iMac oslavuje 10. narodeniny – prvý iMac G3 s CRT monitorom uvedený 15. 8. 1998

Presne pred desiatimi rokmi, 15. 8. 1998, sa začal predávať prvý iMac s procesorom IBM G3. Tento počítač obsahoval potrebný hardware so základnou doskou už v samotnom CRT monitore, priniesol do širšieho povedomia rozhranie USB a neobsahoval už podporu diskiet kvôli absencii floppy mechaniky. Tento iMac však prišiel aj s (podľa užívateľov) veľmi neergonomickou myšou nazvanou puk.

Dnes sa USB používa prakticky všade, floppy mechaniky zmizli a aj dnes je iMac počítač v (LCD) monitore, avšak technológie sa za 10 rokov výrazne posunuli a dnešné hliníkové iMacy sú rozmermi oveľa praktickejšie resp. kompaktnejšie.

Keď CEO spoločnosti Apple, Steve Jobs, prišiel prvýkrát s nápadom vytvoriť iMac k inžinierom, uviedli mu 38 dôvodov, prečo takýto počítač nie je možné skonštruovať. Odpovedal:

„Urobíme to tak, ako navrhujem. Pretože ja som riaditeľ, a myslím si, že je to možné takto urobiť“. (zdroj, voľný preklad)

iMac nakoniec slávil relatívne veľké úspechy a spoločnosti vygeneroval vysoké zisky.

Zaujímavosti (od applegraf.blog­spot.com):

Súvisiace:

 1. Veľká  kolekcia printových reklám Apple z rokov 1983 – 1995
 2. Mactracker –  počítače Apple, produkty Apple a ich história
 3. Z histórie  Apple (nielen) na Slovensku I.
 4. Mac  OS X má narodeniny, trochu histórie
komentárov
 1. Ked na to pozeram, trocha mi je luto, ze era CRT monitotov uz skoncila.
  trocha OT ale predsa:
  K tymto “neergonomickym” mysiam asi tolkoto: Ked som si kupil ultra turbo ergonomicku mys od MS, Tak som po tyzdni pouzivania mal pocit, ze mi z nej ochrnie prava ruka. Vyriesil to az neergonomicky puk od Apple, ktory pouzivam rad. A s Logitech mysou mam podobne problemy… Asi bude problen vo mne :)

 2. Môj už má 9 :) Teraz je ale na dôchodku, posledného trištvrteroka odpočíva, zapínaný je len z času na čas. Výborne sa ale dá využiť na staré “classic” hry, ktoré už na dnešných inteloch nespustíte. Niektoré z nich sú totiž stále úplne vynikajúce.

 3. tiez mame doma 9 rocny iMac a tiez ho zapinam velmy malo, ale na to kolko ma rokov je to podla mna dost dobry a jeho vzhlad sa mi este stale paci

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Aká bude téma nového Apple eventu?

iPone, Apple Watch, iPad… To je len časť noviniek, ktoré nás môžu už budúci utorok čakať. Ktoré z nich majú väčšiu šancu stať sa súčasťou prezentácie?