Z histórie Apple (nielen) na Slovensku I.

O Apple sa dnes píše denne takmer v každom periodiku a na internete. Pozerá na nás z množstva reklám. Apple priťahuje, láka, fascinuje a inšpiruje. Mnohých z nás fascinoval už pred dlhými rokmi a sme radi, že sme mu ostali verní i v časoch zložitejších.

Od uvedenia Mac OS X 10.4 Tiger pribudlo pre platformu Mac i na Slovensku obrovské množstvo priaznivcov. Je nás dnes, užívateľov Mac OS, viac ako kedykoľvek predtým. Teším sa, že mnohí sa pýtajú ako to bolo vtedy a i keď sa necítim byť ani starý a ani ten najpovolanejší, mám chuť a radosť sa podeliť nie len o praktické skúsenosti s používaním Macov, ale aj o nejakú tú informáciu z histórie Apple u nás. Je spojená s históriou reklamy, grafiky, dizajnu, polygrafie, fotografie, filmu, hudby a všeobecne celého umenia a mnohých iných tvorivých a ušľachtilých ľudských činností, nevynímajúc ani napríklad lekársku vedu.Privítam v tomto smere akékoľvek otázky, pripomienky, podnety a doplňujúce informácie, aby tak mohol vzniknúť akýsi seriál, ktorý by občas vychádzal na portáli pre macovskú komunitu – www.www.macblog.sk. Pokúsim sa prizvať sem ľudí, ktorí sa stali mojimi priateľmi aj vďaka jabĺčkam. Rád sa opýtam Milana, ako to vtedy bolo na BIBe, už ani neviem v ktorom roku, keď fascinovaný zbadal on i jeho kolegovia prvý Macintosh. Ako hral Ďuďovi Kurzweil pripojený na Macintosh Plus. Ako dlho sa otváral Romanovi farebný obrázok vo Photoshope 2.0 či v ColorStudiu na 13″ monitore s 24-bitovou grafickou kartou v Macinstosh IIci. Využijem teda príležitosť uvedenia Leoparda k tomu, aby som začal z nedávnej minulosti.

Stalo sa tradíciou, že uvedenie nových verzií operačného systému Mac OS X sprevádza countdown na stránkach Apple a že rovnako, ako sa príchodu nového roka tešia všetci ľudia na Zemi, sa postupne z východu na západ tešia fanúšikovia počítačov Apple novému najdôležitejšiemu programu pre svoj Mac – Mac OS. Dočkali sme sa aj my na Slovensku a teda paradoxne mnohí fanúšikovia Macov u nás si užili radosť z nového operačného systému ešte skôr ako napríklad tí z Kalifornie, kde počítačové zázraky prichádzajú od nepamäti na svet.

Headliny ako:

 • Add a new Mac to your Mac.
 • Tomorrow. Available today.
 • Hello, tomorrow.
 • Mac OS X Leopard. It’s here.
 • 300 new reasons to get a Mac.
 • The next big things.
 • Discover the Mac of the future today.
 • More fun. More productivity. More Mac.

sprevádzali uvedenie toho najnovšieho dlho očakávaného operačného systému – Leopard. Odpočet začal tentokrát 16. októbra a počas 10 dní prebiehali prípravy na uvedenie novej šelmy.

Pripomeňe si ako a kedy boli uvedené predchádzajúce dve verzie Mac OS X:

 • Mac OS X 10.3 Panther sa začal predávať 24. 10. 2003 o 20:00. Predával sa za 5 920 Sk s DPH.
 • 29. apríla 2005 o 16:00 bol uvedený Mac OS X 10.4 Tiger, ktorý sa predával za 5 236 Sk s DPH.
 • Mac OS X 10.5 Leopard bol u nás uvedený 26. 10. 2007 o 18:00 a jeho cena s DPH je 129 Euro (4 390 Sk).

Ako vidieť, cena pekne klesá, čo v zásade zodpovedá posilňovaniu našej meny, ktorá pri uvedení ďalšej verzie Mac OS už bude s najväčšou pravdepodobnosťou Euro. Spoločným znakom pre vyššie uvedené údaje je to, že všetky dátumy uvedenia pripadali na piatok. Rozumné, nie? Ako sa dá lepšie stráviť víkend, ako inštalovaním systému a štúdiom nových virtuálnych prekvapení?

Tiger prišiel bez 4 hodín presne 553 dní po Pantherovi, ale na Leoparda sme čakali 910 dní a 2 hodiny. Myslím, že sa oplatilo. Tiger je, vlastne bol, skvelý systém. Priniesol 200 inovácií a pri jeho uvedení povedal Steve Jobs toto: „Mac OS X Tiger je najinovatívnejší a najbezpečnejší operačný systém kategórie desktop, aký bol kedy vytvorený. Revolučné funkcie systému Tiger, ako sú Spotlight a Dashboard zmenia spôsob, akým ľudia používajú svoje počítače a našu konkurenciu privedú do zúfalstva pri snahe tieto technológie kopírovať.“

Spotlight, či Dashboard dnes považujeme za samozrejmosť a vývojári iných operačných systémov sotva dokončivší tvrdú šichtu hľadia na fialovú obrazovku plnú polárnej žiare s bežiacim Leopardom a rozmýšľajú, ako na to. To sa predsa nedá stíhať! Opäť zúfastvo?

Tiger preniesol Mac na Intel a Mac ostal Macom i napriek obavám mnohých starých užívateľov. Tiger bol systém, na ktorý prešli už aj tí najzarytejší macosdeviatkari. Ich stroje už nevládali a programy tiež nie. Tiger priniesol na Mac aj PC a tým umožnil ľuďom, ktorí mali predtým obavu obľúbiť si Maca a tiež tým, ktorí museli mať okrem obľúbeného Maca aj PC, už toto PC nemať. Tiger ostane veľkým míľnikom na ceste Macov k množstvu spokojných starých i nových zákazníkov.

Steve povedal pri uvedení Leoparda už len s jemnou narážkou na konkurenciu: „Leopard, šiesta verzia Mac OS X, je najlepší upgrade, aký sme kedy vydali a každý dostane “Ultimatívnu verziu“, ktorá je plná všetkých týchto inovatívnych vlastností za jednotnú cenu $129.”

Leopard má 300 nových vlastností, z ktorých si každý najviac všimne hlavne Stacks, Quick Look, Spaces, Time Machine, výrazne inovovaný Finder, Mail, ale aj iChat či Photo Booth.

MacBlog iste prinesie onedlho recenziu a veľa informácií o nových vlastnostiach Mac OS X 10.5. Ja som za pár dní, počas ktorých pracujem s Leopardom nenašiel dôvody, pre ktoré by som odporúčal potenciálnym užívateľom váhať pri prechode na tento systém. Pravda je, že sa vie o probléme s FileMakerom, ale ten sa dá obísť a FileMaker prisľúbil záležitosť vyriešiť do 19. novembra. Musím však kriticky uviesť, že nechápem kam sa podela možnosť posielať SMS priamo z Address Booku, ktorú som v Tigrovi používal denne. Táto záležitosť prekvapila mnohých užívateľov Leoparda a rozvinula sa o tom celkom pekná debata na internete. Užívatelia sa dožadujú toho, aby sa táto vlastnosť opäť v Address Booku objavila a verme, že sa tak stane.

(„Tento článok je súčasťou zatiaľ veľmi nepravidelného cyklu o histórii značky Apple, ktorý by sme chceli postupne prinášať pre našich čitateľov pod réžiou Juraja Kluvánka“, pozn. Tomáš Kováč)

komentárov
 1. Na ten moment, ked som zbadal prvý Macintosh na BiBe sa pamätám aj ja. Takisto si neviem spomenúť, ktorý to bol rok, viem že to bolo veľmi dávno ale bol to tak silný zážitok, že si ho pamätám dodnes. Na tom počítači sa už vtedy dalo celkom slušne kresliť, mal grafické rozhranie, paletky…čo bolo vtedy niečo neuveriteľné keď iné počítače mali nejaký monitor s čiernym pozadím na ktorom sa ledva ukazovali nejaké písmenká. Tam dakde sa začalo rodiť moje nadšenie pre počítačovú grafiku, ktorá sa dala robiť jedine na Macoch. Potom prišli ešte Silicon Graphics mašinky, ktoré ale boli strašne drahé a bolo ich málo ale dalo sa na nich tiež slušne robiť. Až po veľmi dlhej dobe som sa náhodou dostal k PC kde sa dala akože robiť grafika ale keď som prvýkrát na tom chcel dačo urobiť tak som sa zľakol, že som dačo pokazil, lebo to začalo strašne pomaly prekreslovať obrazovku po každej zmene a až potom mi vysvetlili, že to je normálne hehehe. Tak som zas radšej ostal pri Macoch a trvá to až dodnes….

  0
  0
 2. Citujem: “Ja som za pár dní, počas ktorých pracujem s Leopardom nenašiel dôvody, pre ktoré by som odporúčal potenciálnym užívateľom váhať pri prechode na tento systém.”

  A ja v nom robim uz od nedele, lebo dva dni som instaloval. Najprv archive and instal, kedze minutu pred ukoncenim instalacie vyhodil okno so zltym trojuholnikom nebolo mi vsetko jedno! nedalo sa pouzit stareho uzivatela!. Vsetko bolo divne! Po cistej instalacii je zatial vsetko O.K. Ale zato som nenavratne stratil niektore nastavenia a hlavne stratil celu sobotu a nedelu a zmenu casu som absolutne nevyuzil na odpocinok ale na instalaciu!
  Takze aj toto moze byt dovod preco neprejst na novy system.

  0
  0
 3. Pro hlubsi studium historie Apple bych take doporucil knihu :
  John Sculley – John A. Byrne “Odysea – od Pepsi k Apple”, Management Press, Praha 1994

  0
  0
 4. Tych piratov zo silicon valey by som zrovna na studium neodporucal, uz len v podcaste od Marosa Mesarosa, kde bola historia Apple II je trocha faktov, ktore v tom filme zrovna neboli presne. Ale na pobavenie OK. :)
  Inak takyto serial chvalim, bude to urcite zaujimave.

  0
  0
 5. Ja som sa vlastne s Macon prvykrat stretol este na zakladnej skole, ked sa nam, neviem odkail, objavil na jednom zo stolov Apple IIc. Pamatam si matne len ze to malo oranzovy monochromaticky monitor a vsetko bolo po francuzsky, takze som len tak skusal a bludil, ale bavilo ma to, lebo to bolo nieco ine ako didaktik. :-) No a potom to uz slo ako po masle – o 18 rokov na to som si kupil iMac. :-)))

  0
  0
 6. Je s tou knihou snad nakej problem? Ja ji totiz mam a cetl jsem ji. Je to proste zivotopis cloveka, ktery podle mne ovlivnil Apple vic nez kdokoliv z nas, ikdyz v minulem stoleti.

  0
  0
 7. Ja som na Apple prvykrat narazil v casopise CHIP. Bola tam reklama ne stary iMac – pocitac, do ktereho muzete videt. Pri porovnani s mojim sivym PC ma hned zaujal. Potom som v Londyne v obchode PC World videl Cube G4 aj s Apple Cinema displejom a bol som uneseny. O par rokov som si konecne kupil Mac mini, neskor iPod, MBP, a najnovsie aj iPod Hi-Fi. Je to proste zavislost…

  0
  0
 8. Mna zaujala ta veta: „Leopard, šiesta verzia Mac OS X, je najlepší upgrade, aký sme kedy vydali a každý dostane “Ultimatívnu verziu“, ktorá je plná všetkých týchto inovatívnych vlastností za jednotnú cenu $129.” Len uz nespomenul, ze v Europe to sice predavaju za 129, ale eur. Rozdiel v hodnote dolara a eura je uz dost velky na to, aby to pri tvoreni cien zohladnil.

  0
  0
 9. Pre drvivú väčšinu Európy je 129 Eur presne to isté, čo pre Američanov 129 Dolárov… Len preto, že Slovensko má nižšie príjmy a nižšiu menovú hodnotu sa ešte Steve nemusí opravovať. Myslím že neurobil nič zlé.

  0
  0
 10. Ej ale ked si spomeniem ako sme kupili od p. Kluvanka zo software partneru prvy mac LCII v 95 tusim . . boze to boli prachy . . . ale odvtedy som sa ich nevzdal, postupne cez G3, G4 . . az k dnesnemu iMacku 24.
  A povim ze nelutujem ani minuty za tie roky.

  0
  0
 11. Ja som si ako svoj prvy vlastny pocitac kupil Perfomu 200 so 75MHz v 1996. Tlaciaren StyleWriter nemala ani jedno tlacitko. Vsetko ovladal MacOS. Dostal som s nim aj SW balik a FileMaker tam bol tiez. Verzia 1.1. Uz s touto verziou sa dali robit divy. Na Acces som nesiahol. Deti sa k inemu PC dostali az na skole a to bolo roznych vtipov na adresu PC a “Shitdowsu”. Potom v praci v roku 2002 som mal PowerBook, ten z prvych, s DVD-ROM. Manzelka mala novsi, uz aj napaloval DVD a s taktom 1000MHz. Deti sa casto usmievali pri pohlade na nas, ked obom rodicom svietilo jablcko. Hovorievali: “Mali by sme to vyfotit a poslat rodine do USA, nech vidia ako si tu zijeme.” Teraz jeden zo synov chce pokracovat v studiach. Chytilo ho za srdce projektovanie a uz sa tesi na poriadnu masinku. Znamemu som ukazal v predajni MacBook a uz je nas…

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Vychází zcela nová aplikace SledovaniTV pro AppleTV

Uživatelé SledovaniTV, kteří využívají AppleTV, se mohou těšit na zbrusu novou aplikaci. Ta postupně nahradí tu stávající. Nová aplikace pro AppleTV přináší uživatelům této platformy nové funkce a celkově příjemnější a plynulejší zážitek ze služby.
pokračovanie článku

Telekom varuje pred podvodnou komunikaciou

Slovak Telekom počas uplynulého víkendu zaregistroval zvýšenú aktivitu nevyžiadaných e-mailov a SMS správ, ktoré vystupujú v jej mene a zneužívajú dôveru zákazníkov. Hlavným cieľom je od zákazníkov vylákať osobné údaje či ich donútiť k potvrdeniu objednávky, ktorá v skutočnosti neexistuje.