, tak som to tu uz niekolko krat rozpisoval vo fore. V rakusku je tiez dvojrocna zaruka, ale rok je garantie a rok je gewehrleistung. Na slovensku to funguje tak isto, akurat slovencina na to nema vyraz, tak sa vsetko oznacuje ako zaruka. Takze argument, ze preto je u nas vyssia cena ako v AT je scestna a nepravdiva. V pripade zaujmu kludne dovysvetlujem.

  2. Gewehrleistung sa samozrejme da normalne prelozit, znamena to “zodpovednost za vecny nedostatok”. Vyznam tejto zodpovednosti ma velmi daleko k skutocnej zaruke, gewehrleistung bol zavedeny v Bruseli. Samozrejme preklad tohto vyznamu bol v roznych statoch uplne zanedbany, cim sa zviazali ruky mnohym predajcom, ak nie vsetkym. Rovnako aj na Slovensku. Nepolemizujem o tom ci vam v Rakusku v druhom roku vymenia aj pevny disk (co nespada pod zodovednost za vecny nedostatok), pretoze to je vzdy len na ustretovosti predajcu, kupnej sile a hospodareni konkretnej spolocnosti. Avsak je faktom, ze drzost niektorych zakaznikov vyuzivajucich tuto chybu v preklade uz presiahla vsetky medze, media tento nezmysel podporili a SOI sa len riadi nedostatocnym prekladom. Takze zakaznici sa vyhrazaju inspekciou este aj pri mechanickych poskodeniach. Mam s tym uz za tie roky bohate skusenosti. Preto sa ochrane predajcov v podobe troch az piatich percent navyse na marzi vobec necudujem. Neplati to len pre Apple. Poviem to inak, naco by sa konkretne v Rakusku pouzivali dva rozne pojmy, ak by zamenali to iste?

    JUDr. Milan Roza

      

  3. Udržujte prosím diskusiu v rámci možností čo najviac k hlavnej téme článku, ceny sa predsa na macblog.sk riešili mnohokrát. Pravda je zrejme niekde medzi. Vďaka.

  4. spiderX1: Ano, budes moc k starsej Time Capsule aj k starsiemu AirPort Extreme pristupovat cez MobileMe, len musis aktualizovat na AirPort Utility 5.4.1 a tiez AirPort firmware 7.4.1

  5. caesar: Aspon pre TC sa to nastavuje v Advanced kde pribudla zalozka MobileMe. Na AEX som este neupdatol firmware ale predpokladam, ze to bude tak isto. Este si pre istotu over verziu firmware priamo v Summary, pretoze ak AU vypisuje hned na zaciatku aktualny firmware, neznamena ze je nainstalovany :) ..napr. mne ponuklo moznost ho aktualizovat pre TC az priamo v Summary, ale pre AEX hned na zaciatku…

  6. mam novy Dual Band Airport Extreme a browsovanie po webe je VELMI POMALE oproti mojmu D-Link Dir-655 z ktoreho som povodne upgradoval.. ma niekto podobnu skusenost? Vdaka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

YouTube opäť sprístupnil funkciu Obraz v obraze (+ návod)

Možnosť sledovať videá v zmenšenom náhľade paralelne s inou činnosťou na vašom zariadení bola jednou z noviniek nového iOS. YouTube však funkciu limitoval Premium účtom. Našťastie to už neplatí a my prinášame postup ako sledovať videá z YouTube v tomto režime.