Čo už vieme o iPhone 3G a aplikáciach z App Store, zlacnenie Apple Bluetooth headsetu

Po štyroch dňoch, keď sa už iPhone 3G dostal do rúk viac ako milióna ľudí a z App Store sa stiahlo cez 10 miliónov aplikácií, sa začali na internete objavovať aj prvé poznatky z používania App Store ako napríklad:

 • Chybné linky na iTunes App Store z Mobile Safari
 • Ako opäť stiahnuť zmazanú aplikáciu
 • Chaos okolo nastavení aplikácií

Ukážeme si aj ako Apple zamaskoval zdraženie Bluetooth headsetu zlacnením.

Pozorným užívateľom nového iPhonu neušli ani drobné zmeny v 3G verzii a vo firmware 2.0:

 • Menšia horizontálna klávesnica
 • Teplejšie farby na iPhone 3G
 • Zmeny v iPhone iCal
 • Rozdielne zadávanie hesiel s FW 2.0App Store

====== Bližší pohľad na App Store pomerne rýchlo ukázal aké medzery v ňom ešte sú. Istí vývojári začali vkladať medzery pred názvy ich aplikácií a pri abecednom zobrazení sa tak napríklad hry firmy Jirbo, Inc. dostali úplne hore. Našťastie to už dnes vyzerá, že Apple na problém reagoval rýchlo, a aplikácie sa už napriek medzerám zoradzujú v správnom poradí. Ideálne by bolo ak by z názvov zmizli aj zbytočné medzery.

Aký názor máte na takéto praktiky vy môžete vyjadriť v diskusii, z pohľadu Jirbo, Inc. to môže byť šikovnosť, ostatných vývojárov podvádzanie a koncového užívateľa len chaos a neprehľadnosť pri nákupe.

Linky na iTunes App Store

Drobnou chybou sú aj linky odkazujúce na počítačový iTunes App Store. Ak na ne kliknete na iPhone Safari, namiesto presmerovania do iPhone App Store vám Safari vypíše „internal server error“.

Čo ak som nechtiac zmazal práve zakúpenú aplikáciu?

Pri nechcenom zmazaní zakúpenej aplikácie z iPhonu sa nemusíte ničoho obávať, môžete ju stiahnuť ešte raz (zadarmo). Postup je jednoduchý – ako keby ste chceli aplikáciu kúpiť ešte raz, kliknete na cenu aplikácie a App Store rozpozná, že už ste majiteľom tejto aplikácie a opýta sa, či si ju želáte stiahnuť ešte raz. Tento postup funguje aj v iTunes Store, je možné túto aplikáciu stiahnuť aj na počítač namiesto iPhonu.

Nastavenia aplikácií

Apple má v odporúčaniach pri vydávaní aplikácií pre iPhone aj poznámku o tom, že nastavenia aplikácie by sa mali integrovať do nastavení samotného iPhonu (Settings.app). Vývojári s tým veľmi nesúhlasia, ako hlavný argument používajú fakt, že to užívateľa núti opustiť aplikáciu, ak chce zmeniť nejaké jej nastavenia. Preto je to veľkou prekážkou hlavne pri nastaveniach, ktoré človek často mení. Pri nastaveniach aplikácií ako Mail.app, je nastavovanie v Settings.app ideálne, pretože ho väčšinou užívateľ nastaví raz a už sa k tomu nemusí vracať.

Ďalším argumentom, ktorým sa bráni napríklad OmniFocus je fakt, že v Settings.app nemôžu integrovať pokročilejší kód – napríklad na umožnenie kopírovania synchronizačných dát z Macu na Wi-Fi sieti.

Na tento zmätok doplatí nakoniec samotný užívateľ, ktorý bude chcieť nastaviť istú aplikáciu, pôjde do Settings.app, tam nastavenia neuvidí (vývojár sa rozhodol, že to vyrieši po svojom) a tak usúdi, že aplikácia ani žiadne nastavenia nemá.

Riešením by mohlo byť vylepšenie Settings.app aby umožňovalo aj pokročilejšie nastavenia alebo zmena smerníc Applu- vývojári by už nemali dávať nastavenia do Settings.app, ale nechávať ich v každej aplikácii zvlášť.

Apple Bluetooth headset – zlacnenie

iPhone Bluetooth headsetApple znížil cenu svojho Bluetooth headsetu pre iPhone (samozrejme, funguje aj na iné Bluetooth telefóny, zariadenia a počítače) zo 129 USD na 99 USD. Ako to už u Apple býva, aj za týmto zlacnením je vidina väčšieho zisku. Za pôvodnú cenu ste k headsetu dostali aj Dual Dock, v ktorom ste mohli elegantne nabíjať/párovať iPhone spolu s Bluetooth headsetom. V balení headsetu za 99 USD ho už nenájdete. Teraz si za Dual Dock zaplatíte 49 USD, takže vo výsledku šlo o marketingovo zabalené zdražovanie.

iPhone Dual Dock

V balení stále nájdete cestovný kábel, s ktorým môžete nabíjať aj iPhone aj headset súčasne, no určite to nie je tak efektné riešenie ako Dual Dock.

iPhone cestovný kábel

iPhone 3G a firmware 2.0

Menšia horizontálna klávesnica

Drobnou zmenou vo firmware 2.0, objavenou až samotnými užívateľmi, je zmenšenie horizontálnej klávesnice. Ako vidíte na obrázku, iPhone s firmware 2.0 má o približne 30 pixelov kratšiu klávesnicu a necháva tak viac priestoru pre obsah nad ňou.

iPhone horizontálna klávesnica

iPhone 3G má nastavený teplejší odtieň farieb

Táto zmena sa už netýka firmwaru 2.0, ale samotných nových iPhonov 3G. Množstvo ľudí už od začiatku predaja upozorňovalo na viditeľný rozdiel vo farbách iPhonu 3G v porovnaní so starším iPhonom. Niektorí si dokonca mysleli, že môže ísť o vadný kus či bug.

Nakoniec dilemu vyriešilo kontaktovanie ľudí priamo z Apple. Tí potvrdili, že nejde o žiadnu vadu, ale o dizajnovú zmenu. Predošlá generácia mala bielu farbu viac do studeného odtieňa modrej, zatiaľ čo súčasná má bielu teplejšiu a viac sa približuje slnečnej žltej. Teplota bielej pri iPhone 3G je približne 6800K až 7300K, pri predošlom okolo 8300K. Apple sa vyjadril, že tento krok urobili, aby mal displej viac prirodzené farby, keďže aj samotní užívatelia uprednostňujú teplejšie farby- napríklad pri prehliadaní fotiek. Nový displej je pri maximálnom jase jasnejší ako predošlý.

iPhone natívne neumožňuje voľbu teploty farieb, a Apple ani takúto možnosť v dohľadnej dobe nechystá. Vzniká tak príležitosť pre firmu, ktorá by aplikáciu umožňujúcu zmenu teploty farieb vydala, samozrejme, za predpokladu veľkého záujmu zo strany majiteľov.

Zmena teploty farieb iPhone 3G

iPhone iCal

Aj vstavaný kalendár sa dočkal zmien. Teraz v ňom môžete mať farebne odlíšené kalendáre tak, ako napríklad na Macu či MobileMe. Jedinou nevýhodou je, že text položky v iCale je stále biely a tak sa pri svetlejších odtieňoch kalendára stáva zle čitateľným.

Zadávanie hesiel

Pri zadávaní hesiel na iPhone 2.0, budete stále vidieť posledný znak hesla ešte predtým ako ho uložíte. Ak napríklad zadávate heslo so 6 znakmi pričom posledný je x, na displeji to bude vyzerať takto: *****x.

komentárov
 1. A mozno to uz niekde pod pultom skutocne maju. Skus sa opytat v SWP v Poluse, alebo v Maczone v Auparku. :-D Tam pre teba maju pripravenu peknu odpoved

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Vychází zcela nová aplikace SledovaniTV pro AppleTV

Uživatelé SledovaniTV, kteří využívají AppleTV, se mohou těšit na zbrusu novou aplikaci. Ta postupně nahradí tu stávající. Nová aplikace pro AppleTV přináší uživatelům této platformy nové funkce a celkově příjemnější a plynulejší zážitek ze služby.
pokračovanie článku

Telekom varuje pred podvodnou komunikaciou

Slovak Telekom počas uplynulého víkendu zaregistroval zvýšenú aktivitu nevyžiadaných e-mailov a SMS správ, ktoré vystupujú v jej mene a zneužívajú dôveru zákazníkov. Hlavným cieľom je od zákazníkov vylákať osobné údaje či ich donútiť k potvrdeniu objednávky, ktorá v skutočnosti neexistuje.
pokračovanie článku

Nepremeškajte advent plný knižných darčekov

Vianoce bez knihy pod stromčekom akoby ani neboli Vianocami. Pokiaľ stále rozmýšľate nad vhodnou voľbou pre vašu ratolesť, máme pre vás praktický tip. Vďaka slovenskej aplikácii KUBO – detské knihy nemusíte vyberať len jednu konkrétnu knižku. KUBO obsahuje už viac ako 1 500 kníh a každý deň pribúdajú ďalšie. Vaše dieťa bude môcť kedykoľvek čítať presne to, čo ho zaujíma najviac.