Vyhľadávanie vo Wikipedii priamo z Mac OS X Leopard, Wikipedia Widget

Wikipedia je otvorená internetová encyklopédia poskytujúca odpoveď na takmer všetky otázky. Mac OS X Leopard je okrem iného obľubený kvôli tomu, že základné aplikácie pre multimédiá a prácu nájdete priamo v ňom. Výnimkou nie je ani vyhľadávanie cez Wikipediu, ktoré je v Mac OS X Leopard integrované. Nájdete ho v aplikácii Dictionary, kde na hornej lište máte na výber z niekoľkých cieľov vyhľadávania, vrátane Wikipedie. Pre vyhľadávanie je síce nevyhnutné byť pripojený k internetu, no už nemusíte otvárať internetový prehliadač. Nevýhodu vidím v tom, že vyhľadávanie na Wikipedii si nemôžete vybrať z možností Dictionary Widgetu. Nepodarilo sa mi nájsť ani možnosť vyhľadávania v českej či slovenskej Wikipedii.

Pre vyhľadávanie vo Wikipedii cez Dashboard je potrebný samostatný Widget. Preto ako prídavok k Dictionary Widgetu odporúčam Widget Wikipedia. Na Apple stránkach si ho môžete (zadarmo) stiahnuť (309KB). Po kliknutií na „i“ Widgetu môžete meniť jeho nastavenia. Wikipedia Widget ponúka výber z niekoľkých jazykov. Čeština ani slovenčina medzi nimi nie sú, no nenechajte sa odradiť. Stačí zadať regionálny kód (cz/sk) a Widget bude vyhľadávať v českej alebo slovenskej mutácii Wikipedie. S takouto kombináciou máte v Dashboarde po zopár kliknutiach dostupné prakticky všetky „vedomosti“ internetu.

Wikipedia Widget
komentárov
 1. Hledání v české Wiki via Dictionary: Dictionary > Preferences > označit Wikipedia a dole v Other languages zvolit češtinu/slovenčinu. Lze současně používat anglický originální i mateřský jazyk.

  0
  0
 2. Tak jako trik nic moc. Ja mam lepsi:

  Zmacknete jablicko + sift + d a po te nastavte kurzor na jakekoliv slovo.
  Pokud je to anglictina obejvi se vykladovy slovnik a tez odkaz do wiki.
  Samozrejme funguje ve vsech coca aplikacich.
  Tez se da pridat cs wiki do dictionary ….

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Vychází zcela nová aplikace SledovaniTV pro AppleTV

Uživatelé SledovaniTV, kteří využívají AppleTV, se mohou těšit na zbrusu novou aplikaci. Ta postupně nahradí tu stávající. Nová aplikace pro AppleTV přináší uživatelům této platformy nové funkce a celkově příjemnější a plynulejší zážitek ze služby.
pokračovanie článku

Telekom varuje pred podvodnou komunikaciou

Slovak Telekom počas uplynulého víkendu zaregistroval zvýšenú aktivitu nevyžiadaných e-mailov a SMS správ, ktoré vystupujú v jej mene a zneužívajú dôveru zákazníkov. Hlavným cieľom je od zákazníkov vylákať osobné údaje či ich donútiť k potvrdeniu objednávky, ktorá v skutočnosti neexistuje.
pokračovanie článku

Nepremeškajte advent plný knižných darčekov

Vianoce bez knihy pod stromčekom akoby ani neboli Vianocami. Pokiaľ stále rozmýšľate nad vhodnou voľbou pre vašu ratolesť, máme pre vás praktický tip. Vďaka slovenskej aplikácii KUBO – detské knihy nemusíte vyberať len jednu konkrétnu knižku. KUBO obsahuje už viac ako 1 500 kníh a každý deň pribúdajú ďalšie. Vaše dieťa bude môcť kedykoľvek čítať presne to, čo ho zaujíma najviac.