Tip pre začiatočníkov: Ako vypnúť automatickú kontrolu pravopisu – červené podčiarkovanie slov

Výhodou pre nových majiteľov Macov je fakt, že svoj Mac môžu začať využívať v podstate hneď po vybraní zo štýlového balenia. Ak však ide o prvý Mac, veľmi často začne novým užívateľom vadiť automatické podčiarkovanie slov. Keďže celé prostredie Mac OS X im ešte nie je dôverne známe, nevedia si s týmto problémom rady. Pomoc s vypnutím podčiarkovania bola často žiadaná aj na MacBlog fóre.

Slová, ktoré sú podčiarknuté, sú podľa predinštalovaného slovníka nesprávne. Bohužiaľ Mac OS X v základnom balení nemá slovník pre slovenčinu či češtinu, preto väčšinu slov podčiarkne ako chybné. Existujú aj riešenia tretích strán, ktoré umožňujú kontrolu slovenského či českého pravopisu. Venovali sme sa im v staršom článku, no kvality originálnych anglických slovníkov kvalitou a funkčnosťou zatiaľ samozrejme nedosahujú.

Ako vypnúť túto kontrolu v aplikácii, v ktorej píšete text (Mail, TextEdit, Safari, iChat/Adium a pod.)? Jednoducho:

Kliknite v hornom menu na → Edit → Spelling and Grammar → Check Spelling While Typing

Pokročilých užívateľov by mohla zaujímať aj utilita Despeller, ktorá malým „hackom“ v systéme deaktivuje kontrolu gramatiky globálne pre všetky aplikácie (vyhľadávanim je možné nájsť aj manuálny návod).

komentárov
  1. je to nevyhoda byt uz skusenejsi pouzivatel, ked takto neskoro pisete clanky pre novacikov, toto by sa mi zislo uz davno, ale musel som sa potrapit sam (help + logika) a sice to vyslo, ale tak by som sa pozrel sem na forum a vedel by som hned. ))

    len tak dalej..

  2. No pre cerstveho novacika(Mac nemam ani tyzden) je to skvela rada. No ten hack do systemu nechcem lebo v pages pisem anglicky a vo zvysku sa mi zide a nechcem sa hrabat zbytocne v systeme.

  3. cozee… :) ako nevadilo mi to, ze to podciarkuje slovicka ale takto je to rozhodne lepsie :) vdaka za tip! mac mam uz pol roka ale toto som neriesil :)

  4. Díky moc. Přesně jak je v článku zmíněno – začátečníkům to může vadit. Sedím u toho první večer a tohle byla jedna z věcí co mě vytáčela :-)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Aká bude téma nového Apple eventu?

iPone, Apple Watch, iPad… To je len časť noviniek, ktoré nás môžu už budúci utorok čakať. Ktoré z nich majú väčšiu šancu stať sa súčasťou prezentácie?