Čo je A-GPS (Assisted GPS) v novom iPhone 3G, aké sú jeho výhody a TomTom pre iPhone

Jednou z najzaujímavejších noviniek iPhonu je pridanie technológie GPS v hlavnom čipe. Ak ste informácie sledovali pozornejšie, určite ste si všimli, že nejde o obyčajné GPS, ale o takzvané A-GPS (Assisted GPS). A-GPS je v podstate vylepšenou verziou GPS a rieši hlavné problémy pri používaní „obyčajného“ GPS. GPS funguje spoľahlivo, kým ste v dobrom pokrytí signálom, ak sa však dostanete do podmienok so slabým signálom, začnú sa vyskytovať problémy so spoľahlivým určením polohy. Signál zoslabujú hlavne vysoké budovy, vnútorné priestranstvá, ale aj napríklad stromy. Pri zapnutí GPS je treba počkať kým zariadenie začne vyhľadávať satelit a následne dáta o relevantných satelitoch. Tento proces sa tiež nazýva TTFF (Time To First Fix) alebo „studený štart“. Pri moderných GPS môže tento proces zabrať od 30 sekúnd až do niekoľkých minút. Čas samozrejme závisí od rušenia a polohy – na otvorenom rovinnom priestranstve to bude trvať kratšie ako napríklad v meste.

S A-GPS sa celý tento proces výrazne urýchľuje. Veľmi často vysielače mobilných sietí (alebo nejaké blízke pozemné stanice) obsahujú GPS prijímače, ktoré konštantne sťahujú satelitné informácie a vypočítavajú dáta. Tieto dáta sú potom presunuté na iPhone (alebo iný A-GPS prijímač). Takto A-GPS „podvádza“, keďže príslušné satelity pre našu lokalitu sú už identifikované a všetky výpočty prebiehali na iných zariadeniach.

Výhody A-GPS pre koncového užívateľa:

 • Rýchle prvé zistenie polohy cez vysielače operátora po studenom štarte
 • Stačí menej výpočtovej sily v zariadení
 • Šetrí sa batéria
 • Zistenie polohy vo vnútorných priestranstvách a nepriaznivých prírodných podmienkach

TomTom

Po vyhlásení informácií o novom iPhone 3G a jeho hardvérovej podpore A-GPS prišla s vyhlásením aj holandská firma TomTom zaoberajúca sa výrobou navigačných zariadení (nie len) pre autá. Hovorca firmy sa vyjadril, že ich navigačný systém už funguje na novom iPhone. Najväčší výrobca automobilových navigačných zariadení sa však zatiaľ nevyjadril kedy sa začne softvér predávať. Po vydaní by mal byť dostupný cez oficiálny App Store.

TomTom na iPhone
komentárov
 1. moc tomu nerozumím – jaký je teda rozdíl mezi dosavadním určováním polohy ze síly signálu z různých BTS, jejichž poloha je známa? Pokud vím, tak klasické fungování GPS je takové, že družice (kterých je nějakých 24) vysílají stále dokola svou identifikaci, polohu a přesný časový údaj a na základě časových odchylek při příjmu a klasickou metodou triangulace se při třech a více družicích určí poloha GPS přijímače na planetě. Pokud tedy nastane situace, že se nemůžu (vysoké domy či stromy) dostat k potřebnému množství signálu/ů, tak mi BTS pomohou jak? Tak jako dosud, když ťuknu v Google Maps na iPhone ikonu záměrného kříže – najde nejbližší BTS, které svou polohu znají a na základě síly signálu odhadne mou polohu – což ale s GPS už nemá vůbec nic společného. A taky nechápu, jak by mi BTS měly pomoct v rychlosti určení pology pomocí GPS.

  0
  0
 2. Jirka:
  Po zapnutí každého GPS zařízení je nutné nejdříve najít družice. Nevím, proč to trvá tak dlouho. A-GPS toto vyhledávání urychlí, protože iPhonu sdělí, kde přesně najde které družice. Tyto družice jsou stejné jak pro BTS, tak pro iPhona, protože se nacházejí ve stejné oblasti. iPhone se samozřejmě může dohledat další, ale proč by to dělal, když má dostatek informací z BTS. Pokud na družice iPhone nedosáhne (ve městě), poloha se dopočítá klasicky triangulací, jak to GMaps dělají pro mobily, co GPS nemají.

  0
  0
 3. ako je to v pripade ked idem do zahranicia? su tie vysielane signaly z gps zdarma, alebo je tobrane ako roaming, cize si za to zaplatim?

  0
  0
 4. Trošku matete lidi.
  Při zapnutí GPS si přijímač musí stáhnout tzv. almanach, což je soubor dat z každé družice, které v sobě nesou informace, které jsou nutné pro eliminaci různých odchylek a rušeních, pozicích okolních družic, atd. Bez almanachu gps přijímač nic nevypočítá. Tento almanach se vysílá neustále dokola a jeho vysílání trvá kolem 30s. Pokud přerušíte příjem např. vysokou budou, tak se musí počkat na start dalšího vysílání a zkusit přijmout almanach znovu. Proto se může stát, že pokud zapnete navigaci ve městě, tak se “chytne” až když vyjedete z města.
  Údaje v almanachu se dají pro každou družici vypočítat na cca. týden dopředu, takže když zapnete navigaci a chytné nějakou družici, tak nemusí stahovat jeho almanach, ale použije svůj připravený.
  Tyto almanachy může poskytovat nejen mobilní operátor, ale například i poskytovatel navigace (např. TomTom), záleží v podstatě jen na obslužné aplikaci, odkud si tyto almanachy bude brát.

  0
  0
 5. Teda, je to nutna podmienka k fungovaniu GPS, aby bola v dosahu BTSka (sieto mobilneho operatora), alebo to bude fungovat aj mimo, ako bezny GPS ?

  0
  0
 6. Zdar vsetci.
  Chcel by som mat jasne ako funguje A-GPS:
  Je to zdokonala verzia klasickej GPS, ktora ma za vyhodu (okrem iných výhod ako napr. rychlost prveho pripojenia), ze pri strate signalu vyuzije operatora (…a neviem este co vsetko…), aby nasla spravnu polohu telefonu. V tomto pripade ale vyuzije na komunikaciu s telefonom (ak dobre viem) GPRS sluzbu, za co sa ale plati, co predpokladam, ze pre mnohích z nás nie je to najlepsie riesenie. Moja otazka je teda, ze ci sa da vypnut (povedzme cez softver) aby nekomunikoval s operatorom, pretoze viem ze strata signalu nehrozi napriklad niekde na nizine, kde nieze vysoke budovy nie su ale ani vysoke stromy. Vtedy ja by som pockal povedzme tych par minut aby sa prebudila GPS, a zbytocne by som nechcel platit za prenesene data.
  Co vy na to???

  0
  0
 7. to co tu opisujete (ten prenos z pozemnych stanic) tak to vam iphone neporiesi bo nepodporuje WAAS / EGNOS. A taktiez poloha podla BTS je pasé lebo je to s takou nepresnostou ze az. :-D to nema nic s GPS to su len GSM/GPS* koordinaty BTS stanic
  * BTS maju svoju poloho zadanu ved ako by ich pri opravach hladali technici??
  papaa

  0
  0
 8. Poloha BTS samozrejme nic neriesi. Ale A-GPS moze urychlit vyhladanie druzic otrebnych na urcenie polohy ako to popisal Bobik. A teda skratenie casu po studenom starte.
  Samozrejme je nezmysel tvrdit ze mi to pomoze v polohe kde nemozem zachytit signal potrebneho mnozstva druzic. Ak sa neda tak sa to neda. Cize sploahlivost urcenia polohy je nezmysel. Bud ju urcim alebo nie. Existencia A-GPS mi nijako neulahci prijem druzicoveho signalu, lebo samozrejme fyzikalne zakony platia bez ohladu na to ci mam alebo nemam predplatenu A-GPS. Ktora sa pokial viem plati ako samostatna sluzba aj ked operator ju pri kupe predrazeneho telefonu u nich ponuknu trebars na 6 mesiacov zadarmo.

  0
  0
 9. měl jsem zapnutou A-GPS u nokie 5800 a po půl hodině používání navigace mi přišlo přátelské upozornění o provolání 75% volací jistoty , měl jsem najednou účet jak hrom tak pozor

  0
  0
 10. chcem sa spitat vie niekto a pozna telefon motorola e1000´U 80.3F.36i mam ho co sa vasetko snim da ma to aj agps teda navigator neveim sa v nom vobec vyznat je len v nj a aj dakujem

  0
  0
 11. mám lg gt540 s A gps mám nainštalovanu aj navigáciu ale zaťial sa mi gps nepodarilo spustiť Poradte mi prosim čo s tým dakujem

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť