iTerm – náhrada Terminalu

Pokročilejším užívateľom by som rád predstavil alternatívu k systémovo integrovanému Terminalu, ktorý nie len, že dokáže plnohodnotne zastúpiť tento program, ale prináša nové a veľmi zaujímavé vlastnosti. Budeme sa baviť o iTerm-e.

Hneď prvý rozdiel, ktorý si môžeme všimnúť (a kvôli čomu asi budeme iTerm používať) sú takzvané Multi-Tabs (slovensky Záložky). Záložky nám umožňujú mať v jednom okne otvorených súčasne viac terminálov. Jedná sa o natívnu Cocoa aplikáciu, takže iTerm dokáže využívať všetky štandardné vlastnosti systému.

Záložky môžeme premiestňovať aj medzi jednotlivými inštanciami iTerm-u. V prípade aktivity v niektorej (práve neaktívnej) záložke sa zmení farba jej názvu, čo je veľmi nápomocná vlastnosť, ktorá nás prehľadne a jednoducho informuje, že sa v tejto záložke/session od posledného prezretia niečo udialo.

iTerm takisto umožňuje odoslať na všetky otvorené záložky rovnaký príkaz súčasne.

Dôležitá je aj VT100 emulácia, xterm alebo linux terminálov. To oceníme hlavne pri práci so SSH a screen (linuxáci budú vedieť, o čom hovorím). Taktiež je možné premapovať si základné klávesové skratky, alebo používať tzv. select-to-copy, čo znamená označiť daný text a tým ho kopírovať do Clipboardu bez nutnosti použitia klávesovej skratky Jabĺčko+C. Užitočná funkcia je aj možnosť ukladania vlastných bookmarkov častých pripojení (FTP, SSH) a určite zaujme aj funkcia prepnutia iTerm-u do full screen režimu (vytvára pocit práce v natívnej konzole).

Skúseným užívateľom, ktorí často pracujú s klasickým Terminalom odporúčam iTerm nainštalovať a vyskúšať, určite sa tým zvýši vaša rýchlosť a produktivita práce.

komentárov
 1. Ako ‘slacem po slovach’? t.j. mam v terme ‘MojMac:~ leguan$ command1 atttr1 atttr2

  Fn+Left ma hodi na zaciatok (t.j. home key), obdobne viem ist na koniec riadku. Ako skocim, dolava/doprava na najblizsiu medzeru? (Obdoba option + left/right v textovom editore, safari, etc…)

  Dik

  0
  0
 2. Dominik: presne, adminovat servre a pisat kody vo vim-ku :-). Ak su tu nejaky guruovia, ktory by vedeli prinutit ukladat odoslane mail-i z Mail.app na imap server tak by mi to fakt pomohlo.

  0
  0
 3. som sa tu nahodou vyskytol a sorry teda ale programatori a mackovia mi neako nejde do kopy……fakt divno-smiesne…to je take jakoze fotka komercne uspesneho programatora = typek vo flanelke s macom v ruke…podla mna uplny bulls*it..

  som myslel ze samba sa adminuje cez drag/drop aby to aj vylizani amici zmakli :D

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.