Cena za 8 GB RAM v MacBook Pro 17″ (hliníkový) unibody

Možno ste si už aj vďaka komentárom v diskusiách všimli, že spoločnosť Apple si na store.apple.com účtuje príplatok za rozšírenie RAM z 2× 2 GB DDR3 SO-DIMM na celkovú kapacitu 8 GB až 1200 USD.

Zatiaľčo kombinácia 2× 2 GB je bežne rozšírená a cena za tieto moduly sa pohybuje okolo 100 USD, u 8 GB konfigurácie je cena viac než 10 krát vyššia. Pár DDR3 SO-DIMM modulov je komplikované zohnať, u českých a slovenských predajcov je tento tovar nedostupný prípadne ťažko zohnateľný.

Jeden pár 4 GB modulov ponúka od Apple nezávislá spoločnosť Crucial (výrobca pamäťových modulov a podobných zariadení) až za 1180 USD. Od Samsungu by vás vyšli na 1300 USD. Marža, ktorú si v tomto prípade účtuje Apple, je teda skôr zanedbateľná, oproti príplatkom za RAM v minulosti. Aj preto si užívatelia pamäťové moduly kupovali dodatočne a inštalovali samostatne.

V tomto prípade (ak sa napr. nachádzate v USA a zvažujete kúpu) sa vám kúpa 8 GB kitu samostatne mimo Apple pravdepobone neoplatí, vzhľadom na to, že pamäte už kvôli novému hardvérovému layoutu nie sú prístupné ako v minulosti a museli by ste svoj nový MBP trochu „rozobrať“. Rovnako teda aj na Slovensku a v Česku – nebuďte cenou za 8 GB RAM u predajcov zaskočený…

komentárov
 1. super ozrejmenie, snad to ludom otvori oci, len tam mas preklep v poslednom slove, asi si chcel napisat “zaskočený” ale vytukal si “zakočený”

  :-)

  0
  0
 2. Překvapuje mě, že se diskutéři nad tím pozastavují – 1 200 dolarů za kit 2x 4GB DDR3 je velmi slušná cena – až překvapivě na běžné zvyklosti Apple :)

  0
  0
 3. Jj, me to oci otevrelo. Zvazuji se zbavit apple, nebot jejich produkty jsou cim dal vhodnejsi pro sirsi masu a na praci musim hledat jinde, u konkurence…

  0
  0
 4. … ešte k tým preklepom …. ak autor článku mal na mysli väčšiu skupinu ľudí, ktorá by mala byť zaskočená, tak to malo byť s mäkkým “i” … t. j. “nebuďte zaskočení” :-)

  0
  0
 5. inac ked tam sa pise, ze mozu byt nainstalovane na akykolvek mac s nVidia 9400, tak to znamena, ze si mozem nainstalovat 8 GB ramku aj do svojho Macbooku alu 2,4 GHz ??? (nie MBP)

  0
  0
 6. ako nechcem byt hlupa ale už asi hodinu pozeram po nete apple mac booky a akosi nikde nemožem natrafit na cenu a predajcu na SR …Mam zaujem o 17″MacBook Pro ….a nikde nič ….:-( už som z thoho zúfala …..:-/

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

iOS 18 bude zrejme podporovať tieto zariadenia

Tak ako každý rok, aj v 2024 nás čaká nová verzia operačného systému iOS. A ako tomu už býva, s rastúcimi nárokmi sa čas od času stane, že Apple ukončí podporu niektorých starších zariadení.
WWDC 24
pokračovanie článku

Apple ohlásil WWDC 2024!

Ukazuje sa, že úniky spojené s informáciami zo sveta Applu majú niečo do seba. Nedošlo však k ohláseniu nových iPadov, ale tohtoročnej konferencie WWDC '24.