Finančné úspechy Apple za Q4 2008 a odpovede na zaujímavé otázky (Snow Leopard, iPhone, NetBook, Apple TV)

Spoločnosť Apple včera oficiálne zverejnila finančné výsledky za prvý kvartál fiškálneho roku 2009. Zisky za toto obdobie činia sumu 1,61 miliardy USD. Ide o najväčší kvartálny výnos v histórii Apple. Predalo sa cez 2,5 milióna Macov, 22,7 milióna iPodov a 4,3 milióna iPhonov. iPody sa tešia zvýšenej popularite najmä mimo USA. Nárast predaja činil 34 % pri prenosných a 22 % pri stolných počítačoch. Všetky tieto segmenty produktov tak zaznamenali vzostup predajov oproti minuloročným výsledkom. Konferenčný hovor o finančných výsledkoch firmy si môžete na oficiálnych stránkach vypočuť aj vy.

Počas rozhovoru sa zodpovedalo množstvo viac i menej zaujímavých otázok. Nemohla chýbať ani otázka ohľadom situácie bez S. Jobsa, keby by sa prípadne už do Apple v lete úplne nevrátil. To, že Steve bude naďalej pri strategických rozhodnutiach spoločnosti, nie je novinkou, no Apple sa postupne sústredí na budovanie dôvery v spoločnosť a nie len jednu vedúcu osobnosť.

V pláne je ďalšie rozširovanie Apple Retail Stores. V roku 2009 by ich malo pribudnúť spolu 25, z toho polovica medzinárodných. Pripomeňme si, že Apple už má celkovo 251 obchodov v 10 krajinách sve­ta.

Predaje iPhone prekonali 10 miliónový cieľ. Predalo sa ich až 13,7 miliónov. Svoju konkurenciu Apple pozorne sleduje, no považuje iPhone skôr za softvérovú platformu, ako čisto technologickú záležitosť. Podľa Tima Cooka bude Apple agresívne chrániť duševné vlastníctvo iPhonu, a teda hlavne revolučné prvky, ktorými iPhone radikálne zmenil trh smartphonov. V blízkej budúcnosti sa neplánuje ani jeho zlacňovanie. Suma 199 USD za toto mobilné zariadenie v USA podľa spoločnosti nemá žiadnu konkurenciu.

Reč padla i na často skloňovaný Apple Netbook. Apple tento segment síce sleduje, no v súčasnosti sa doň nechystá vstúpiť, keďže produkty v tejto triede zatiaľ považuje kvôli aktuálnym dostupným technológiám za nedostatočne zaujímavé (nízky výkon, slabý displej atď.).

Čo sa týka operačného systému Mac OS X Snow Leopard, údajne sa máme na čo tešiť, no zatiaľ nie je v štádiu, pri ktorom by bolo možné zverejniť presný dátum vydania.

Apple TV spoločnosť vníma skôr ako „záľubu“, no vďaka rastúcej popularite online požičiavania filmov priamo z obývačky sú v budúcnosti plánované ďalšie investície do zlepšenia poskytovaných služieb v tomto odvetví.

Samozrejme, nie všetky otázky boli zodpovedané. Okrem Mac OS X Snow Leopard dostali vyhýbavé odpovede aj otázky týkajúce sa plánov na mesiac marec, alebo počtu bezplatne stiahnutých aplikácií/hier z celkového udávaného množstva 500 miliónov stiahnutí.

komentárov
 1. Chcel by som sa opýtať na jednu maličkosť, lebo teraz nie som si istý. Ak víjde Snow Leopard tak to ho dostane každý ako aktualizáciu alebo sa bude za ňu platiť.

  0
  0
 2. A jak je to s přechodem na nový systém. Všechny programy mě zůstanou nebo je budu muset instalovat, ty co se musí instalovat?

  0
  0
 3. hmm.. .-) zjevně nějaká zatoulaná Hulanova ovce, co apple nikdy nestrávila :§) ..takže, u apple se platí za novou verzy systemu stejně jako u windows

  service pack je úprava, vylepšení, povýšení verze.. např. Mac OS X Leopard 10.5.1 na Mac OS X Leopard 10.5.2 … 10.5.3 .. 10.5.4 atd. Snow Leopard je nový system, ne service pack a za něj se platí stejně jako se platí za nový systém u Windows ..

  je na tom něco k nepochopení? jestli ano, tak případnou diskuzi rozvíjej ve své hlavě a ne zde .. pápá a bb, thx

  0
  0
 4. Vždyť to je přeci naprosto jasné že se bude platit za SL, když jezdíte na letních gumách, tak za změnu na zimní gumy přeci také zaplatíte.

  Cena bude klasicky 129,- Eur, což naši bratia již nemusí přepočítávat, my na moravě pak zgómneme kam nám v době vydání vystřelí Kč.

  Ale rozhodně ať nikdo nepanikaří, pokud vám současný systém bude šlapat jak hodinky, rozhodně nic vyměňovat nemusíte. Doma na G5 i na iBooku mám stále OSX 10.4 a nemám důvot měnit.

  0
  0
 5. Po tom co vyjde SL bude to v cene novych notebookov alebo sa budu predavat so starym leopardom a budem si za snow muset doplatit?

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Vychází zcela nová aplikace SledovaniTV pro AppleTV

Uživatelé SledovaniTV, kteří využívají AppleTV, se mohou těšit na zbrusu novou aplikaci. Ta postupně nahradí tu stávající. Nová aplikace pro AppleTV přináší uživatelům této platformy nové funkce a celkově příjemnější a plynulejší zážitek ze služby.
pokračovanie článku

Telekom varuje pred podvodnou komunikaciou

Slovak Telekom počas uplynulého víkendu zaregistroval zvýšenú aktivitu nevyžiadaných e-mailov a SMS správ, ktoré vystupujú v jej mene a zneužívajú dôveru zákazníkov. Hlavným cieľom je od zákazníkov vylákať osobné údaje či ich donútiť k potvrdeniu objednávky, ktorá v skutočnosti neexistuje.