Mini-recenzia knihy iCon – Apple a Steve Jobs aj z tej horšej stránky

Prednedávnom sme publikovali krátky článok, ktorý čitateľov stručne previedol životom Steva Jobsa, históriou spoločností Apple, NeXT a Pixar. Dnes by som rád na tento článok nadviazal a dal vám do pozornosti knihu, ktorá sa životom Jobsa zaoberá detailnejšie a jej posledné stránky som “dolúskal” len pred niekoľkými dňami.

Od vzniku spoločnosti Apple sa publikovalo množstvo článkov, ktoré hovorili o živote Jobsa. O tom, že Steve bol v nich stelesnením amerického sna niet žiadnych pochýb a všetci predsa radi čítame príbehy úspešných a nekonvenčných ľudí, ktoré končia happy endom. Takéto podanie informácii je ale v skutočnosti zlá interpretácia faktov, ktorá vytrháva z kontextu len tie dobré veci a má za následok dezinformáciu a zavádzanie čitateľov. Mainstream a konzumentský trh samozrejme ani nepotrebuje resp. nechce čítať detaily a negatíva a z tohto dôvodu sa aj tlačené a elektronické publikácie prispôsobujú záujmu čitateľov.

Ako to teda bolo v skutočnosti? Detailnejší pohľad na život Steva Jobsa prináša kniha s názvom iCon z roku 2005, ktorú si za zhruba 11 GBP môžete zakúpiť napríklad na Amazone. Autormii sú Jeffrey Young a William Simon. Kniha je dostupná v angličtine. Osobne ju doporučujem iba čitateľom s lepšou znalosťou angličtiny, nakoľko niektoré pasáže sú písane pomerne zložito a rozoberajú problémy až príliš do hĺbky. Kniha má 368 strán a je rozdelená na tri tématické časti a na trinásť kapitól.

Prvá časť hovorí o detstve Steva Jobsa, živote v náhradnej rodine, prvých pracovných brigádach, výlete do Indie, založení Apple, budovaní firmy a nakoniec jeho odchode. Druhá časť sa zameriava na vybudovanie spoločnosti NeXT a Pixaru, a nakoniec sa zaoberá návratom Steva Jobsa do Apple. Tretia časť odzrkadľuje obdobie revitalizácie Applu po Stevovom návrate a počiatky iPodu a iTunes.

Pýtate sa, v čom je teda rozdiel oproti iným publikáciam, ktoré rovnako hovoria o spomínaných častiach Stevovho života? iCon ponúka veľmi detailný pohľad na život Jobsa a niektoré časti života sú popísané až príliš do hĺbky. Nezameriava sa iba na pozitíva, ale odzrkadľuje realitu a nešetrí ani negatívnymi narážkami na adresu Steva a spoločnosti Apple. Čitateľ vidí, ako sa v skutočnosti udiali jednotlivé situácie, a že tento príbeh nebol prechádzkou v ružovej záhrade alebo americký sen, ktorý je nám tak často podsúvaný. Tak ako sa menia etapy života Steva Jobsa, tak sa pri čítaní mení aj váš pohľad na neho. Na začiatku vám ho bude určite ľúto, keď budete čítať ako žil v náhradnej rodine. Nechápavo sa budete pozerať na jeho mladosť, keď holdoval drogám. Založenie Applu bude pôsobiť strhujúco, ale neskôr zistíte, že k nemalej miere k svojmu vyhodeniu prispel Steve aj svojou arogantnosťou a egoizmom. Pri budovaní NeXTu sa dozviete, že nebol vždy taký zručný manažér, alebo že Pixar vznikol úplnou náhodou.

Pôsobivé bude ako sa už ostrieľaný Jobs potom vracia naspäť do Applu a začína ho budovať nanovo a hľadá nové polia pôsobnosti. iPod a iTunes sú vynikajúcimi produktami, ale možno vás prekvapí, že tento software a hardware nebol na začiatku z dielne Applu. Kniha ponúka veľmi podrobný prierez Stevovým životom, je plná citácií, popisuje rôzne situácie a väčšina faktov je založená na osobných rozhovoroch s ľuďmi, ktorí to všetko reálne prežili. S výnimkou Steva Jobsa, ktorý podobné informácie nikdy neposkytoval a aj preto sa jedná o neautorizovanú biografiu.

Momentálne som začal čítať knihu s názvom „Inside Steve’s Brain“, ktorá vyšla v apríli tohto roka. Zatiaľ mám za sebou iba zopár “ružových” strán, ale výzera to, že to bude zaujímavé čítanie. Je to trochu iný pohľad na život Steva Jobsa. Je písaná do istej miery učebnicovo a popisuje hlavne jeho myslenie a menej sa zameriava na udalosti, ktoré sa v jeho živote odohrali. Ale nepredbiehajme. Po dočítaní vám rád prinesiem krátke zhrnutie. Zakúpiť si ju môžete taktiež na Amazone za 10 GBP.

komentárov
 1. iCon je jedna z najlepsich veci co o SJ bola kedy napisana….hned po jeho verejnych rozhovoroch a Keyonotes:)

  Kto sa o Apple/SJ zaujima by tuto knihu jednoznacne mal mat doma

  0
  0
 2. Rek bych, ze steve je dobre vykreslenej i ve filmu Pirati ze Sillicon Valley, da se kdyztak najit na torrentech. Je to bezpochyby genialni clovek, ale porad je to jen smrtelnik.

  0
  0
 3. to martinj: Ten film sa da bez problemov pozriet priamo cez rozne google stranky. Je free. Ano aj vo filme bolo vidiet, ze jeho studentsky zivot bol trosku uleteny, aj co sa tyka vztahov k jeho manzelke a detom. Aj jeho arogancia pri vzostupe Apple, ako aj pri jeho odchode z neho.

  Na youtube su vyborne rozhovory.

  0
  0
 4. Kniha iKona-Steve Jobs je už dostupná aj v češtine za cca 10€ v kníhkupectve Sirion. Kniha je dobrou ukážkou toho, akú skreslenú predstavu máme my ľudia o úspechu iných. Kiežby viacero úspešných ľudí alebo firiem povedalo o svojej neľahkej ceste na vrchol.

  0
  0
 5. Knihu iKona nájdete tu aj s ďalšou recenziou.
  http://www.sirion.sk/kniha/ikona-steve-jobs-simon-william-l-young-jeffrey-s-2043.html
  Ja osobne som ju čítal a páčila sa mi asi aj viac ako kniha Jak myslí Steve Jobs. Je to fakt detailnejší pohľad na jeho život, na jeho spočiatku dosť neurotickú osobnosť a na jeho zrenie. Super na tej knihe je to, že popisuje celý apple už od začiatku existencie a celú Jobsovu cestu, ako budovali Apple, ako zháňali kapitál, aky Steva Jobsa vyhodili z Applu…. fakt odporúčam prečítať tým ktorí majú radi podrobné biznis životopisy. Veľmi málo sa však hovorí o Jobsovom spoločníkovi, ktorý s ním zakladal Apple o Stevovi Wozniakovi. Nejaký podobný životopis, nájdete tu: http://www.sirion.sk/kniha/iwoz-steve-wozniak-muz-ktery-postavil-prvni-osobni-pocitac-steve-wozniak-2683.html . Začal som to čítať, ale po 50 stranách keď to bolo len Wozniakovo detstvo, tak som To nechal tak. Skôr ma zaujímajú veci z manažérskej stránky ako čítať o vývoji Apple 2, ktorý bol síce na tú dobu totálny prelomom, ale teraz je to muzejný exponát. Prajem príjemné čítanie .

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Vychází zcela nová aplikace SledovaniTV pro AppleTV

Uživatelé SledovaniTV, kteří využívají AppleTV, se mohou těšit na zbrusu novou aplikaci. Ta postupně nahradí tu stávající. Nová aplikace pro AppleTV přináší uživatelům této platformy nové funkce a celkově příjemnější a plynulejší zážitek ze služby.
pokračovanie článku

Telekom varuje pred podvodnou komunikaciou

Slovak Telekom počas uplynulého víkendu zaregistroval zvýšenú aktivitu nevyžiadaných e-mailov a SMS správ, ktoré vystupujú v jej mene a zneužívajú dôveru zákazníkov. Hlavným cieľom je od zákazníkov vylákať osobné údaje či ich donútiť k potvrdeniu objednávky, ktorá v skutočnosti neexistuje.
pokračovanie článku

Nepremeškajte advent plný knižných darčekov

Vianoce bez knihy pod stromčekom akoby ani neboli Vianocami. Pokiaľ stále rozmýšľate nad vhodnou voľbou pre vašu ratolesť, máme pre vás praktický tip. Vďaka slovenskej aplikácii KUBO – detské knihy nemusíte vyberať len jednu konkrétnu knižku. KUBO obsahuje už viac ako 1 500 kníh a každý deň pribúdajú ďalšie. Vaše dieťa bude môcť kedykoľvek čítať presne to, čo ho zaujíma najviac.