Rýchle zhrnutie informácií a zaujímavostí zo sveta Apple z posledného týždňa

 • iPhone mal 29.6 svoje prvé narodeniny. Od vydania  prešiel mnohými (softwarovými) zmenami, ktoré nakoniec zavŕši nový iPhone  3G, ktorý bude uvedený 11.7. Prvé ceny v Apple Store a AT&T boli pred  rokom 599 USD za 8GB verziu a 499 USD za 4GB verziu, ktorá bola neskôr  vyradená.
 • Computerworld zverejnil  výsledky prieskumu, ktorý vykonali Yankee Group Research.  Z prieskumu vyplýva, že v 80 % amerických firiem majú Macy. Pred dvoma  rokmi firmy hlásili len 47 % Mac užívateľov. Yankee Group odhaduje, že  podiel Macov vo firemnej sfére vzrástol o 8–10 % s tým, že 21% firiem  má viac ako 50 Mac užívateľov. K väčšiemu rozšíreniu určite pomohla  aj možnosť virtualizovania systému Windows – až na 28 % Macoch je  virtualizovaný Windows.
 • Ďalší prieskum uskutočnila spoločnosť DisplaySearch. Tento bol  zameraný na podiel na trhu notebookov. Apple notebooky mali vzrast o 61% od  1. štvrťroku 2007 do 1. štvrťroku 2008. V tomto období Apple dodal  približne 1.4 milióna notebookov oproti 900 000 notebookov  v predchádzajucom roku. V ročnom vzraste je tak Apple hneď za notebookmi  Asus (nárast o 67 %). Ostatné spoločnosti mali rast približne 20–40 %.  Apple je však naďalej na siedmom mieste v celkovom obsadení trhu notebookov  (4,6 %). Lídrami sú HP (20,8 %), Dell (15,1 %) a Acer (14,7 %). Za Applom  sú Asus (4,3 %) a Sony (4,2 %).
 • Apple emailom  informoval vývojárov o tom, že začínajú prijímať aplikácie do  App Store. Tie však musí Apple pred uverejnením  schváliť.
 • Apple taktiež vydal pre-release verziu iTunes 7.7 pre  vývojárov. Táto verzia bude potrebná k používaniu iPhonu 3G (Firmware  2.0). Obsahuje aj informáciu o Remote control application pre iPhone a iPod  Touch, s ktorou bude možné ovládať iTunes kdekoľvek v domácnosti pomocou  týchto zariadení. Aplikácia by mala byť zadarmo dostupná na  App Store.
 • Aplikácia Flipside je schopná vyhľadať vašu Windows  partíciu na Macu a nabootovať ju. To všetko bez potreby zmeny nastavenia  Startup disku. Ak potrebujete rýchlo nabootovať Windows, Flipside ponúka  možnosť „Force quit“ ukončenia všetkých Mac aplikácií a okamžitý  reboot. Aplikácia je praktická hlavne ak často bootujete do Windows. Vydáva  ju Barraford Software a je zadarmo  s možnosťou sponzorstva.
 • Austrálsky iTunes Store začal ponúkať televízne  programy. V ponuke sa objavili nielen americké televízne seriály, ale aj  domáce austrálske programy.
 • Užívateľom služby .Mac (teraz MobileMe) by už mali  fungovať emailové adresy. Ak ste doteraz mali adresu meno@mac.com, funkčná by mala  byť aj adresa meno@me.com.
 • Pre Me.com Apple neuvádza podporu Internet Exploreru  6. MobileMe bude fungovať na prehliadačoch Safari 3, Internet Explorer 7,  Firefox 2 a novších.
komentárov
 1. Na margo toho iTunes. Nemyslite, ze iTunes na Slovensku zacne fungovat az od 1.1 a s tym aj predaj iPhone? Lebo pochybujem, ze budu do iTunes implementovat na par mesiacov slovenske koruny. A iPhone bez iTunes asi tazko pojde.

 2. iPhone 3G bez iTunes Store (ktory mas asi na mysli, nie samotny program iTunes) zrejme fungovat bude, kedze predpokladany model predaja je taky, ze aktivovat sa bude uz u predajcu, nie dodatocne cez iTunes ako bolo pri starom iPhone.

 3. jasan, myslel som iTunes Store. Ale povedzme si na rovinu, ze iPhonu to ubera dost moznosti. Jedine, co ma napada, ze budu u pomaranca a v ty-debile predavat kupony, co by inac tiez nebolo zase najhorsie riesenie

 4. Urcite – uz iPod je bez iTunes dost okliesteny, s prichodom iPod Touch to je evidentnejsie pre viacerych a s iPhone to je podobne. Ale iTunes resp. jeho nepritomnost na Slovensku nebude branit zaciatku predaja iPhonu podla mna.

 5. myslim, ze s eurozonou nam automaticky itunes store nebude pristupny. ten je totiz naviazany na konkretnu krajinu a nie na menovu oblast. Eurozona ma 15 krajin a iTS je v 12-tich z nich (chyba Cyprus, Malta, Slovinsko)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Návod: Ako si nastavíte widgety v iOS 14

Apple včera vydal veľký update svojho OS pre mobilné zariadenia. Jednou z kľúčových noviniek sú widgety, na ktoré sa teraz pozrieme.