Zhrnutie zaujímavostí

Zhrniem niekoľko zaujímavostí za posledné dni – chcem sa vyhýbať nekonečnému bulváru okolo iPhone, mám pocit, že to už nikto nemá chuť čítať… Ak Vám tento štýl krátkych tipov vyhovuje (alebo nevyhovuje), dajte nám prosím vedieť v diskusii. Dodal by som snáď ešte: do Windows sa už nebudeme „obúvať“, v každom prípade, berte predošlé obrázky len ako vtip. Všetci používame dosť aktívne aj Windows a nemyslí sa to ofenzívne :)

 • Zaujímavý a objektívny rozhovor  s Pavlem Koutem o prechode na Mac. Trochu dlhý, ale  potencionálnym switcherom odporúčam prečítať aspoň tretinu. Pavel  odpovedal skutočne objektívne. „Mimochodem, manželka neumí anglicky a  přitom bez problémů používá operační systém [Mac OS X] i aplikace  s interface v angličtině.“
 • Pozrite si fotky  domácnosti zberateľa Apple. Má desiatky, možno stovku  historických Macov.
 • Malý tip pre Finder: označte  si v list view móde pomocou klávesy „jablko“ niekoľko adresárov, a  následne stlačte jablko + šípka doprava/doľava. Rozbalí sa strom obsahu.  Prípadne jablko + šípka dole ich všetky otvorí. Celkom praktické…
 • Pokiaľ Vás GUI od Xeroxu zaujal a chcete vedieť  najväčšie detaily, táto esej  od zamestnanca Xeroxu (neskôr aj Apple) objasňuje veľa nezrovnalostí. Tím  Xeroxu bol v tej dobe skutočne krok vpred, množstvo prvkov sa v GUI Macov  nikdy neobjavilo kvôli nedostatku času na implementáciu.
 • Vyšlo mnoho screenshotov z betaverzií Leopard-a, ale  rád by som sa vrátil k postaršej  galérii. Všimnite si hlavne nový Quick-View na prehliadanie obrázkov,  vyzerá veľmi „svižnelight“ a podporuje next/previous v rámci  adresárovej štruktúry. Niečo ako funkcia Slideshow vo Finderi, ale  praktickejšie.
 • Písali sme už o receptári YummySoup –  program na pomoc s receptmi a varením. (Nie len) pre labužníkov skutočné  výborná pomôcka. Pokiaľ Vás zaujal a zaujímajú Vás aj alternatívy, CookBook je vo vývoji a vyzerá  ešte lepšie.
 • Ak pracujete na MacBooku, ráta sa každý pixel a hlavne  v profesionál­nejších aplikáciách potrebujete viac pracovného priestoru.  Výhodné je použiť skratku jablko + option + D. Táto skratka skryje Dock a  uvoľní miesto pre aplikáciu, výhodné napr. pri full-screen móde  Photoshopu. Užitočná môže byť aj utilita menufela, pomocou nej skryjete aj  horné menu a objaví sa len pri nábehu kurzorom na hornú časť  obrazovky.
 • Ak ste plánovali kúpiť Airport Extreme Base Station  router s príjemným  ovládacím softwarom kvôli podpore 802.11n, na Slovensku  veľmi nepochodíte. U nás a v niekoľkých ďalších (Česko nie)  krajinách bude dodávaný s firmwarom, ktorý má zablokované využitie 5Ghz  frekvencie. Dôvodom sú naše „moderné“ povolenia k používaniu  bezdrôtových sietí. Nárast rýchlosti oproti 802.11g teda nebude až taký  markantný…
 • Ľudia čakajúci na januárový MacWorld 2007 o piatej ráno, v stanoch  na ulici San Francisca :)
 • Podľa prieskumu  na vzorke informatikov a študentov mali spoločnosti Apple,  Youtube, Google, kaviarne Starbucks a Wikipedia (v tomto poradí!) najväčší  vplyv na Američanov a Kanaďanov v roku 2006. V Európe a Afrike zasa IKEA a  Skype. Evidentne sme mierne nemodernizovaní…
 • Intelu sa (interne) prechod na 45nm architektúru podaril  s nečakaným úspechom a bezproblémovosťou. Znova tak vytvoril obrovský  náskok nad AMD a pravdepodobne sa dočkáme upgradov niektorých Macov za tieto  Core 2 Duo s menším vyžarovaním tepla a ešte menšou spotrebou. Prechod  na Intel bol v Apple správny krok, hlavne pre notebooky – teda nie žeby  procesory G5 patrili už fyzicky do múzea, ale IBM sa nevenoval týmto  vylepšeniam a venuje sa skôr G6-tkám pre servery s gigantickou spotrebou  energie.
 • iPod je populárny, ale dokonca tak populárny, že ho začínajú  využívať aj prostitútky, a na neznámej brazílskej  webstránke M-class s „freelance“ prostitútkami už ponúkajú niečo  ako video-podcast svojho tela… A vraj im to aj pekne vynáša. Vážne Think  Different.
 • Na záver si nenechajte újsť video tých menej podarených  prezentácii Steva Jobsa. Ak ste mali pocit, že bol  v posledných článkoch vychválený spolu s Applom až príliš, teraz  ponúkam aj trochu trapasov, komických situácií a technických porúch.
komentárov
 1. nice job Dominik :) konecne daco “different” nez vsetky tie zvasty na inych mac weboch [iPhone mi leze hore krkom]

 2. Podobne shrnuti bych urcite do budoucna uvital. Jen tak mimochodem, Pavel Kout prinesl velmi zajimave odpovedi, ovsem byt redaktorem tak se pod ty otazky bojim podepsat …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Aká bude téma nového Apple eventu?

iPone, Apple Watch, iPad… To je len časť noviniek, ktoré nás môžu už budúci utorok čakať. Ktoré z nich majú väčšiu šancu stať sa súčasťou prezentácie?
pokračovanie článku

Apple vydá nové verzie svojich OS už dnes!

Apple v rámci svojho včerajšieho eventu, na ktorom predstavil nové Apple Watch Series 6, Apple Watch SE, iPad 8 či iPad…