Iris – ďalší grafický editor pre Mac OS X

Popri nových grafických editoroch pre Mac OS X ako Pixelmator alebo Acorn prichádza ďalšia konkurencia – grafický editor Iris. Čím sa snaží zaujať? Oproti tradičnému prostrediu grafických editorov, kde máte množstvo malých okien s panelmi na ovládanie funkcií editora (napr. práve Pixelmator), prináša všetky nástroje a „paletkové“ okná pekne v jednom spoločnom okne (ako napr. Adobe Lightroom).

Výhodou tohoto riešenia je, že sa vám panely nestratia medzi ostatnými otvorenými oknami, a tak po nich nemusíte „pátrať“. Samozrejme, výhody a nevýhody zjednotených panelov v rámci jednej aplikácie sú na dlhšiu diskusiu – Photoshop a mnoho profesionálneho softvéru má okná odjakživa samostatne a pokladá sa to za správne riešenie. Lukas Mathis a manažér John Nack z Adobe tento problém rozobral dopodrobna, a nakoniec aj Photoshop CS4 bude používať zjednotené panely v rámci jedného okna. Iris teda z hľadiska UI nebude zaostávať. Je naprogramovaný v API Cocoa a je to vidieť.

Iris bol spoločnosťou Nolobe (stojí aj za pokročilým FTP klientom Interarchy) uvedený na verejné beta testovanie na Macworld Expo 2008. Nolobe vydali verziu 1.0, ktorú si môžete za 79 USD kúpiť. Taktiež si môžete stiahnuť testovaciu verziu (paradoxne však nemá časové ani iné obmedzenie, resp. žiadne som si nevšimol). Má 3.5 MB a na jej spustenie potrebujete Mac OS X Leopard. Rýchle prehliadnutie testovacej verzie ukazuje, že ide o plne vybavený grafický editor. Podporuje najrozšírenejšie súborové formáty vrátane PSD a poskytuje pokročilé editovacie nástroje na opravu alebo vylepšovanie vašich obrázkov. Rovnako ako Pixelmator však nepodporuje farebný model CMYK, podpora color managementu a profilov je minimálna a teda nie je vhodný na akúkoľvek grafiku určenú na offsetovú alebo kvalitnú digitálnu tlač.

UPDATE: Obmedzenie testovacej verzie je pravdepodobne v možnosti nastavenia, „Preferences“ programu je neaktívna a neklikateľná položka v menu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
WWDC 24
pokračovanie článku

Apple ohlásil WWDC 2024!

Ukazuje sa, že úniky spojené s informáciami zo sveta Applu majú niečo do seba. Nedošlo však k ohláseniu nových iPadov, ale tohtoročnej konferencie WWDC '24.
Gemini
pokračovanie článku

Kto prinesie vyspelú AI na iOS 18? Apple to nebude

Koncom minulého roka sa objavila správa, podľa ktorej Apple plánuje priniesť rozšírenú AI funkcionalitu na iPhone a ďalšie zariadenia. Výraznou premenou by si mala prejsť Siri, digitálna asistentka, ktorá už skôr zaostávala za konkurentmi, vo svete GPT je však ešte archaickejšia.