PdaNet: Použite svoj iPhone ako modem k počítaču (pre Mac OS X aj Windows)

Naposledy sme sa na MacBlogu otázkou tetheringu iPhonového pripojenia (čiže jeho použitia ako modemu) zaoberali v auguste. Medzitým začal Apple rokovať s AT&T, no nevyzerá to, že by niekam dospeli, keďže táto možnosť stále chýba aj v najnovšom firmvéri 2.2. Pre tých, ktorým sa nechce čakať, kým príde oficiálne (pravdepodobne dosť vysoko spoplatnené a na Slovensku/v Česku možno vôbec nedostupné) riešenie, môžu siahnuť po aplikácii pre jailbreaknuté telefóny s názvom PdaNet. Ak ste mali dočinenia s aplikáciami ako NetShare alebo iPhoneModem, viete, že nakonfigurovať ich nie je žiadna hračka. Naštastie s PdaNetom je to značne lepšie, keďže narozdiel od nich nepoužíva Socks Proxy, nie je nutné konfigurovať proxy nastavenie pre každú aplikáciu zvlášť. Akonáhle ho úspešne pripojíte, funguje všetko a všade. Ako na to, to si povieme v tomto článku.

 1. Cez aplikáciu Cydia nainštalujete PdaNet, nechádza sa v kategórii Networking. Ak ho tam nevidíte, skúste update-núť repozitáre v Cydii alebo ručne pridať source: http://apt.modmyi.com/.
 2. Na vašom Macu vytvoríte novú Ad-Hoc sieť: Kliknete na WiFi vejárik v menubare a vyberiete Create Network. Názov a šifrovanie je na vás. Ak máte Windows, návod ako vytvoriť Ad-Hoc sieť nájdete tu.

3. Cez Settings v iPhone sa pripojíte na vytvorenú sieť. Nič ďalšie nenastavujete, nechajte IP adresu, aby sa pridelila automaticky.

4. Na iPhone otvoríte aplikáciu PdaNet a zapnete WiFi Router (spínač na spodku obrazovky). Aplikácia najprv vypíše, že kontroluje internetové pripojenie. Za pár sekúnd sa zjaví namiesto WiFi vejárika ikona 3G alebo E (značiaca to, že aj keď ste pripojený na WiFi, dáta sa sťahujú cez mobilnú sieť) a pripojenie bude pripravené. V priebehu daľších pár sekúnd by sa mala zjaviť obrazovka indikujúca, že počítač je úspešne pripojený. Ak sa to nestalo a zasekli ste sa na predošlej správe, jednoducho kliknite na WiFi vejárik na Macu a kliknite znovu na sieť, na ktorú ste aktuálne pripojený.

PdaNet je pripojený

Aplikácia beží, aj keď ju zatvoríte a dokonca aj keď telefón uspíte. Vypne sa len vtedy, ak vypnete spínač WiFi Router v PdaNete. Rýchlosť internetu je pri bežnom browsovaní celkom slušná, popravde nepozorujem veľký rozdiel s USB modemom. Aplikácia „žerie“ batériu skutočne rýchlo, ešte nikdy sa mi nepodarilo vybiť iPhone za tak krátky čas. Tento fakt z nej činí nie úplne vhodné riešenie na časté používanie, ale skôr na prípady, keď nemáte po ruke iné pripojenie (napríklad keď ste mimo domu a potrebujete s internetom pracovať na veľkej obrazovke notebooku). Ak máte firmvér 2.1 a nižší, môžete telefón popri tetheringu nabíjať a udržiavať si tak stav batérie v pluse. V najnovšom firmvéri 2.2 sa však prekvapivo telefón odmieta nabíjať aj keď je pripojený k nábijačke alebo počítaču, napriek tomu že v hornej lište je ikona nabíjania, batéria sa vybíja (toto platí pre všetky tetheringové aplikácie a podobné pripojenia).

Ak máte s PdaNetom problémy, ako prvé sa odporúča vyskúšať vytvoriť Ad-Hoc sieť nanovo. Ak to nepomáha, môžete sa pozrieť do oficiálneho FAQu.

PdaNet je shareware a stojí 24 €. V skúšobnej verzii funguje prvých 14 dní naplno, potom budete obmedzený na protokol HTTP (jednoducho povedané, bude vám fungovať webový prehliadač, no mailový program alebo instant messenger nie). Napriek tomu, že má svoje muchy, je to zrejme najlepšia možnosť v tomto čase. Uvidíme, ako sa dohodnú Apple a AT&T, ale ani v prípade pozitívnej dohody nie je isté, že oficiálny tethering bude pre Slovensko a Česko taktiež sprístupnený.

komentárov
 1. Vyskusal som, nastavenie je velmi jednoduche a hned to funguje, skoda toho nabijania. Cena za plnu verziu je trochu vyssia ako by som cakal od neoficialnej aplikacie, ale to HTTP na 95% veci v krizovej situacii staci. Predsa len sa da z prehliadaca pouzivat ako posta tak aj vacsina socialnych sieti.

  0
  0
 2. neviem, ja som v iPhonemodeme nemusel nastavovat nic, spustim aplikaciu na kompe, spustim aplikaciu na iphone a ficim…a stoji 10 dolarov

  0
  0
 3. Ze začátku mi to fungovalo, ale poslední dobou moc ne. Píše, že je to připojený, active connections taky jsou, ale nějak se tomu nechce překládat DNS – resp. DNS requests jsou vždycky 0… :-/

  0
  0
 4. Nabijanie nefunguje iba ak mate zapnuty tethering a nabijate cez USB na pocitaci. Ak iPhone nabijate normalne z elektrickej siete, tak sa baterka nabija. O tom, ze by za to mohol firmware ma ani nenapadlo uvazovat – daval som to za vinu enormnemu prudovemu odberu, kde ani 500mA z USB nestaci, aby sa baterka pri zapnutom 3G a Wifi nabijala (mam totiz dojem, ze sa sice vybijala, ale pomalsie ako bez zapojenia do USB).
  Inak skvela aplikacia… az kym ju nespoplatnili… :-)

  0
  0
 5. poteboval bych pripojit sve pda s win k memu iPhonu. PDA by se pripojilo k iPhonu kery by vytocil cislo a pomoci EDGE by provedl synchronizaci databaze v pda. je to nejak proveditelne?

  0
  0
 6. Ahojte… Stále mi to nejde do hlavy… Jednoducho potrebujem APP, ktorou prostredníctvom iPhone pripojím PC k netu. Skúšal som už všetky možnosti, ale mne to jednoducho nejde… Má niekto aj iný návrh? (je reč o NIE “jailbreak” iPhone)

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
Phil Schiller
pokračovanie článku

Phil Schiller nastupuje do dozornej rady OpenAI

Apple a OpenAI už skôr oznámili, že spoločnosti si nebudú navzájom nič platiť za to, že iOS 18 a macOS Sequioa ponúknu čiastočnú integráciu ChatGPT do svojho inteligenčného rozhrania. No zadarmo to predsa len nebude.