Ako zadávať špeciálne znaky cez klávesové skratky (€, ©, ™…)

UPDATE: Dávame do pozornosti aj článok Ako zadávať a písať znak Euro € na slovenskej, českej a US klávesnici – pre Mac OS X, Windows, Linux.

Klávesnice Apple obsahujú štandardné označenie najpoužívanejších špeciálnych znakov ako napríklad @ či &. Znaky na pravej strane klávesy zadávate so stlačenou klávesou Option. Ako však zadávať znaky, ktoré na klávesnici nie sú vytlačené? Práve tejto problematike sa budeme venovať v nasledujúcom článku. Platí pre SK a CZ rozloženie klávesnice.

S prechodom Slovenska na euro sa určite zvýši potreba zadávania znaku €. Tento problém sa riešil aj na MacBlog fóre. Symbol eura zadáte pomocou kombinácie Option + r. Pre označenie libier (£) použite Shift + Option + č.

Grafici, zalamovači alebo DTP operátori určite často využijú rýchle zadávanie znakov €, ©, ™, ® alebo — (spojovník).

Mena

€ – Option + r

£ – Shift + Option + č

Ochranné známky:

™ – Shift + Option + t

® – Shift + Option + r

© – Shift + Option + c

Znaky a písmená praktické napr. pre matematiku a fyziku:

≥ – Shift + Option + < (pod escape) alebo Shift + Option + .

≤ – Shift + Option + ,

≠ – Shift + Option + š

÷ – Shift + Option + á

‹ – Shift + Option + ú

› – Shift + Option + ä

∑ – Shift + Option + s

∆ – Shift + Option + d

… – Shift + Option + ô

√ – Shift + Option + v

Znaky, ktoré nie sú štandardnou súčasťou našej abecedy:

ė – Option + W

ę – Option + E

ż – Option + Z

ą – Option + A

ß – Option + S

∂ – Option + D

Ostatné:

¶ – Shift + Option + ý

◊ – Shift + Option + ť

† – Shift + Option + ž

— – Shift + Option + –

Ak potrebujete použiť znak, ktorý ste v tomto zozname nenašli (prípadne pri slovenskom/českom rozložení klávesnice neexistuje) odporúčam tento zoznam klávesových skratiek pre špeciálne znaky anglickej klávesnice. Stačí myšou ukázať na znak a v zápätí sa vám ukáže daná kombinácia.

Ďalšou možnosťou je použitie funkcie Special Characters priamo v Mac OS X. Nájdete ju v menu Findera → Edit → Special Characters, alebo vyvoláte klávesovou skratkou Option + Command + T (je dostupná aj v iných aplikáciách ako Finder).

V SK/CZ rozložení klávesnice žiaľ nenájdete Apple znaky kláves Option, Command, Shift či jabĺčko.

komentárov
 1. nevíte jak se zvětšuje text v safari? zmenšení mi funguje, plus mám na klávesnici jen jedno – pod číslem jedna… a to nereaguje vubec…
  mám macbook
  díky

 2. Ještě bych doplnil, že kromě Character Palette může pomoct Keyboard Viewer, který stejně jako ten prvý najdete vpravo v menu pod naší státní vlaječkou (pokud tam není, zkuste se podívat do panelu International v System Preferences).

  A z těch důležitých a nejpoužívanejších (hlavně pro typografy) nesmíme zapomenout na uvozovky: Alt+(Shift+)N, Alt+(Shift+)H, Alt+Shift+9/í a Alt+Shift+0/é (snad to má SK klávesnice stejné).

 3. “Grafici, zalamovači alebo DTP operátori určite často využijú rýchle zadávanie znakov €, ©, ™, ® alebo — (spojovník).”

  Spojovník: napíše se rovnou z klávesnice. Asi jste měl na mysli pomlčku, ty jsou dvě, běžnější, kratší – (Option + -) a pak “americká”, delší — (– Shift + Option + -).

 4. v leopardovi je nato dobra pomocka ked kliknete na vlajocku vedla spotlightu>show keybord viewer a vsetky znaky s pouzitim shift alebo alt mate ako na dlani

 5. @ = Alt + 64
  (drzat Alt alebo Alt Gr a vytukat na Num klavesiach vpravo 6 a 4 )

  € = Alt + 0128  
  (drzat Alt alebo Alt Gr a vytukat na Num klavesiach vpravo 0 1 2 8 )

 6. typografická poznámka … súhlasím s p. Rybarom, znak —  je pomlčka, nie spojovník, ktorý je aj na týchto stránkach užívaný nesprávne na jej mieste