Ako zadávať špeciálne znaky cez klávesové skratky (€, ©, ™…)

UPDATE: Dávame do pozornosti aj článok Ako zadávať a písať znak Euro € na slovenskej, českej a US klávesnici – pre Mac OS X, Windows, Linux.

Klávesnice Apple obsahujú štandardné označenie najpoužívanejších špeciálnych znakov ako napríklad @ či &. Znaky na pravej strane klávesy zadávate so stlačenou klávesou Option. Ako však zadávať znaky, ktoré na klávesnici nie sú vytlačené? Práve tejto problematike sa budeme venovať v nasledujúcom článku. Platí pre SK a CZ rozloženie klávesnice.

S prechodom Slovenska na euro sa určite zvýši potreba zadávania znaku €. Tento problém sa riešil aj na MacBlog fóre. Symbol eura zadáte pomocou kombinácie Option + r. Pre označenie libier (£) použite Shift + Option + č.

Grafici, zalamovači alebo DTP operátori určite často využijú rýchle zadávanie znakov €, ©, ™, ® alebo — (spojovník).

Mena

€ – Option + r

£ – Shift + Option + č

Ochranné známky:

™ – Shift + Option + t

® – Shift + Option + r

© – Shift + Option + c

Znaky a písmená praktické napr. pre matematiku a fyziku:

≥ – Shift + Option + < (pod escape) alebo Shift + Option + .

≤ – Shift + Option + ,

≠ – Shift + Option + š

÷ – Shift + Option + á

‹ – Shift + Option + ú

› – Shift + Option + ä

∑ – Shift + Option + s

∆ – Shift + Option + d

… – Shift + Option + ô

√ – Shift + Option + v

Znaky, ktoré nie sú štandardnou súčasťou našej abecedy:

ė – Option + W

ę – Option + E

ż – Option + Z

ą – Option + A

ß – Option + S

∂ – Option + D

Ostatné:

¶ – Shift + Option + ý

◊ – Shift + Option + ť

† – Shift + Option + ž

— – Shift + Option + –

Ak potrebujete použiť znak, ktorý ste v tomto zozname nenašli (prípadne pri slovenskom/českom rozložení klávesnice neexistuje) odporúčam tento zoznam klávesových skratiek pre špeciálne znaky anglickej klávesnice. Stačí myšou ukázať na znak a v zápätí sa vám ukáže daná kombinácia.

Ďalšou možnosťou je použitie funkcie Special Characters priamo v Mac OS X. Nájdete ju v menu Findera → Edit → Special Characters, alebo vyvoláte klávesovou skratkou Option + Command + T (je dostupná aj v iných aplikáciách ako Finder).

V SK/CZ rozložení klávesnice žiaľ nenájdete Apple znaky kláves Option, Command, Shift či jabĺčko.

komentárov
 1. nevíte jak se zvětšuje text v safari? zmenšení mi funguje, plus mám na klávesnici jen jedno – pod číslem jedna… a to nereaguje vubec…
  mám macbook
  díky

  0
  0
 2. Ještě bych doplnil, že kromě Character Palette může pomoct Keyboard Viewer, který stejně jako ten prvý najdete vpravo v menu pod naší státní vlaječkou (pokud tam není, zkuste se podívat do panelu International v System Preferences).

  A z těch důležitých a nejpoužívanejších (hlavně pro typografy) nesmíme zapomenout na uvozovky: Alt+(Shift+)N, Alt+(Shift+)H, Alt+Shift+9/í a Alt+Shift+0/é (snad to má SK klávesnice stejné).

  1
  0
 3. Vandrák: Option je vpravo od Ctrl a vľavo od jabĺčka či command (ako ho chceš nazvať).. Má tiež nápis alt.

  0
  0
 4. “Grafici, zalamovači alebo DTP operátori určite často využijú rýchle zadávanie znakov €, ©, ™, ® alebo — (spojovník).”

  Spojovník: napíše se rovnou z klávesnice. Asi jste měl na mysli pomlčku, ty jsou dvě, běžnější, kratší – (Option + -) a pak “americká”, delší — (– Shift + Option + -).

  0
  0
 5. v leopardovi je nato dobra pomocka ked kliknete na vlajocku vedla spotlightu>show keybord viewer a vsetky znaky s pouzitim shift alebo alt mate ako na dlani

  0
  0
 6. @ = Alt + 64
  (drzat Alt alebo Alt Gr a vytukat na Num klavesiach vpravo 6 a 4 )

  € = Alt + 0128
  (drzat Alt alebo Alt Gr a vytukat na Num klavesiach vpravo 0 1 2 8 )

  0
  0
 7. typografická poznámka … súhlasím s p. Rybarom, znak — je pomlčka, nie spojovník, ktorý je aj na týchto stránkach užívaný nesprávne na jej mieste

  0
  0
 8. Ahojte Prosím Vás o pomoc mám Ubuntu verziu 11.04 a nefunguje mi zavináč ani pomlčka skušal som všetko možné a nič moj email dj.snoopy77zavinačcentrum.sk Vopred Dakujem za Pomoc.

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.