VMWare už dokáže 3D a DirectX

Hneď na úvod musím upresniť lákavý nadpis – zatiaľ len vo Windows a na Linuxe. VMWare Fusion pre Mac je zatiaľ v beta fáze, ale jeho kód sa odvíja od VMWare Workstation 6 (Win/Linux). To znamená, že programátori VMWare už majú s hardwarovou akceleráciou 3D grafiky nejaké skúsenosti, a je len otázkou krátkeho času, kedy sa patričný kód celý prenesie aj do Fusion-u. Akcelerácia sa zapína skrytým checkboxom v nastaveniach programu. Podporovaný je zatiaľ len DirectX 8.1, ale niekde sa začať musí a programátori pravdepodobne pracujú aj na podpore DX9, čím by sa plne zfunkčnil aj Aero vo Windows Vista a všetky nové hry.

Virtualizácia sa pre Macy posúva správnym smerom. Konkurenčný Parallels Desktop vydal znova pred niekoľkými dňami novú betaverziu s niekoľkými vylepšeniami a novými funkcami. Konkurencia je výborná. V budúcnosti, keď prejdú Macy na 4 jadrové procesory Intel, si viem predstaviť 3 pridelené jadrá pre virtualizovaný systém, a jedno pre Mac OS X. Bol by to extrémny virtualizovaný výkon v 3D hrách – jediná brzda je polosoftwarový management RAM, a práve tu vzniká asi 25% spomalenie. Ak Intel do roku 2010 vylepší virtualizačnú technológiu, prepínanie OS, profesionálnych programov a hier v nich bude prebiehať v úplne natívnej rýchlosti. Ale to už predbiehame – dovtedy už bude vychádzať pre Mac oveľa viac hier ako dnes (ak nie väčšina).

3D akceleráciu vo VMWare na Macu si pozrite na nasledujúcom videu. Neznáma slečna (asi zamestnaná vo VMWare) otestovala v internej verzii Fusionu 3D Mark 2001, Max Payne 2 a Tony Hawk Pro Skater 3. Všetko v DX 8.1, úplne plynule a hrateľne. Snáď túto verziu vydajú pre verejnosť už o niekoľko dní.

VMWare teamu nechýba zmysel pre humor, v závere videa si vystrelili z hry Duke Nukem Forever, na ktorej sa pracuje už skoro 10 rokov.

komentár
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Tajomstvo úspechu slúchadiel AirPods

Keď Apple v roku 2016 predstavil prvé bezdrôtové slúchadlá AirPods, odprezentoval ich s veľkou skromnosťou a venoval im len 5 minút času na pódiu. Bolo to veľmi neobvyklé, pretože nové produkty boli zvyčajne sprevádzané veľkolepými prezentáciami a masívnou mediálnou kampaňou. Aj napriek tejto skromnosti sa malé biele slúchadlá stali fenoménom a jednými z najpredávanejších v histórii. Aké je ich tajomstvo úspechu?
pokračovanie článku

Apple po 10 rokoch zrušil vývoj vlastného auta

Písal sa rok 2014. Svetlo sveta uzreli prvé hodinky Apple Watch, svet si robil srandu z ľahko sa ohýbajúceho iPhone 6 Plus a na internete sa objavili informácie, že Apple vyvíja vlastné auto.