Vplyv iTunes Store na životné prostredie

Apple iTunes Store je veľmi obľúbený hlavne v USA. Američania si zvykli na nákup hudby cez internet aj kvôli kauzám a súdnym procesom o nelegálnom sťahovaní hudby (KaZaA). Nakoniec, iTunes je aj celkom komfortný – ľudia totiž mali pri kúpe MP3 prehrávačov problém „odkiaľ mám vziať hudbu?“. Aj preto má iPod + iTunes taký úspech.

Premýšľal ale niekto aký má iTunes vplyv na životné prostredie? Narazil som totiž na zaujímavú úvahu s číselnými štatistikami. A samozrejme to má aj „háčik“.Nástupom hudby na internet sa znižuje počet vyrobených CD. Nemusia sa vyrábať obaly, tie sa nemusia rozvážať po svete, manufaktúry nespotrebujú milíony KW energie. Staré CD naviac končia na skládkach a podieľajú sa na ďalšom znečisťovaní Zeme. Životnosť dnešných nekvalitných CD je často len niekoľko (do 5) rokov. Vďaka iTunes teda výraznou mierou odpadá problém s látkami ako oxid uhoľnatý, hliník, nikel, voda, sklo, lak, farbivá, ktoré by sa inak stratili niekde v ovzduší alebo v zemi. Veľa ľudí po kúpe CD aj tak spraví z obsahu MP3 súbory, tie potom komfortne prehráva na počítači, a samotné CD disky ostávajú v poličkách kým ich nechytí korózia.

V januári 2007 ohlásil Apple 2 miliardy predaných piesní na iTunes. Na jednom CD je priemerne 12 skladieb, čiže spolu by to inak bolo 160 miliónov CD. Ak by sme ich položili s obalom všetky na seba, vytvorili by sme vežu vysokú 1700 kilometrov (to je ako cesta z Viedne do Moskvy.) Na skládke by zabrali 260 hektárov zeme.

A ešte trochu ďalšej štatistiky. Apple tiež ohlásil, že denne sa na iTunes predáva priemerne 5 miliónov skladieb – to je asi 416 000 CD, čo je denne 4 kilometre CD s obalmi na jednej kope. Ak máte doma 3000 MP3 piesní, audio-CD by zabrali na výšku 2,5 metra. Ak jeden kamión dokáže prevážať okolo 600 000 CD, Apple Store doteraz ušetril výrobu 275 kamiónov prevážajúcich tieto audio disky.

Samotný iTunes Store výraznou mierou prostredie šetrí a chráni.

Nie som si však istý nasledujúcimi otázkami. Je možné zrecyklovať 60 miliónov doteraz predaných iPodov aj s batériou? A ako ovplyvnila životné prostredie ich výroba a rozvoz? Koľko energie spotrebujú počítače prehrávajúce hudbu v domácnostiach, ktoré už dnes často bežia aj 24 hod. denne? A čo servery, ktoré držia veľké nekomprimované WAV súbory pred prevodom do MP3/MP4?

Možno serverov nie je tak veľa, možno sú úsporné, možno sa batérie recyklujú a iPody tiež. A možno by sa tých prehrávačov predalo časom toľko tak či tak, aj bez iTunes Store… Veď napr. mobilných telefónov sa už predalo miliardy. Čo si o tom myslíte?

(zdroj štatistík)

komentárov
 1. zabudol si ale na vsetok ten odpad a emisie ktore vznikaju pri vyrobe pocitacov…
  ale je pravda, ze CDcka su neprakticke ;-)

  0
  0
 2. Tyrone Biggums > to je sice hezký, ale určitě si každý kupuje počítač jenom kvůli iTunes a hudbě? Kdbys to bral takhle pak bys musel jít eště dál – kolik se ušetřilo lesů na tom, že si někdo nekupuje noviny, ale přečte si je na inetu, kolik se ušetřilo papíru e-mailama, e-fotkama a takhle by se dalo najít asi tak sto milionů věcí ;)

  0
  0
 3. to: miroslav bakoš >nad takovými věcmi by jsi minimálně!!! přemýšlet měl!!! a nikdo tady nehovoří o tom, co by sis koupit nemohl, ale snažit se být šetrnější a ohleduplnějsí k životnímu prostředí je dnes už nutnost!!!!!! Bože, kdy to pochopíte….

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Vychází zcela nová aplikace SledovaniTV pro AppleTV

Uživatelé SledovaniTV, kteří využívají AppleTV, se mohou těšit na zbrusu novou aplikaci. Ta postupně nahradí tu stávající. Nová aplikace pro AppleTV přináší uživatelům této platformy nové funkce a celkově příjemnější a plynulejší zážitek ze služby.
pokračovanie článku

Telekom varuje pred podvodnou komunikaciou

Slovak Telekom počas uplynulého víkendu zaregistroval zvýšenú aktivitu nevyžiadaných e-mailov a SMS správ, ktoré vystupujú v jej mene a zneužívajú dôveru zákazníkov. Hlavným cieľom je od zákazníkov vylákať osobné údaje či ich donútiť k potvrdeniu objednávky, ktorá v skutočnosti neexistuje.
pokračovanie článku

Nepremeškajte advent plný knižných darčekov

Vianoce bez knihy pod stromčekom akoby ani neboli Vianocami. Pokiaľ stále rozmýšľate nad vhodnou voľbou pre vašu ratolesť, máme pre vás praktický tip. Vďaka slovenskej aplikácii KUBO – detské knihy nemusíte vyberať len jednu konkrétnu knižku. KUBO obsahuje už viac ako 1 500 kníh a každý deň pribúdajú ďalšie. Vaše dieťa bude môcť kedykoľvek čítať presne to, čo ho zaujíma najviac.