Tip: zmena formátu vytváraných screenshotov v Mac OS X (PNG, PDF, JPG, TIFF)

O vytváraní screenshotov na Macu sme písali už v niekoľkých článkoch. Pomocou základných skratiek jednoducho urobíte prakticky akýkoľvek potrebný screenshot.

  • Screenshot celej obrazovky: Jablko + Shift + 3
  • Screenshot časti obrazovky: Jablko + Shift + 4
  • Screenshot okna: Jablko + Shift + 4 a potom stlačte medzerník, objaví sa fotoaparát

Niektorým užívateľom však nemusí vyhovovať formát, v ktorom sa takto vytvorené screenshoty ukladajú. Prednastaveným formátom je .png. Pre zmenu formátu, v ktorom sa vám budú ukladať screenshoty, stačí zadať jednoduchý príkaz do Terminalu.

defaults write com.apple.screencapture type jpg

Tento príkaz zmení nastavenie ukladania screenshotov na formát JPG. Problémom nie je ani situácia, keď preferujete iný formát ukladania obrázkov plochy. JPG jednoducho nahraďte akýmkoľvek obľúbeným formátom (TIFF, PDF, PNG a podobne). Ak sa chcete vrátiť k pôvodnému nastaveniu, namiesto jpg v príkaze napíšte png.

Zmeniť formát screenshotov môžete aj rôznymi „tweak“ utilitami, napr. Onyx.

Odkazy na ďalšie články venujúce sa problematike screenshotov nájdete v pokračovaní článku.

komentárov
  1. Mna by zaujimalo, preco sa pri tvorbe screenu vzdy schova pripona. Nebavi ma to rucne vzdy odklikavat cez Get Info… :-(

    0
    0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.