Zhrnutie zaujímavostí a chýrov pred Macworld 2009: zmienka o iPhone Nano v ponuke predajcu obalov, nový Mac Mini v ovládačoch nVIDIA

 • Špekulácie o vydaní nového iPhone nano sú opäť v plnom prúde práve pred blížiacim sa Macworldom. Aj keď boli predtým považované za nereálne pokusy z Photoshopu, dnes sa zdá, že by mohlo ísť o skutočný výrobok. Potvrdzovať by to mali hlavne púzdra, ktoré sa začínajú objavovať v ponuke rôznych výrobcov. Zjavne sa pripravujú na predaj nových púzdier pre iPhone nano. iPhone nano by mal byť menším, a  hlavne lacnejším variantom iPhone 3G.
 • V konfiguračných súboroch ovládačov nových MacBookov sa podarilo objaviť náznaky toho, že aj iMac a Mac mini prejdú na nVidia čipsety podobne, ako na ne v októbri prešli MacBooky. Konkrétne ide o modely iMac9.1 a Macmini3.1. Čip je označený ako NVIDIA MCP79. Aktuálne modely iMac a Mac mini sú iMac8.1 a Macmini2.1. Zdá sa, že Mac mini predsa len ostáva v ponuke Apple počítačov a bude konečne aktualizovaný.
 • BBC vydalo verziu iPlayer prehrávača pre operačné systémy Mac a Linux. Predtým síce bolo možné streamovanie videa, no jeho sťahovanie mali umožnené len užívatelia OS Windows XP. iPlayer pre Mac je zatiaľ len v beta verzii, no finálna verzia sa očakáva už vo februári 2009.
 • Čínske kópie obľúbeného iPhone 3G sa stále zdokonaľujú. Najznámejší je Meizu a aktuálne jeho nová verzia. Odporúčame si pozrieť video, na ktorom je zobrazené vybaľovanie takejto imitácie. Výrobcovia nemali problém imitovať aj také drobnosti ako priloženú handričku či krabicu. Takýto „iPhone“ vám však oproti originálnemu prináša množstvo funkcií naviac, napríklad možnosť použitia dvoch SIM kariet. Zakúpiť si ho môžete za približne 160 dolárov.
 • Apple povolil predaj predtým zakázanej jednoúčelovej iPhone/iPod touch aplikácie Pull My Finger. Zdá sa, že Apple zmenil taktiku a  začal povoľovať predaj tohoto typu aplikácií cez App Store. Pull My Finger s cenovkou 0.99 USD je prvou z nich.
 • Podľa The Guardian Apple už dlhšie naznačoval vývojárom, že Mac OS X Snow Leopard bude v predaji skôr ako sa očakáva. Je možné, že ho predstaví Paul Schiller na Macworlde, ktorý už klope na dvere. Každopádne reálna dostupnosť Mac OS X Snow Leopard je vzdialenejšia, pravdepodobne niekedy v prvom kvartáli 2009.
 • Na záver jedna potešujúca správa pre majiteľov telefónov BlackBerry. RIM sa začína starať aj o užívateľov Mac OS X a už dnes je k dispozícii ukážková verzia BlackBerry Media Sync pre Mac. Zatiaľ to nie je Desktop Manager, ktorý poznáte z Windows PC, no je to na dobrej ceste. BlackBerry Media Sync je dizajnovaný tak, aby vám umožnil jednoducho synchronizovať hudbu z iTunes do vášho telefónu. iTunes DRM piesne stále nebude možné kopírovať. Treba si však dávať pozor na to, že po nainštalovaní prestanú fungovať riešenia tretích strán (napr. PocketMac), a podľa skúseností prvých testerov je Media Sync zatiaľ dosť pomalý.
komentárov
 1. ja sa tesim na mac mini. Konecne bude aktualizovany, a je to mozno ta najlacnejsia alternativa pre zacinajucich alebo mozno aj pokrocilych uzivatelov, fandov apple. 10 bodov pre mac mini.

  0
  0
 2. zeby mi vyrobili iPhone na mieru ? :-) bolo by pekne mat nejaku mensiu odlahcenu verziu verziu, proste len maly sikovny telefonik od Applu

  0
  0
 3. fuj.. neviem preco..ale tie cinske verzie iPhonu..sa mi zdaju.. otrasne :)
  Velky nepodarok,a lutujem tych,ktori si to kupia. A za 160 doalrov by som si radsej kupil…ja neviem…radsej hocico ine.

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
Phil Schiller
pokračovanie článku

Phil Schiller nastupuje do dozornej rady OpenAI

Apple a OpenAI už skôr oznámili, že spoločnosti si nebudú navzájom nič platiť za to, že iOS 18 a macOS Sequioa ponúknu čiastočnú integráciu ChatGPT do svojho inteligenčného rozhrania. No zadarmo to predsa len nebude.