Aktualizovaný MacBook Air, Psystar Mac klony s Blu-Ray a 9800GT, ďalšie informácie o Snow Leopard


Nový MacBook Air s NVIDIA čipsetmi sa začal dodávať

Vylepšený MacBook Air s NVIDIA čipsetmi, oznámený 14. októbra na notebook evente, sa začal dodávať. Najväčšou výhodou nového modelu je grafický čip/čipset 9400M, ktorý výrazne zvyšuje grafický výkon. V MacBook Air je však tento graciký čip kvôli teplote podtaktovaný a o niečo pomalší ako v MB/MBP. Funkčná by mala byť aj H.264 video akcelerácia, ktorá sa podľa všetkého vyskytuje aj v ostatných MacBookoch poslednej generácie. Vďaka tejto akcelerácii sa výpočtový výkon potrebný pre prehrávanie videa delí medzi grafickú kartu a procesor, takže video neprerátava len samotný procesor, ako tomu bolo doteraz.

Psystar Mac klony s Blu-ray a grafickou kartou NVIDIA 9800GT

Psystar je spoločnosť vyrábajúca Mac klony. Napriek súdnym sporom a otázke legálnosti takejto výroby uviedla spoločnosť nové modely. Tie majú Blu-ray mechaniky a grafické karty NVIDIA 9800GT. Apple Store žiadne z týchto konfigurácií neponúka. Apple taktiež oficiálne nepodporuje prehrávanie Blu-ray filmov. Podporované je len čítanie a zápis dát. Oficiálna podpora prehrávania Blu-ray filmov chýba kvôli problémom s licenciami, ktoré ešte Apple nemá vyriešené.

Snow Leopard

Najbližšia verzia systému Mac OS X 10.6 Snow Leopard bude obsahovať kompletne prepísaný Finder v Cocoa. Väčšina ostatných aplikácií už zo staršieho Carbonu prešla na Cocoa. Apple od vývojárov vyžaduje prechod 64-bitových aplikácií výlučne na Cocoa. Práve to je dôvodom prečo Adobe Photoshop CS4 ostáva na Macu 32-bitovou aplikáciou, zatiaľ čo na Windowse existuje aj ako 64-bitová. Podľa AppleInsideru Snow Leopard prinesie po prvýkrát plne 64-bitový kernel. Z toho budú najviac ťažiť aplikácie, ktoré vyžadujú alokovanie veľkého objemu pamäte.

Zdroj: http://www.macrumors.com

komentárov
 1. Mňa by zaujímalo, kedy by SnowLeopard mal prísť na trh. Prípadne aj to, že ak by si človek šiel do nového stroja, ako je MB, alebo MBP či bude mať právo na free update, alebo za lepších podmienok ak o tom niekto niečo viete pls napíšte.

  0
  0
 2. > Z toho budú najviac ťažiť aplikácie, ktoré vyžadujú alokovanie veľkého objemu pamäte.

  Nezmysel. Už leopard podporoval spustenie 64bitových cocoa aplikácii paralelne s 32 bitovými. Tiger tiež, ale len procesy bez GUI.
  64 bitový kernel môže priniesť zrýchlenie operácii vykonaných v kernel space, ale žiadne závratné zrýchlenie sa konať nebude. A rozhodne to nebude mať vplyv na to, koľko pamäte môžu aplikácie alokovať. Pokial sa teda nebavíme o terajšom limite 32GB ktorý pravdepodobne bude posunutý.

  0
  0
 3. To Marcel/MAge:
  Podle Apple: mid 2009
  Podle mě na WWDC před prázdninami se dozvíme přesné datum – tipoval bych září 2009 – optimisticky

  0
  0
 4. To Marcel: Apple nikdy nevydávál bezplatny update u novych modelu, ma jen sluřu nakych 10 dni, to znamena že kmdyž si koupiš v desetidenim rozsahu před updatem tak dostaneš třeba rozdil ceny (stara cena – nova cena) ted nevim zda to plati i u SW, ale zdarma to asi nebue ani se selevou.

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.