iMac oslavuje 10. narodeniny – prvý iMac G3 s CRT monitorom uvedený 15. 8. 1998

Presne pred desiatimi rokmi, 15. 8. 1998, sa začal predávať prvý iMac s procesorom IBM G3. Tento počítač obsahoval potrebný hardware so základnou doskou už v samotnom CRT monitore, priniesol do širšieho povedomia rozhranie USB a neobsahoval už podporu diskiet kvôli absencii floppy mechaniky. Tento iMac však prišiel aj s (podľa užívateľov) veľmi neergonomickou myšou nazvanou puk.

Dnes sa USB používa prakticky všade, floppy mechaniky zmizli a aj dnes je iMac počítač v (LCD) monitore, avšak technológie sa za 10 rokov výrazne posunuli a dnešné hliníkové iMacy sú rozmermi oveľa praktickejšie resp. kompaktnejšie.

Keď CEO spoločnosti Apple, Steve Jobs, prišiel prvýkrát s nápadom vytvoriť iMac k inžinierom, uviedli mu 38 dôvodov, prečo takýto počítač nie je možné skonštruovať. Odpovedal:

„Urobíme to tak, ako navrhujem. Pretože ja som riaditeľ, a myslím si, že je to možné takto urobiť“. (zdroj, voľný preklad)

iMac nakoniec slávil relatívne veľké úspechy a spoločnosti vygeneroval vysoké zisky.

Zaujímavosti (od applegraf.blog­spot.com):

Súvisiace:

 1. Veľká kolekcia printových reklám Apple z rokov 1983 – 1995
 2. Mactracker – počítače Apple, produkty Apple a ich história
 3. Z histórie Apple (nielen) na Slovensku I.
 4. Mac OS X má narodeniny, trochu histórie
komentárov
 1. Ked na to pozeram, trocha mi je luto, ze era CRT monitotov uz skoncila.
  trocha OT ale predsa:
  K tymto “neergonomickym” mysiam asi tolkoto: Ked som si kupil ultra turbo ergonomicku mys od MS, Tak som po tyzdni pouzivania mal pocit, ze mi z nej ochrnie prava ruka. Vyriesil to az neergonomicky puk od Apple, ktory pouzivam rad. A s Logitech mysou mam podobne problemy… Asi bude problen vo mne :)

  0
  0
 2. Môj už má 9 :) Teraz je ale na dôchodku, posledného trištvrteroka odpočíva, zapínaný je len z času na čas. Výborne sa ale dá využiť na staré “classic” hry, ktoré už na dnešných inteloch nespustíte. Niektoré z nich sú totiž stále úplne vynikajúce.

  0
  0
 3. tiez mame doma 9 rocny iMac a tiez ho zapinam velmy malo, ale na to kolko ma rokov je to podla mna dost dobry a jeho vzhlad sa mi este stale paci

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
Phil Schiller
pokračovanie článku

Phil Schiller nastupuje do dozornej rady OpenAI

Apple a OpenAI už skôr oznámili, že spoločnosti si nebudú navzájom nič platiť za to, že iOS 18 a macOS Sequioa ponúknu čiastočnú integráciu ChatGPT do svojho inteligenčného rozhrania. No zadarmo to predsa len nebude.