Nevyužitý potenciál čipsetov použitých v MacBookoch (8GB RAM, grafické funkcie)

V nedávnom zhrnutí sme informovali o tom, že MacBooky s novými NVIDIA čipsetmi podporujú až 8GB RAM. O podpore Dual GPU a 8GB RAM v použitých čipsetoch informovali kompetentné osoby priamo z NVIDIE. Ukazuje sa však, že to s touto podporou nie je také jednoduché.

Grafické funkcie

Konkrétne ide o funkcie Hybrid Power a GeForce Boost.

Hybrid Power prepína z jedného GPU na druhé pre prispôsobenie sa vyššiemu výkonu (silnejšia samostatná grafická karta) alebo dlhšej výdrži batérie (integrovaný grafický akcelerátor). MacBook Pro túto funkciu síce podporuje, no pre prepnutie medzi grafickými akcelerátormi je potrebné sa odhlásiť.

GeForce Boost MacBooky nepodporujú vôbec. Napriek tomu, že MacBook Pro má dve grafické karty aj potrebný NVIDIA čipset, táto funkcia, umožňujúca zvýšiť výkon použitím oboch akcelerátorov súčasne, nie je v MBP dostupná.

Hardvérovo je teda MBP vybavený dostatočne na to, aby podporoval obidve tieto vymoženosti, no pre ich plnú funkčnosť je potrebná minimálne úprava softvéru od Apple.

Podpora 8GB RAM

NVIDIA čipsety v MacBookoch skutočne podporujú použitie 8GB pamäte RAM. To bolo potvrdené priamo poverenými osobami z NVIDIE. Bohužiaľ, až prvé skúsenosti užívateľov, ktorí túto konfiguráciu vyskúšali sami, ukázali, že 8GB podporovaných nie je. To je pravdepodobne dôvodom prečo si takúto konfiguráciu nemôžete zvoliť v Apple Store pri objednávaní notebooku.

Istý Luke zo serveru iFixit.com vyskúšal použiť dva 4GB pamäťové moduly v najnovšom MacBooku Pro, aby overil, či sú informácie o podpore pravdivé. Odpoveď už asi tušíte.

MBP síce 8GB pamäte rozpozná, no systém ich počas prevádzky nevyužije. Stále využije maximálne 4GB.

Vysvetlenie tohoto obmedzenia zatiaľ nie je známe. Logickým sa nezdá byť ani hardvérový, ani softvérový problém. Hardvér, čipsety od NVIDIE, 8GB RAM podporujú. Operačný systém Mac OS X taktiež nemá problémy s väčším objemom RAM pamäte pri Mac Pro (bežne aj 16 GB). Prečo teda nie je možné použiť MacBook Pro s 8GB RAM? Dúfajme, že Apple čoskoro pripraví nejaké softvérové riešenie, prípadne aspoň vysvetlí dôvody tohoto nedostatku.

Faktom ostáva, že kupovanie 8GB pamäte do nových MacBookov Pro v súčasnej dobe nemá zmysel, a preto ho neodporúčame minimálne do doby, pokiaľ sa situácia neobjasní.

komentárov
 1. Tych 8 GB by chcelo otestovat s Vistou… Hned by bolo jasnejsie, ci ide o softverovu alebo harvedorvu zalezitost. Na Draft-n sa tiez prislo pod Windows, mimochodom.

  0
  0
 2. Obavam se, ze vysvetleni obou problemu je nasnade a je ciste marketingove… Je dost mozne, ze jsou to veci, ktere bude umet az Snow Leopard (rozumej: budou v nem odblokovane). Pokud by totiz hlavnim tahakem SL byla integrace s Exchangem (tak jak to v podstate je ted), asi by z toho lide mimo korporatni sferu moc odvazani nebyli…

  Ja pevne doufam, ze SL bude mit nejakou “must have” featurku i pro nas, kteri jeste nove booky nemaji…

  0
  0
 3. oprava: Mac Pro – běžně až 32 GB RAM (tedy pokud je ěžné utratit za paměti to samo co za celý počítač :-)

  0
  0
 4. Ako ste prisli na to ze podporuje iba 4GB Ram? To ze aplikácia Activity Monitor ukazuje 3,91 GB used RAM este nic neznamena. Osobne mám na Mac Pro 16 GB RAM a Activity Monitor mi vypisuje 3,14 GB Used RAM po restarte. Je potrebne otvorit zopar poriadnych aplikacii. Napr. ked som otvoril naraz 15 Adobe aplikacií, cely Office 5 aplikácií a Firefox, teda spolu 21 aplikácií, used RAM stále stupla iba na 5,70 GB…

  0
  0
 5. Mac Pro a OS X obecně používají 32bitový kernel (takže omezení na 4GB) a obchází se to pomocí PAE, u kterého si umím představit, že je k dispozici jen u Mac Pro. Nový MacBooky nemusí mít PAE zkompilovaný do kernelu a problém je vyřešen :-)

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Vychází zcela nová aplikace SledovaniTV pro AppleTV

Uživatelé SledovaniTV, kteří využívají AppleTV, se mohou těšit na zbrusu novou aplikaci. Ta postupně nahradí tu stávající. Nová aplikace pro AppleTV přináší uživatelům této platformy nové funkce a celkově příjemnější a plynulejší zážitek ze služby.
Apple GPT
pokračovanie článku

Apple chystá drastický upgrade Siri, za všetko môže nečakaný úspech ChatGPT

Najväčšiu vlnu ošiaľu už má GPT za sebou, neznamená to však, že sa na technológiu zabudlo. Hoci drvivá väčšina ľudí si technológiu len vyskúšala, pokročilí boti typu ChatGPT sú dnes využívaní profesionálmi, napríklad programátormi na vyhľadávanie chýb v kóde alebo analytikmi na pomoc pri vyhľadávaní informácií v mori internetu.