3 triky pre Leopard: screenshoty videa cez Quick Look, Address Book, vylepšenie Stacks (videonávod)


Screenshoty videa cez Quick Look

1. Ak potrebujete bleskovo vytvoriť snapshot nejakej pozície (snímku) videa, otvorte ho pomocou Quick Looku medzerníkom, pauznite video a posuňte posúvnik na konkrétny snímok. Tlačte, držte tlačidlo myši vo videu a ťahajte kurzor na ikonu grafickej aplikácie, napr. Preview alebo Photoshop. Následne môžete so screenshotom ďalej pracovať alebo ho uložiť do súboru.

Tento postup platí aj pre QuickTime Pro. Rozdiel v ťahaní na grafickú aplikáciu a ťahaní napr. na plochu je v tom, že do aplikácie ťaháte obrázok, na plochu len movie clipping.

Ďalšie tipy v pokračovaní článku.

Address Book – filtre na fotografie

2. V Address Booku môžete jednoducho meniť grafický filter na fotkách svojich kontaktov (z tých užitočnejších napr. pridať jas), podobne ako v Photo Booth pri použití webkamery.

Zvoľte si svoj kontakt s fotografiou, editujte jeho kartu, dvojkliknite na fotku a v editačnom okienku môžete upravovať výsek. Po kliknutí na „magické“ tlačidlo môžete aplikovať grafický filter.

Mac OS X Address Book grafický filter

Prehľadnejšie Stacks

3. Ak máte v Docku niekoľko Stack-ov, začínajú byť neprehľadné a z užitočnej funkcie sa stáva nepoužiteľná. Existuje niekoľko trikov s ikonkami Stackov, ktoré zjednodušia ich vizuálne rozpoznávanie. V minulosti sme ich už popisovali. Tento sa nám však zdá zatiaľ najzaujímavejší. Video vytvoril a zaslal bloger Petr Homoky.

komentárov
 1. Prepáčte, ale ten tretí výzkumník nepriniesol nič nové. Tieto ikony som videl už na mnohých screenshotoch.

  Ozaj:

  1. Tá hudba sa tam nehodí.

  2. Icon sa číta [ˌʌɪkɒn] = zjednodušene [ájkn].

 2. Ikony pre Stacks sa hodia Ď. Inak ako si stoji Apple so Stacks? Neplánuje sa náhodou nejaké to ikonkovanie v najbližšom update?

  dex: Musí byť blbý pocit byť v tej aule a nemať MacBook (resp. minimálne MBP), podobný pocit mám aj ja keď som jediný v aule kto má MacBook :). U nás na FI MUNI je to podobné, väčšina má na prednáške vytiahnutý notebook…

 3. Sice jsem jsem o screenshootech přes QuickLook napsal již před týdnem na mém blogu jablicka.blogspot.com, ale nevadí. :D Stane se..:D

 4. Stacks v Leopardovi 10.5.2: podle screenshotů z poslední testovací betaverze přibude možnost “Show as list” – tzn. kromě “mřížky” a “vějíře” se bude vypisovat seznam, měl by být víceúrovňový (tzn. fungovat podobně, jako v Tigerovi složka hozená do Docku).

  Jestli se změní ikonky, bude jasné asi až po Macworld Expo (kde se – kromě subnotebooku – očekává i Leopard 10.5.2 a firmware 1.1.3 pro iPhone), dříve asi nic neuvolní.

 5. ERT: Vůbec jsem si nevěděl rady jak na to. Nechal jsem to tak a poslal Dominikovi na shlédnutí. On to ale už označil za RTM, takže se nedalo nic dělat.

  Mikesh: Ano, používám tvou startovací stránku. Udělal jsi nám velikou radost. :)

 6. Já jsem popsal vše co tam mělo být, to že se ti to nelíbilo za to nemůžu. Příště se budu snažit víc. Je to můj první pokus, tak by jsi to mohl snad i tolerovat a nebýt ihned tak přísný. Jinak to, co je na tom článku jsem udělal také, akorád jiným způsobem. Já jsem akorád nepoužíval terminál.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Aká bude téma nového Apple eventu?

iPone, Apple Watch, iPad… To je len časť noviniek, ktoré nás môžu už budúci utorok čakať. Ktoré z nich majú väčšiu šancu stať sa súčasťou prezentácie?