Hamachi v Mac OS X Leopard

Služba Hamachi je virtuálna privátna sieť, pomocou ktorej môžete cez internet spojiť počítače, aj keď sa nachádzajú v komplikovaných sieťach, za firewallmi, NAT, routrami a podobne. Takéto počítače pripojené na internet sa nazývajú klienti s pasívnou (internou – lokálnou IP adresou). Na Slovensku aj v Česku je tento spôsob pripojenia celkom bežný, vzhľadom na architektúru sietí niektorých malých poskytovateľov internetu.

Užívateľ s priamym pripojením do internetu, teda aktívny, s externou IP (typicky DSL alebo káblové pripojenie) adresou je na internete viditeľný a teda môže na jeho počítači bežať napr. FTP server, HTTP server či iná podobná služba. Pasívny užívateľ je skrytý v sieti za routrom/routrami alebo firewallom poskytovateľa, takže na jeho server sa nikto z internetu nebude vedieť pripojiť.

Pomocou Hamachi si vytvoríte vlastnú vzdialenú virtuálnu sieť, je vám pridelená nová IP adresa a každý, komu poskytnete heslo do vašej siete sa môže pripojiť a navzájom sú vaše Hamachi IP dosiahnuteľné kdekoľvek na svete. Všetko sa ovláda cez veľmi jednoduchého klienta. Najčastejšie sa na Windows Hamachi používa na hranie multiplayer hier.

Pre Mac OS X Tiger je dostupný klient HamachiX od nezávislého autora, v Mac OS X Leopard však spôsobuje problémy a nefunguje, po jeho spustení je nutné počítač reštartovať. Autor svoj program pre Leopard neaktualizoval.

Ak už Hamachi poznáte a potrebujete ho spúšťať aj v Leopardovi, budete ho musieť prevádzkovať len cez Terminal. Nie je to však zložité.

Postup

 1. Ako prvé potrebujete TUN/TAP ovládače kompatibilné s Leopardom, sú nutné pre virtuálny Hamachi sieťový adaptér. Inštalátor sťahujte TU a zopár kliknutiami ich nainštalujte.
 2. Potrebujete aj samotný HamachiX, skopírujte si ho do Applications ale na Leopardovi ho nikdy NESPÚŠŤAJTE, ak si nechcete zablokovať systém.

Ovládanie cez Terminal

 1. Najprv je nutné inicializovať TUN ovládač, v Terminale zadajte príkaz „sudo /usr/sbin/tuncfg“ a zadajte administrátorske heslo. Ovládač beží až pokiaľ nereštartujete alebo nevypnete počítač.
 2. Príkazom „hamachi start“ spustite Hamachi. Program funguje normálne, len nemáte k dispozícii klasické grafické prostredie aplikácie, ovládanie prebieha cez Terminal.

Po spustení Hamachi máte k dispozíci nasledujúce príkazy pre program:

 • stop
 • set-nick <nickname>
 • login
 • logout
 • list
 • get-nicks
 • create <network> [<password>]
 • delete <network>
 • evict <network> <5.x.x.x>
 • join <network> [<password>]
 • leave <network>
 • go-online <network>
 • go-offline <network>

Čiže napríklad „Hamachi stop“ program vypne. „Hamachi set-nick“ nastaví váš nickname v sieti.

Bežne by ste si najprv nastavili nickname, potom vytvorili sieť príkazom create (meno a heslo jej dáte podľa ľubovôle), a prihlásili sa do nej príkazom go-online. Meno siete a heslo poskytnete kamarátovi, on sa do siete pripojí klientom na Windows alebo Mac OS X Tiger/Leopard a obidvom je vám pridelená IP adresa v tvare 5.x.x.x teda napr. 5.46.217.78. Túto IP adresu použijete pre pripájanie na FTP, HTTP server a podobne.

Ak Hamachi potrebujete, pravdepodobne už poznáte jeho využitie a nie je nutné zachádzať do detailov. Hamachi je možné rôzne kombinovať, napr. so SSH tunelmi, presmerovanými portami a podobne, takže väčšinou dokážete oklamať hocijaký NAT/router a firewall a pripojiť sa kamkoľvek, napr. ovládať z firemného prostredia svoj počítač doma a podobne.

komentárov
 1. Je možné Hamachi provozovat i pokud jsem připojen k internetu přes VPN, takto mi to bohužel diktuje poskytovatel.

  Díky

  0
  0
 2. Keďže som bol zvyknutý na grafické rozhranie Hamachi, asi si počkám na aktualizáciu pre Leoparda. Ale každopádne toto riešenie vyskúšam.

  Vďaka za tip.

  0
  0
 3. renad: Autor sa pravdepodobne nechystá svoj program aktualizovať. Už 2 mesiace nereaguje vo vlastom fóre na tému kompatibility s Leopardom. Takže asi budeme musieť zostať nejaký čas pri ovládaní Terminalom ako píše Peter.

  0
  0
 4. Právě dneska se najeho webu objevila zmínka o chybách v Leprdovi a pokud sem to dobře pochopil, tak že se to chystá opravit.

  0
  0
 5. “…v Mac OS X Leopard však spôsobuje problémy a nefunguje, po jeho spustení je nutné počítač reštartovať…”

  – mám Leopard a Hamachi X som vyskúšal, a – išiel. Bez problémov a bez reštartu. Pre istotu som ho teraz vyskúšal znova a znova funguje bez zádrhelov. Dokonca ani systém som si nezablokoval ;) Asi mám divný Leopard :o

  0
  0
 6. Zrejme se autor programku chytil za nos :) :
  January 2nd, 2008

  There are a couple of issues running HamachiX on Leopard. They are going to be looked after soon. Stay tuned.

  0
  0
 7. Je mozne, ze to funguje len na ISTEJ VERZII Leoparda. Cize napriklad na aktualnom leopardovi vam to nepojde ale na starom hej. Alebo naopak.

  Inak diki za clanok aj ked Lea nemam – doteraz som totiz o HamachiX nevedel. Vyuzijem pri Warcrafte… :D

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.