iPhone 3G pod lupou – zhrnutie zmien a funkcií, mapy pokrytia 3G u T-Mobile/Orange v SR

V posledných článkoch sme sa venovali najdôležitejším novinkám v iPhone 3G. Dnes sa však zameriame na ostatné – menšie zmeny a pokúsime sa vám priniesť všetky poznatky z používania tohoto nového Apple telefónu reportérmi, ktorí sa zúčastnili WWDC 2008.

V článku nájdete aj 3G pokrytie na mapách Slovenska u T-Mobile a Orange.

Zmeny v iPhone zo skúseností prvých užívateľov

 • V nastaveniach je možné zapnút/vypnúť 3G
 • Telefón podporuje UMTS/HSDPA (850, 1900, 2100 MHz), GSM/EDGE (850, 900, 1800, 1900 MHz), Wi-Fi (802.11b/g) a Bluetooth 2.0 + EDR vďaka čomu sa na celom svete bude dodávať rovnaký iPhone
 • WiFi je stále 802.11b/g, zatiaľ nebola pridaná podpora pre špeficikáciu n s lepším dosahom
 • Geotagging – vďaka tejto funkcii sa vám do EXIFu fotografií automaticky zapisujú aj informácie o polohe, kde ste ich odfotili, podľa GPS
 • Na okrajoch je tenší, no v strede je podľa špecifikácií hrubší
 • Zadný kryt sa zmenil na plastový, no pôsobí pevne. Ako ste si už na fotkách určite všimli, je lesklý, a preto na ňom ostávajú odtlačky prstov
 • Zlepšil sa príjem signálu a kvalita zvuku pri telefonovaní (podiel na tom má aj plastový kryt – menej ruší signál ako kovový)
 • Tlačidlo na zablokovanie (uspanie) telefónu a bočné tlačidlá sú kovové. Na pocit sú kvalitnejšie prevedené, ale šlo hlavne o dizajnovú zmenu
 • V balení je nový, ešte menší USB nabíjací adaptér. Je použiteľný aj s ostatnými zariadeniami (iPod, 2G iPhone…). Predáva sa aj zvlášť.
 • Balenie už neobsahuje Dock a bude sa predávať zvlášť za 29 USD (v rovnakej cene bude aj adaptér). Do starého iPhone docku nový pravdepodobne nebude sedieť
 • Zmenil sa konektor na slúchadlá – je možné pripojiť obyčajné slúchadlá s konektorom 3.5mm bez nutnosti adaptéru
 • Súčasťou balenia je už aj SIM Ejector Tool (nástroj na vyberanie SIM karty)
 • Vylepšenie dostala kalkulačka, ktorá sa teraz vo vodorovnej polohe stáva vedeckou
 • Zmeny nastali aj vo zvuku – reproduktor stále nie je stereo, no kvalita sa zvýšila
 • Bol pridaný ďalši proximity senzor kvôli lepšej detekcii priloženého zariadnia k uchu/hlave. Spolu sú v iPhone teda už 3 senzory, 2× proximity senzor, 1× svetelný senzor.
 • Apple sa opäť vracia k bielej farbe ako voliteľnej pri 16GB verzii. Osobne ma tento krok celkom prekvapil, lebo aj napriek úspechom bielej farby pri prvých iPodoch sa táto farba z produktov Apple pomaly, ale isto vytrácala a nahrádzala ju kombinácia lesklých povrchov a hliníka
iPhone 3G Black And White

Vylepšenia, ktorých sme sa (zatiaľ) nedočkali

 • Lepší fotoaparát – 2 MPX už začína byť pomaly málo, blesk a  zaostrovanie by kvalitu fotiek ešte zvýšili
 • Prídavná kamera na prednej strane pre videotelefonovanie
 • Väčšia kapacita – ľudia automaticky očakávali ďalší krok dopredu v kapacite iPhonu (16GB → 32GB)
 • MMS – napriek tomu, že pri možnostiach emailov už nemajú až také veľké využitie, MMS by mohli byť natívne podporované. Na posielanie MMS existujú aplikácie tretích strán.
 • A2DP Bluetooth pre stereo vysielanie do slúchadiel
 • Možnosť použitia Copy & Paste

Využitie 3G na Slovensku

Predstava super rýchleho bezdrôtového internetu stále prístupného cez iPhone je veľmi pekná, no ako to už býva, na Slovensku to pravdepodobne nebude až také ideálne. Apple ohlásil, že iPhone bude dostupný u oboch našich hlavných operátorov Orange-u a T-Mobile-u (O2 sa zatiaľ nespomínalo). Poďme sa pozrieť ako sú na tom s pokrytím:

Pokrytie 3G/HSDPA Orange Miesto s pokrytím vyjadruje oranžová farba.

Orange Pokrytie 3G Slovensko

Pokrytie 3G/HSDPA T-Mobile Miesto s pokrytím vyjadruje ružová farba. Šípky znázorňujú Wi-Fi Hot Spoty.

T-Mobile Pokrytie 3G Slovensko

Po kliknutí na obrázok sa dostanete na oficiálne stránky o pokrytí operátorov.

Ako vidíme na mapách, Orange je na tom s 3G pokrytím výrazne lepšie. T-Mobile má veľké pokrytie rýchlym internetom pomocou technológie Flash-OFDM, čo je v prípade iPhonu nevýhodou (iPhone podľa dostupných informácií takýto čip neobsahuje). T-Mobile možno zvolí inú taktiku a bude motivovať napríklad nižšími cenami. Ako sa to vyvinie by sme sa mali dozvedieť najneskôr do konca roka.

Cena a aktivácia iPhone – ako je to v USA

Prvotné nadšenie z nových cien iPhone, ktoré by podľa slov S. Jobsa mali byť celosvetovo 199 USD za 8GB verziu a 299 USD za 16GB verziu, opadlo po zistení nových podmienok. Americký operátor AT&T zdražel svoj paušál pre iPhone o 10 USD mesačne, čím vzrástla cena paušálu dokopy o 240$ za celú dvojročnú viazanosť. Vyzerá to tak, že mobilní operátori už viac nebudú musieť odvádzať časť zo ziskov za paušály pre Apple. Tento poznatok vytvára priestor pre špekulácie, či si Apple túto stratu nebude v budúcnosti nahrádzať spoplatňovaním update-ov pre iPhone (napríklad tak, ako je spoplatnený update na firmware 2.0 pre iPod Touch).

Zmenou prešiel aj spôsob aktivácie nových iPhonov. iPhone pravdepodobne bude musieť aktivovať hneď pri kúpe v Apple Store alebo u operátora. Tento krok nielenže spomalí proces predaja, ale aj výrazne obmedzí čierny trh s iPhonmi, ktoré sa posledný rok z USA dovážali vo veľkých množstvách. Týmto „obchodníkom“ sa môže situácia ešte viac skomplikovať, pretože Apple a AT&T už údajne pracujú na forme „trestov“ pre užívateľov, ktorí neaktivovali svoj iPhone do 30 dní od kúpy. Je teda otázne, či sa 3G iPhone predsa len bude dať aktivovať do 30 dní alebo to platí len pre staršie „2G“ iPhony.

Dobrou správou pre tých, ktorí si iPhone oficiálne kúpili v AT&T v USA po 27.5.2008, je, že im ho zadarmo vymenia za nový iPhone 3G, pričom sa predĺži viazanosť o ďalšie dva roky odo dňa prevzatia nového telefónu. Keďže u nás je väčšina iPhonov dovezených načierno a bez aktivácie, majiteľom neostáva nič iné len zvážiť, čo ďalej urobia so svojim iPhonom.

Svoje programy pre iPhone už zverejnil aj anglický operátor O2. Pri vyšších paušáloch je iPhone dokonca zadarmo.

iPhone 3G
komentárov
 1. K nedostatkum :
  Lepsi fotak by se mozna hodil, ale kdyz si uvedomim, k cemu tam ten fotak ma slouzit, tak si myslim, ze lepsi fotak se da udelat jedine lepsi optikou a ne megapixelama, prisvicenim a bleskem. Na poradne foceni si koupim poradny fotak.
  Videotelefonovani? Kolik lidi vazne chce byt videno a videt, jak je sef nevyspaly, ze je u milenky apod.? Ja ne :-)
  Pameti neni casem nikdy dost, ted resim problem, jak do 8GB iPhona narvat cca 33GB pisnicek :-)
  MMS nac? Poslu to e-mailem, mam ho tam a jiny smartphone se iPhonu nevyrovna v browseni a v mailovani.
  Copy a Paste, kdyz nekdo najde jednoduchy a presto ucinny a take snadno zapamatovatelny zpusob, jak to na iPhone provest, sem s nim, rad se pobavim :-D

  0
  0
 2. Off Topic, ale nemuzu si pomoct:
  Drahy slovensky priatelia, najma z Bratislavy – zajtra mate ako prvy na svete naprosto ojedinelu prilezitost, vypocut si nazivo mudrosti a pravdy najznamejseho IT kasparka v strednej Europe, velkeho milovnika firmy Apple a spickoveho profesionala s modrou prostatou a 28cm prirodzenim – Radka Hulana (takmer Magistra)!!!!
  Jeho prednaska “Windows vs Mac OS aneb proč Apple shnije” – sa uskutocni na akcii BarCamp a bude aj nazivo streamovana (http://video.joj.sk/barcamp.html).
  Srdecne pozyvame a pripominame nedavne uvitanie Stevea Ballmera v Madarsku :-)

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Tajomstvo úspechu slúchadiel AirPods

Keď Apple v roku 2016 predstavil prvé bezdrôtové slúchadlá AirPods, odprezentoval ich s veľkou skromnosťou a venoval im len 5 minút času na pódiu. Bolo to veľmi neobvyklé, pretože nové produkty boli zvyčajne sprevádzané veľkolepými prezentáciami a masívnou mediálnou kampaňou. Aj napriek tejto skromnosti sa malé biele slúchadlá stali fenoménom a jednými z najpredávanejších v histórii. Aké je ich tajomstvo úspechu?
pokračovanie článku

Apple po 10 rokoch zrušil vývoj vlastného auta

Písal sa rok 2014. Svetlo sveta uzreli prvé hodinky Apple Watch, svet si robil srandu z ľahko sa ohýbajúceho iPhone 6 Plus a na internete sa objavili informácie, že Apple vyvíja vlastné auto.