Vytvorte si štýlový Disk Image alebo CD!


Ak ste niekedy potrebovali prezentovať svoju prácu, asi ste zistili, že len obyčajné CD nestačí. Grafická úprava, ikonky a ich správne rozloženie môžu pomôcť zdvihnúť vašu osobu v cudzích očiach. Príprava takéhoto CD nemusí byť na Macu žiadny problém. Na záver aj malý bonus pre programátorov, ktorý by chceli vytvoriť Drag & Drop inštalátor svojej aplikácie, zabalený do .DMG súboru. Ukážeme si celý postup, vrátane tvorby aktívneho odkazu na priečinok Applications.Tvor­ba CD

Na začiatok si ukážeme tvorbu efektného CD pre vaše dáta. Často vám uľahčia navigáciu a ikonka CD vám pomôže identifikovať jeho obsah bez toho, aby ste ho museli otvoriť. Jeho výroba je pomerne jednoduchá a časovo nenáročná. Ako prvú ale musím uviesť najväčšiu nevýhodu, ktorou je nezobrazovanie tejto úpravy na systémoch Windows.

 • Kľúčovým prvkom CD sú vaše dáta. Zistite si ich celkový objem a  následne z priečinku Appliactions/U­tilities spustite program Disk  Utility. Vyberte hornú ikonku „New Image“ a v otvorenom  dialógovom okne si zvoľte lokáciu, kam sa Image vytvorí. V spodných  ponukách ešte nastavte jeho veľkosť a formát na „Read/Write Disk  Image“. Dajte pozor, aby dokázal poňať všetky dáta a zároveň  nepresahoval kapacitu vášho CD/DVD. Chvíľu to potrvá, pretože aj prázdny  Image zaberá na disku rovnaký objem, ako je on sám schopný poskytnúť.  Takže ak ste vytvorili 100 MB súbor, bez ohľadu na jeho obsah bude mať  vždy 100 MB. A práve zápis tak veľkých súborov si vyžaduje  patričný čas.
 • Po vytvorení pripojte Image a premiestnite tam všetky  potrebné dáta.Vytvorte ešte priečinok „obrazky“ vložte do neho  obrázok, ktorý bude v pozadí. Je to veľmi dôležité, obrázok ktorý má  byť v pozadí CD musí na ňom aj byť. Následne upravte vzhľad podľa  obrazu svojho, vrátane umiestnenia a veľkosti ikoniek priečinkov či súborov  samotných. Väčšina týchto úkonov sa nastavuje cez Finder. Vyberte si  z Menu Baru položku View/Show view options. Tu nájdete voľbu „Picture“ a  cez dialógové okno vyberte obrázok, ktorý ste teraz kopírovali do  priečinku „obrazky“. Ak hľadáte aj nejake ikonky, môžte skúsiť  stránku Interfacelift­.com.  Aplikácia ikoniek prebieha tak, že si pravým tlačítkom  myši (alebo Crt+click) kliknete na ikonku a otvoríte „Get Info“. Obrázok  v ľavom hornom rohu označíte ľavým tlačítkom a použijete kopírovaciu  skratku Jablko+C. Teraz si otvorte Disk Image a na ňom nájdite priečinok,  ktorý sa má stať jej nositeľom. Opäť použite pravé tlačítko na  otvorenia okna „Get Info“ a označte obrázok ikony. Potom použite skratku  na prilepenie Jablko+V. Ikonku môže mať aj samotné CD, stačí keď ju  priradíte pripojenému Imagu.
 • Keď už máte všetko pripravené, nezostáva nám nič iné, než nejako  zakryť priečinok „obrazky“, v ktorom je spomínané  pozadie. Najjednoduchšie bude, ak pred meno pridáte bodku. Mená s bodkou na  začiatku sú v Unixových systémoch neviditeľné, čo nám v tejto  situácií vyhovuje. Finder ale od verzie Mac OS X 10.2.8 neumožňuje  pridávať bodky pred mená, aby nedochádzalo k nechceným „zmiznutiam“.  Preto budete musieť zapnúť Terminál  (Applications/U­tilities) a napísať „mv“ (MoVe) a nad okno Terminálu  potiahnuť priečinok „obrazky“ z nášho Imagu. Potom to urobte ešte raz,  ale tento krát ešte pred názov priečinku dopíšte bodku. Následne stačte  Enter a priečinok bude úspešne skrytý. Prikladám ukážku:
Terminal
 • Ak všetko vyzerá, ako potrebujete, stačí napáliť Image na CD. K tomu  si môžte vybrať ľubovoľnú aplikáciu, ale postačí aj Disk Utility,  ktorým ste Image vytvorili. Stačí potiahnuť Image nad okno programu na  ľavý zoznam diskov. Potom ho označte a stlačte „Burn“. To je  všetko.

Disk Image s inštalátorom

Disk Image

Tvorba Disk Imagu s inštalátorom vašej aplikácie sa svojou podstatou nelíši od tvorby hore uvedeného CD. Základným rozdielom je ale prítomnosť aktívneho odkazu na priečinok Applications, nad ktorý sa aplikácie posunie a tým pádom aj skopíruje na disk. Ak však vaša aplikácia vyžaduje nakopírovanie externých súborov na iné miesta, tento postup nie je možné uplatniť. Týmto spôsobom sa inštalujú programy, ktoré majú všetky komponenty integrované v sebe vo forme balíčku. Ako príklad môžme uviesť napríklad Operu, Skype či Adium. Vy sami sa musíte rozhodnúť, či bude tento spôsob inštalácie pre vašu aplikáciu ten pravý.

 • Ak ste sa rozhodli váš program šíriť cez internet ako Disk Image,  prečítajte si najskôr návod na tvorbu CD. Jediný rozdiel je v použití  pozadia a pridania odkazu. Pozadie sa však musí prispôsobiť  už dopredu. Nie je možné vypisovať dodatočný text, preto všetky  inštrukcie musia byť integrované v obrázku. Aby ste vedeli, ako to myslím,  pozrite si nasledujúcu ukážku  pozadia a porovnajte ju s finálnim Imagom zobrazeným vyššie.
 • Aplikáciu nakopírujte na príslušné miesto a v prípade, že nemá  ikonku, dodatočne to ešte napravte. Teraz prichádza na rad vytvorenie  odkazu. ten bude mať podobu softlinku  s relatívnou adresou, ktorý bude v každých podmienkach viesť na zvolený  priečinok. Budeme potrebovať Terminál, do ktorého napíšeme „ln -s  /Applications /Volumes/Disk Image s aplikáciou/Ap­plications“. To vytvorí  odkaz s názvom „Applications“ na rovnomenný priečinok. Môžte naň  aplikovať aj ikonku, rovnako ako aj na celý Image, čo zvýši atraktívnosť.  Štandardná biela ikona vymeniteľných diskov predsa len nevyvolá príliš  veľké nadšenie.
 • Keďže v tomto prípade nebudete Image napaľovať, ale šíriť cez  internet, je takmer nutnosť použiť komprimovanú formu a pritom zároveň  zamknúť Image pred úpravami. Opäť si otvorte Disk Utility  a vyberte v ponuke naľavo váš Image, v prípade, že tam nie je, metódou  Drag & Drop ho tam prepravte. Potom v hornom menu vyberte  „Images/Convert“. Zvoľte „Compressed“ a uložte. To bol posledný  úkon, teraz to už len stačí uploadovať na internet!
komentárov
 1. dikec, snazil sem se to resit prez toat ale nedarilo se, vyzkousim to takhle, jen skoda ze se musi zapnout i ten terminal :-/ to zkusim poresit jinak.

  ps. a samozrejme skoda (jak uz rikal ondratoral) za na tom systemu co bezi na ms DOS to bohuzel neoceni… uz ani del to nechce prodavat .-))
  viz info zde

  http://www.cdr.cz/a/21179

  m

 2. chjo… myslel sem TOAST a DELL… ten chlast to je metla… mit tak windows na pracovni stanici, nemel bych na nic cas ani bych nepil ani nezil… .-))
  m

 3. Pokiaľ chcete robiť to CD, tak Terminal by nebol nutný, ak vám nevadí, že zdrojový obrázok bude vidieť. Ale môžte ho zašiť niekam do 114. podpriečinku, kde to nikto neuvidí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Aká bude téma nového Apple eventu?

iPone, Apple Watch, iPad… To je len časť noviniek, ktoré nás môžu už budúci utorok čakať. Ktoré z nich majú väčšiu šancu stať sa súčasťou prezentácie?