Bleskovka: Safari 3.1

Apple dnes vydáva prostredníctvom Software Update v Mac OS X novú verziu prehliadača Safari 3.1 – pre Leopard aj pre starší Tiger.

Táto verzia obsahuje najnovší WebKit (renderovací engine) s poslednými aktualizáciami podľa najnovších HTML štandardov. 3.1 prináša podporu HTML5, embeddovanie vlastných fontov, CSS animácie, VIDEO a AUDIO tagy pre jednoduchšie vkladanie multimédií na stránky a okrem iného výrazne urýchľuje prácu s JavaScriptami.

Je samozrejme nutné dodať, že keďže žiadny iný rozšírený browser ešte HTML5 nepozná, bude trvať dlhšiu dobu, pokiaľ budú môcť webdesigneri a programátori používať tieto nové vychytávky, minimálne do príchodu Internet Explorer 8.

Na stránkach http://apple.com/safari zatiaľ na stiahnutie Safari 3.1 pre Windows nie je. UPDATE: Tak údajne už je aj pre Windows, ja ho však na stiahnutie v Mac OS X Leopard nevidím.

komentárov
 1. cosii toto vyzera fantasticky

  myslim, ze programatori cez to mozu robit napriklad aplikacie specialne pre macy, napriklad webclip ;)

  0
  0
 2. Ako webdesigner ešte sa updateom chvíľu počkám, jeden nikdy nevie, ale teším sa veľmi, už od ohlásenia skvelých výsledkov ktoré nový Webkit dosahuje som bol netrpezlivý, kedy sa dostane do Safari :)

  Kiež by už IE8 podporovalo HTML 5 ale myslím že to je utópia a ak aj tak medzi jednotlivými prehliadačmi bude v jeho interpretácii spočiatku riadny hokej a to je to najhoršie, lebo Opera, Firefox a Safari dokážu zareagovať pružne ale obávam sa že MS by čakal až na IE9 :(

  O CSS3 radšej ani nehovorím. Vidím to tak že svetlé zajtrajšky webdesignu nastanú najskôr tak o 2 či 3roky a to som ešte veľký optimista. Napríklad kým vymrie IE6 si ešte počkáme dlho, pretože polovica ľudí v SR (ak nie viac) nemá Win legálne a updatovať budú až keď si kúpia nový počítač s Visatmi…

  0
  0
 3. Mac: Ja by som povedal, že na MS by sa mali webdizajnery vykšľať a všetci do jedného písať wiby, ktoré by neboli možné zobraziť v IE. Samozrejme, ak by user mal IE tak by sa mu zobrazila stránka s odkazom na stiahnutie nejakého poriadneho prehliadača. Lebo to čo dokazuje MS ohľadne IE vyzerá tak ako keby v Red Monde nemal nikto okrem vrátnikov, strážnikov, upratovačov a iných pomocných pracovníkov zdravý rozum. Poviem len to, že jeden web a to Slovenský má 48% podiel Firefoxu a 43%podiel IE a od októbra klesol o 1,5%. Ak by sa to vyšie napísané zrealizovalo tak by IE mal menej userov ako 1,5% potom by sa zobudili všetci v Red Monde.

  Žiaľ je to len sen. MS len zdržiava vývoj a je úplne o ničom.

  0
  0
 4. Tak sem si to nainstaloval (Win XP), písmo i po změně typu vyhlazování stále rozmazané. Zobrazit zdrojový kód stránky která je v UTF8 tomu očividně dělá problémy. Rychlost načítání stránek posoudím, až budu doma. Jinak celkem pohoda. Ale obyčejným uživatelům to nedoporučuju instalovat:) Alespoň že to funguje v české verzi windows a ne jak ta první verze:)

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.