Vyhľadávanie vo Wikipedii priamo z Mac OS X Leopard, Wikipedia Widget

Wikipedia je otvorená internetová encyklopédia poskytujúca odpoveď na takmer všetky otázky. Mac OS X Leopard je okrem iného obľubený kvôli tomu, že základné aplikácie pre multimédiá a prácu nájdete priamo v ňom. Výnimkou nie je ani vyhľadávanie cez Wikipediu, ktoré je v Mac OS X Leopard integrované. Nájdete ho v aplikácii Dictionary, kde na hornej lište máte na výber z niekoľkých cieľov vyhľadávania, vrátane Wikipedie. Pre vyhľadávanie je síce nevyhnutné byť pripojený k internetu, no už nemusíte otvárať internetový prehliadač. Nevýhodu vidím v tom, že vyhľadávanie na Wikipedii si nemôžete vybrať z možností Dictionary Widgetu. Nepodarilo sa mi nájsť ani možnosť vyhľadávania v českej či slovenskej Wikipedii.

Pre vyhľadávanie vo Wikipedii cez Dashboard je potrebný samostatný Widget. Preto ako prídavok k Dictionary Widgetu odporúčam Widget Wikipedia. Na Apple stránkach si ho môžete (zadarmo) stiahnuť (309KB). Po kliknutií na „i“ Widgetu môžete meniť jeho nastavenia. Wikipedia Widget ponúka výber z niekoľkých jazykov. Čeština ani slovenčina medzi nimi nie sú, no nenechajte sa odradiť. Stačí zadať regionálny kód (cz/sk) a Widget bude vyhľadávať v českej alebo slovenskej mutácii Wikipedie. S takouto kombináciou máte v Dashboarde po zopár kliknutiach dostupné prakticky všetky „vedomosti“ internetu.

Wikipedia Widget
komentárov
 1. Hledání v české Wiki via Dictionary: Dictionary > Preferences > označit Wikipedia a dole v Other languages zvolit češtinu/slovenčinu. Lze současně používat anglický originální i mateřský jazyk.

 2. Tak jako trik nic moc. Ja mam lepsi:

  Zmacknete jablicko + sift + d  a po te nastavte kurzor na jakekoliv slovo.
  Pokud je to anglictina obejvi se vykladovy slovnik a tez odkaz do wiki.
  Samozrejme funguje ve vsech coca aplikacich.
  Tez se da pridat cs wiki do dictionary ….
   

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Inštalovať iOS 14 alebo nie?

Nový iOS prináša viacero zaujímavých zmien aj nových funkcií. Dôležitá je však aj otázka: aktualizovať už teraz alebo radšej ešte počkať?