SnapBack – Užitočná funkcia prehliadača Safari (aj Firefox)

SnapBack je výbornou, no často prehliadanou funkciou Safari. Ako často ste sa preklikali na stránku, ktorá sa vám zapáčila, stratili prehľad o ceste k nej a potom sa opäť pokúsili nájsť stránku, z ktorej ste začínali? SnapBack vám umožní preskočiť presne tam, kde ste začali. Netreba však zabúdať na fakt, že SnapBack je len dočasným označením stránky. SnapBack môžeme využiť niekoľkými spôsobmi:

Google výsledky vyhľadávania

Pri vyhľadávaní na Google sa výsledky automaticky stávajú SnapBack stránkou. To znamená, že môžete kliknúť na link na prvej stránke výsledkov vyhľadávania, potom presurfovať 4–5 ďalších stránok a neskôr, keď sa chcete opäť dostať na pôvodnú stránku výsledkov, stačí použiť SnapBack. Ak by ste klikli na link na štvrtej strane výsledkov, SnapBack vás prenesie na štvrtú stranu výsledkov.

Návrat na výsledky vyhľadávania: V Safari menu – History – Search Results SnapBack (Option + Command + S) alebo kliknutím na oranžovú šípku.

Poznámka: Ak vyhľadávate na Google vo viacerých oknách, SnapBack tlačidlo bude fungovať zvlášť pre každé okno a jeho pôvodné výsledky vyhľadávania.

SnapBack stránka

Keď zadávate novú internetovú adresu alebo kliknete na záložku (Bookmarks), alebo si vyberiete stránku z menu History v Safari, alebo otvoríte nové okno – SnapBack sa priradí tejto začiatočnej stránke.

SnapBack stránka: V Safari menu – History – Page SnapBack (Option + Command + P).

Manuálne zvolenie SnapBack stránky

V menu Safari stačí kliknúť na položku History a zvoliť „Mark Page for SnapBack“ (klávesová skratka Option + Command + K). Takto SnapBack priradíte k akejkoľvek aktuálne načítanej/otvorenej stránke. Toto nastavenie zmení automatické priradenie SnapBacku ku stránke. Takto priradený SnapBack je funkčný len kým neurobíte niečo z vyššie opísaného – nová internetová adresa, záložka, vybratie stránky z History alebo kliknutie Back / Forward.

Jednoduchou a univerzálnou cestou pre použitie SnapBacku je oranžová šípka v poli vyhľadávania alebo internetovej adresy.

SnapBack šípka search Safari Mac SnapBack šípka address bar Safari Mac

Funkcia SnapBack je dostupná aj pre Firefox vo forme rozšírenia.

Treba podotknúť, že s príchodom „Tabbed browsing“ (prehliadanie stránok v záložkách) už funkcia SnapBack nie je až tak potrebná. Niekedy však otvárame množstvo nových tabov zbytočne a strácame prehľad, pričom SnapBack by mohol byť často užitočnejší – hlavne v prípade vyhľadávania na Google alebo pri manuálnom označovaní skratkou Option + Command + K.

komentáre
  1. Tyyy jo, díky za tenhle článek. Této funkce jsem si v Safari nikdy nevšimnul :-) A taky konečně vím, k čemu je ta oranžová šipečka :-)

    0
    0
  2. Jo, když s tim Safari přislo, připadalo mi o jako výborná funkce. Ale pak jsem zjistil, že stejně na všechny odkazy klikám s jabkem (resp. kolečkem na myši) a otvírám si je zásadně do nové záložky – takže to vůbec nevyužiju.

    0
    0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.