Recenzia: XtremeMac Luna Voyager – dock, digitálne hodiny a budík pre iPhone/iPod

Pri neustále rastúcej obľúbenosti iPhonov a iPodov niet divu, že sa na tomto úspechu snažia zviesť aj ostatné spoločnosti a prinášajú tak množstvo najrôznejšieho príslušenstva. V dnešnej recenzii sa pozrieme na Luna Voyager – dock pre iPhone a iPod pripomínajúci klasický budík. Výrobcom je holandská firma XtremeMac. Luna Voyager má tri základné funkcie – dock pre iPhone/iPod (a jeho nabíjanie), budík a digitálne hodiny.

Balenie

Po otvorení krabice na vás vykukne usporiadanie veľmi podobné tomu, ktoré poznáme práve z Apple produktov. V balení nájdete samotný dock, manuál, kábel pre napájanie a množstvo nadstavcov. To je plusom najmä pre ľudí, ktorí si chcú Luna Voyager nosiť so sebou na cesty. Vďaka pribaleným adaptérom by ste nemali mať problém zapojiť dock do siete v žiadnej z navštívených krajín. V balení je teda všetko potrebné, no dokážem si predstaviť výhody pribaleného diaľkového ovládača, prípadne kompatibilitu s ovládačom Apple Remote od Apple.

Luna Voyager Krabica Luna Voyager Rozbaľovanie

Dizajn

Dielenské spracovanie a použité materiály sú kvalitné a zodpovedajú tak cene, ktorú za zariadenie zaplatíte. Telo tvoria celkom tri viditeľné materiály. Na vrchu je použítá mäkká guma, spredu čierny lesklý plast a po stranách strieborná hliníková mriežka reproduktorov. V prašnom prostredí však vyžaduje pomerne časté utieranie, keďže je na použitých materiáloch prach rýchlo vidieť.

Luna Voyager

Aktuálny čas je možné zobrazovať len v modrej farbe. Displej je výborne čitateľný zo všetkých uhlov, no v noci pri väčšej vzdialenosti môže byť kvôli veľkému kontrastu horšie viditeľný. Tento nedostatok sa však dá ľahko vyriešiť stlmením podsvietenia.

Používanie

Ovládanie je veľmi jednoduché, a tak sa vyhnete študovaniu nekonečných manuálov. Na zadnej strane zariadenia nájdete dva konektory a dva prepínače. Prvý konektor slúži na napájanie, druhý na pripojenie externého zdroja zvuku. Pomocou prepínačov potom viete nastaviť spôsob zobrazovania času (12/24 hodín), vypnúť zariadenie do cestovateľského módu (podmienkou sú vložené batérie) a zmeniť spôsob získavania času – automaticky z iPhonu/iPodu alebo manuálnym nastavením.

Luna Voyager Prepínače

Na prednej, lepšie povedané hornej strane ďalej nájdete dve tlačidlá primárne určené pre spustenie hudby, nastavenie alarmu a koliesko na reguláciu hlasitosti, prípadne uspatie budíka. Miernu negatívnu kritiku si zaslúži práve toto koliesko, nakoľko sa s ním horšie manipuluje. Pravdepodobne je to spôsobené prílišným zapustením do tela zariadenia.

Pre pripojenie iPhonu/iPodu môžete do zariadenia vložiť špeciálny adaptér pre konkrétny model (nie sú v balení), no nie je to nutnosťou. Luna Voyager je v podstate totožný s Universal Dockom od Apple, ktorý tiež vyžaduje použitie adaptérov. Luna Voyager je kompatibilný so všetkými iPhonmi a iPodmi s klasickým Apple konektorom.

Alarm

Hlavným účelom zariadenia je samozrejme budenie a zobrazovanie času. Ak chcete nastaviť budenie, máte dve možnosti – nastaviť ho v iPhone/iPode alebo priamo na zariadení. Tieto budíky sú navzájom nezávislé. Pri zabudovanom budíku si môžete zvoliť, či chcete, aby vás budila hudba alebo „bzučiak“. Samozrejmosťou je nastavenie hlasitosti budenia.

Aby ste sa vyhli náhodným skladbám pri budení, je vhodné vytvoriť si v iTunes playlist nazvaný „Luna“. Luna Voyager si tento playlist automaticky vyhľadá a použije ho pri budení. Budík nastavený v iPhone/iPode bude síce cez dock zosilnený, každopádne ovládať ho viete iba na displeji iPhonu/iPodu.

Pri cestovaní poteši možnosť vložiť do zariadenia batérie. Ich energia bude využitá pri odpojení zo siete na uloženie informácií o budíku a čase.

S Luna Voyager sa nemusíte obávať zaspatia v situácii, keď je budík nastavený na iPod-e, no ten ste do zariadenia zabudli vložiť. Budenie sa automaticky prepne na bzučiak.

Prehrávanie hudby

Na cestách je tiež Luna Voyager vhodným spoločníkom na prehrávanie hudby z iPodu, napríklad v hotelovej izbe. Výber konkrétnej skladby či playlistu prebieha priamo na iPhone/iPode, Luna Voyager umožňuje iba spustiť/zastaviť aktuálnu skladbu a upravovať hlasitosť.

Za najväčšie prekvapenie považujem práve zvuk, ktorý vychádza z tohoto malého zariadenia. Samozrejme, kvalitné externé reproduktory nenahradí, no na cestách ponúka nadpriemerne kvalitný zvuk, lepší ako MacBooky.

Budík neprekvapí ani aktuálne prehrávaná hudba. V takej situácii (ak je budík nastavený na budenie iPodom, ktorý práve prehráva) sa budenie prepne na bzučiak, a tak ho určite neprepočujete.

iPhone a telefonovanie

Ak vám počas prehrávania niekto zavolá, zvonenie síce bude zosilnené, no nedá sa využiť ako zosilnenie handsfree v iPhone. Môžete použiť iba handsfree priamo z iPhonu. Druhou možnosťou je vybrať ho z docku.

Luna Voyager iPhone

Záver

Luna Voyager je veľmi jednoduché zariadenie. Jednoduchosť v spojení s vysokou kvalitou materiálov, zvuku a malými rozmermi ho profiluje ako ideálneho spoločníka na cesty.

Zapustené koliesko pre ovládanie hlasitosti by si zaslúžilo kvalitnejšie spracovanie, no po pár dňoch praxe si už túto prekážku nebudete uvedomovať.

Pridané rádio či diaľkové ovládanie by určite potešilo nejedného kupujúceho, no na druhej strane by to bolo na úkor jednoduchosti a jednoúčelovosti zariadenia. Treba si uvedomiť, na čo je určené, a túto oblasť zvláda výborne. Bude tak príjemným spoločníkom pri častých cestách, no vieme si ho predstaviť aj ako jednoduchý prehrávač s budíkom, napríklad v kuchni. Bohužiaľ, bez pripojeného iPhonu/iPodu ide o úplne primitívny budík bez akýchkoľvek ďalších možností.

Za doporučenú maloobchodnú cenu 89,95 € dostanete budík s dockom pre iPhone a iPod vo výbornej kvalite, no bez pridanej hodnoty v podobe špeciálnych funkcií a príslušenstva. Ak ste zvyknutí na klasický budík a chcete držať krok s modernou dobou, Luna Voyager je správnou voľbou.

~~Produkty XtremeMac distribuuje väčšina predajcov sortimentu Apple, zmluvný distribútor pre SR a ČR je česká spoločnosť Kinetik – www.xtrememac.cz. Za poskytnutie produktu ďakujeme spoločnosti XtremeMac.~~

komentárov
  1. skusali ste odrusenie pristroja pri zvoneni? Vacsina lacnejsich dockov ma prave tuto chorobu, ze az neprijemne pocut v reprakoch to chrcanie.

    0
    0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť