Iris – ďalší grafický editor pre Mac OS X

Popri nových grafických editoroch pre Mac OS X ako Pixelmator alebo Acorn prichádza ďalšia konkurencia – grafický editor Iris. Čím sa snaží zaujať? Oproti tradičnému prostrediu grafických editorov, kde máte množstvo malých okien s panelmi na ovládanie funkcií editora (napr. práve Pixelmator), prináša všetky nástroje a „paletkové“ okná pekne v jednom spoločnom okne (ako napr. Adobe Lightroom).

Výhodou tohoto riešenia je, že sa vám panely nestratia medzi ostatnými otvorenými oknami, a tak po nich nemusíte „pátrať“. Samozrejme, výhody a nevýhody zjednotených panelov v rámci jednej aplikácie sú na dlhšiu diskusiu – Photoshop a mnoho profesionálneho softvéru má okná odjakživa samostatne a pokladá sa to za správne riešenie. Lukas Mathis a manažér John Nack z Adobe tento problém rozobral dopodrobna, a nakoniec aj Photoshop CS4 bude používať zjednotené panely v rámci jedného okna. Iris teda z hľadiska UI nebude zaostávať. Je naprogramovaný v API Cocoa a je to vidieť.

Iris bol spoločnosťou Nolobe (stojí aj za pokročilým FTP klientom Interarchy) uvedený na verejné beta testovanie na Macworld Expo 2008. Nolobe vydali verziu 1.0, ktorú si môžete za 79 USD kúpiť. Taktiež si môžete stiahnuť testovaciu verziu (paradoxne však nemá časové ani iné obmedzenie, resp. žiadne som si nevšimol). Má 3.5 MB a na jej spustenie potrebujete Mac OS X Leopard. Rýchle prehliadnutie testovacej verzie ukazuje, že ide o plne vybavený grafický editor. Podporuje najrozšírenejšie súborové formáty vrátane PSD a poskytuje pokročilé editovacie nástroje na opravu alebo vylepšovanie vašich obrázkov. Rovnako ako Pixelmator však nepodporuje farebný model CMYK, podpora color managementu a profilov je minimálna a teda nie je vhodný na akúkoľvek grafiku určenú na offsetovú alebo kvalitnú digitálnu tlač.

UPDATE: Obmedzenie testovacej verzie je pravdepodobne v možnosti nastavenia, „Preferences“ programu je neaktívna a neklikateľná položka v menu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *



Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
Apple Intelligence
pokračovanie článku

Apple Intelligence neláka zákazníkov prejsť na iPhone

Nástup pokročilých jazykových modelov typu ChatGPT prináša viacero benefitov pre ľudí pracujúcich v rôznych odvetviach. Je preto pochopiteľné, že firmy ako Meta, Google či Apple zacítili príležitosť využiť tieto technológie na vlastné obohatenie. Apple však naskočil na vlak neskoro a je to poznať.
pokračovanie článku

Sygic GPS Navigácia využíva inovatívnu lokalizačnú technológiu what3words – optimalizuje navigačné zážitky pre používateľov na celom svete

Spoločnosti Sygic a what3words na veľtrhu CES 2025 v Las Vegas oznámili integráciu so službou Sygic GPS Navigation. Po niekoľkých rokoch úspešných partnerstiev v oblasti navigačných riešení Sygic pre odvetvia verejnej dopravy, automobilového priemyslu, doručovania a stavebníctva, je teraz inovatívna lokalizačná technológia what3words k dispozícii pre používateľov aplikácie Sygic GPS Navigation.