Liek na pomalý harddisk – X-Serve RAID

X-Serve RAID sme na MacBlogu už v stručnosti spomínali, poďme preto trochu polemizovať o harddiskoch. V poslednom čase sa totiž zo zvedavosti obšmietam okolo drahej serverovej výbavy na stránkach obchodu Apple, a celkom ma toto ultrarýchle diskové pole zaujalo.Dnešné harddisky v počítačoch sú pomalé – samozrejme to platí pre všetky počítače, Apple montuje do svojich rovnaké, ako sú bežne dostupné v obchodoch pre PC (iné vlastne skoro ani nie sú na výber). Disky sú najpomalšie zariadenia zo všetkého hardwaru, stokrát pomalšie než flash/RAM pamäte. Najhoršie je, že výrobcovia diskov sa za 8 rokov vôbec nikam nepohli. To preto, že nemusia – stále nie je zo strany trhu a masy užívateľov tlak na vývoj lepšej a rýchlejšej (cenovo dostupnej) technológie ukladania dát. Už v roku 1998 boli kvalitné SCSI disky rýchlosťou približne na úrovni dnešných SATA.

Osobne zvyknem pracovať s veľkými Photoshop dokumentmi a z hobby aj s layerovanými 16bit TIFF, resp. RAW fotkami. Každý mi dá za pravdu, že ukladať 500 MB monštrá je skutočné peklo sprevádzané tichým a provokačným zvukom seeku diskov. V takýchto chvíľach mám pocit, že miesto Core 2 Duo 4 MB cache s 3GB RAM šoférujem Trabant ťahajúci hore strmým kopcom 20km/h. Chlapci pracujúci s HD Videom, tí možno majú pri počítačoch krížovky a pri renderingu nekomprimovaných strihov lúštia a pijú kávičku…

Potrebujeme „len“ *Apple X-Serve RAID* s 10. paralelne pracujúcimi diskami v jednom stripe, spolu 7TB úložného priestoru. K tomu optickú fibre PCI Express kartu do Mac-a Pro (alebo radšej dve), aby sme mali ako toto diskové pole napojiť k stroju. A 400MB/s už cez optiku fičí… Karty po 500 USD za kus, plus jeden X-Serve RAID za 6000 USD. 180 tisíc za slušnú rýchlosť. To znie celkom „fér“, nemyslíte? :)

Tieto mašiny samozrejme nie sú pre domáce použitie, ich cena je v reále primeraná a v segmente kde sa používajú si ich môžu hostingové/filmové spoločnosti bez problémov dovoliť. Apple poskytuje k týmto produktom podporu na horúcej linke 24 hodín denne. X-Serve sa ani zďaleka nemôže zrovnávať s bežným (southbridge) RAIDom…

komentárov
  1. dost blby clanok. ked na to mas, kup si. no je zbytocne o tom basnit. to aj ja Ti mozem povedat: stve Ta Tvoja Oktavia? kup si Porsche. ved to je iba 12 milionov. fer, nie?

    0
    0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Vychází zcela nová aplikace SledovaniTV pro AppleTV

Uživatelé SledovaniTV, kteří využívají AppleTV, se mohou těšit na zbrusu novou aplikaci. Ta postupně nahradí tu stávající. Nová aplikace pro AppleTV přináší uživatelům této platformy nové funkce a celkově příjemnější a plynulejší zážitek ze služby.
pokračovanie článku

Telekom varuje pred podvodnou komunikaciou

Slovak Telekom počas uplynulého víkendu zaregistroval zvýšenú aktivitu nevyžiadaných e-mailov a SMS správ, ktoré vystupujú v jej mene a zneužívajú dôveru zákazníkov. Hlavným cieľom je od zákazníkov vylákať osobné údaje či ich donútiť k potvrdeniu objednávky, ktorá v skutočnosti neexistuje.