Chybné grafické čipy v MacBook Pro – nVidia G84 a G86 (GeForce 8400 a 8600)

Dňa 2. júla 2008 spoločnosť nVidia prostredníctvom tlačovej správy informovala, že plánuje použiť 150 až 200 miliónov USD na výmenu a servis čipov chybných od výroby. Tieto chybné (grafické) čipy nedokážu spoľahlivo znášať teploty, aké spoločnosť nVidia uviedla pre svojich partnerov ako vhodné na prevádzku. Na základe týchto optimistických špecifikácii výrobcovia vyrobili isté množstvo (desaťtisíce) počítačov, a kvôli nedostatočnému chladeniu čipov nakoniec dochádza k permanentnému poškodeniu alebo častým problémom s grafikou.

Bežné symptómy chybných čipov sú napr. zamrznutie grafiky alebo artefakty na displeji po prehriatí čipu. Po vydaní tlačovej správy sa na internete okamžite objavili chýry a dohady o množstve chybných čipov na trhu. Spoločnosť nVidia nezverejnila predpokladané množstvo, ani informáciu aké konkrétne čipy sú chybou postihnuté. Podľa dohadov (prezentovaných skôr ako overený fakt) servera The Inquirer by malo ísť o všetky G84 a G86 čipy, a to hlavne v notebookoch, kde je chladenie slabšie ako v desktopových počítačoch. G84 a G86 sú GPU kariet GeForce 8400 a 8600.

Grafickú kartu GeForce 8600 používa aj posledný model MacBook Pro „Santa Rosa“, ktorý zhodou okolností trpí vyššie spomínanými problémami – mrznutie obrazovky, artefakty pri záťaži grafiky a pod. Osobne som sa s týmto problémom stretol za posledné 4 mesiace asi desaťkrát, nie len na mojom konkrétnom kuse MBP. Problémy hlásia taktiež užívatelia MacBlog Fóra.

Spoločnosť Dell už poskytla svojim zákazníkom nové BIOSy na stiahnutie, ktoré upravujú správanie chladičov resp. ventilátorov tak, aby k „prehrievaniu“ nedochádzalo (v skutočnosti sa tieto čipy neprehrievajú, dobre vyrobený grafický čip zvládne aj teplotu okolo 100 C, prehriatie je relatívne vzhľadom na vadu). Ventilátory teda bežia na vyšších otáčkach, čo znamená aj vyšší hluk, ale samozrejme je tým zvýšená stabilita a zabezpečená ochrana proti poškodeniu čipu.

Apple pre MacBook Pro už v aktualizáciach Mac OS X vymenil ovládače grafickej karty, ale nebolo spozorované rovnaké zvýšenie otáčok chladiča GPU ako napr. u notebookov značky Dell, preto je nejasné, ako bude tento problém Apple riešiť ďalej. Problémy na MBP pretrvávajú. Keďže nVidia stále neposkytla reálne a presné informácie, pravdepodobne kvôli obavám z negatívneho efektu na burze, je zložité podniknúť servisné kroky. Je vysoko pravdepodobné, že v prípade reklamácie celej základnej dosky MBP dostanete novú s rovnakou chybou grafického čipu (potvrdené aj užívateľmi na discussions.ap­ple.com), keďže úskalia výrobného procesu, výrobných sérii a logistika už stihli „zebezpečiť“ rozšírenie chybných dosiek s čipmi po celom svete a zároveň neexistujú informácie o tom, ktorí partneri (Apple?) obdržali vadné čipy.

Momentálne vám teda neodporúčame kvôli tejto chybe MacBook Pro reklamovať, pravdepodobne len stratíte čas. Apple by mal aspoň dočasne vyriešiť problém softvérovo (zvýšenie otáčok ventilátora) a až sa situácia okolo konkrétnych chybných čipov vyjasní, môžete si dať pre istotu vymeniť celú základnú dosku.

Podľa posledných informácii od nVidie sú postihnuté len špecifické konfigurácie notebookov a chybných čipov na trhu nie je veľa, avšak stále spoločnosť neuviedla, o ktoré čipy ide a prečo je teda do výmeny nutné investovať až 200 mil. USD. Aj v tomto prípade sa prikláňame skôr k názoru, že firma má obavy z negatívnej odozvy investorov, preto sa tento problém snaží zahladiť a seriózne riešiť pokiaľ možno v čo najväčšej tichosti.

komentárov
 1. Hehe, môj screenshot sa síce k článku hodí, ale… Som si na 98% istý, že grafická vada, ktorú znázorňuje, nebola spôsobená prehriatím. Teplota aj grafickej karty, aj celého notebooku bola pri prehrávaní DivX súboru vcelku nízka. Celý čas ju sledujem pomocou iStatMenus v hornej lište.

  0
  0
 2. Dano, aj ty pises nespisovne, nepouzivas tu trapnu diakritiku , cest a slava nasim jazykotvorcom.
  Okrem toho uz tieto jazykovedne poznamky nikoho nezaujimaju, podstatny je obsah.

  0
  0
 3. Obsah je podstatný, ale i omáčka okolo je důležitá, zkus číst článek plný pravopisných chyb (ne tento nedokážu posoudit, když je slovensky :-) Sloh a styl psaní ukazuje o autorovi více, než by sám možná chtěl.

  0
  0
 4. Spisovnosti a podobne mam u viete kde, ale tu mate BLABOL:

  “Grafickú kartu GeForce 8600 používa aj posledný model MacBook Pro „Santa Rosa“, ktorý… ”

  Hadajte kde.

  0
  0
 5. Ja mam obycajny macbook santa rosa s s gma x3100 a stalo sa mi to iste ako na tom screenshote. nemoze to teda byt iba softwarova chyba?

  0
  0
 6. tak ac nerad, ale tento problem mne trapi taky.. mam posledni MBP s Chipset Model: GeForce 8600M GT a sekání obrazovky mám skoro 1-2x do týdne a vcelku mně to štve jelikož ten book nebyl zrovna zadarmo.. a jsem škodolibě rád že to není jen můj problém jak tady čtu :(

  cuba.czech

  0
  0
 7. No, bojim sa jedneho a to, ze sa zacina Apple ubverat cestou kvantity na ukor kvality. S tymi chipmi je to velky pruser a prave dovod, preco si ludia kupuju MBP je ten, ze je to uz seriozny pracovny nastroj napr. na upravu fotografii v RAW alebo Photoshope CS3. Uz som ho skoro kupil, teraz som rad, ze tato sprava vysla.

  0
  0
 8. Jozef: Apple čipy len odoberá od inej spoločnosti (nVidia), nevyrába si grafické čipy sám. Nemá vplyv na ich výrobu a kvalitu, rovnako ako žiadny výrobca notebookov na svete. Nemôže túto chybu ovplyvniť. ATI/AMD v tej dobe nemala v ponuke čip s lepšími parametrami, a nemá ani dnes.

  0
  0
 9. nevíte, kde hledat seznam těch postižených notebooků? mám MBP koupení v lednu a mám stejný problém. vysype se mi obraz, když to trošku ohulím :( chci to reklamovat ale potřeboval bych se ujistit že na to mám nárok

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.