VirtueDesktops

Pôvodne som nechcel osobitne písať o VirtueDesktops, pretože funkcie tohto programu bude obsahovať nová verzia Mac OS X Leopard a malo by sa to volať Spaces. Ale kedže Leopard je stále v nedohľadne a stále nie je nič isté, tak to využijem a v krátkosti si popíšeme, čo je to VirtueDesktops a zároveň sa pripravíme na príchod Mac OS X Leopard a jeho nové vlastnosti.Možnosť pracovať na viacerých virtuálnych pracovných plochách poznajú skôr užívatelia Linux desktopov managerov ako je KDE, GNOME, Xfce atď., ktorí túto vlastnosť označujú aj ako jednu z hlavných (a v súčastnosti samozrejmých) v každom „okennom“ manageri.

Mac OS X ešte doteraz nemá štandardne v rámci systému implementovanú správu virtuálnych desktopov. Zatiaľ existujú len softvérové rozšírenia, ako mať v OSX virtuálne plochy. Jedným z týchto softvérov je aj VirtueDesktops.

Ukážka, ako sa pracuje s VirtueDesktops a ako sa prepínajú plochy:

Vlastnosti VirtueDesktops:

 • neobmedzené množstvo pracovných plôch
 • Eye candy (tzv. vizuálne efekty na prepínanie medzi pracovnými plochami)
 • možnosť použitia AppleScript
 • možnosť rozšírenia o ďalšie pluginy (viď článok Cool aplikácie pre MacBooky)
 • integrované so systémovým Exposé
 • možnosť zobraziť aplikáciu súčasne na všetkých virtuálnych plochách

Ďalšou zaujímavosťou využitia VirtueDesktops je podpora a spolupráca Parallels Desktop. V nasledovnej video ukážke uvidíte, ako sa dá v rámci Mac OS X „akože“ prepínať medzi troma operačnými systémami Mac OS X (nativ), Linux (Parallels) a Windows (Parallels).

Nedávno vyšla smutná správa od hlavného programátora VirtueDesktop, v ktorej píše, že končí s vývojom programu. Napriek tomu je aplikácia dobre naprogramovaná a na internete sa môžete stretnúť na rôznych fórach s množstvom spokojných užívateľov. Pokiaľ má niekto pocit, že by vedel VirtueDesktops vylepšiť o ďalšie nové vlastnosti, má podľa slov hlavného programátora jeho plnú podporu a zdrojáky sú k dispozícii pod GPL licenciou (čiže Open Source) a nikomu nebráni v jeho sebarealizácii.

Jedným z dôvodov, prečo sa programátor rozhodol ukončiť aktívny vývoj VirtueDesktops bolo práve oznámenie Apple, že v Leopard verzii by sa mala nachádzať táto vlastnosť virtuálnych plôch integrovaná priamo v systéme (Spaces).

Tak už len dúfajme, že sa to podarilo Apple naprogramovať minimálne tak dobre, ako to dokáže VirtueDesktops a nebudeme už naďalej musieť inštalovať podobný software.

Česť jeho pamiatke.

komentárov
 1. Macker: v preferences mas zalozku “triggers”, klikni v stlpceku trigger dvakrat mysou a nadefinujes si lubovolnu kombinaciu

  0
  0
 2. MBPro diky ide parada ako inac neviem preco mi fakt nic na notebooku nepada fakt obcas flash raz za den ale vsak cakam na CS3 hadam sa to vyriesi ale inac nic

  0
  0
 3. VirtueDesktops som tiez skusal pred istym casom a tiez mi padal, tak som ho vymenil za Desktop Manager, ktory (ak si dobre pamatam) je nejakym sposobom spaty s VD (naozaj nechcem zavadzat, ale zda sa mi, ze VD vychadza prave z Desktop Manageru). Desktop Manager vsak neponuka az take moznosti ako VD (zmena backgroundu pozadia jednotlivych ploch), ale na vytvorenie virtualnych pracovnych ploch bohato postacuje…

  0
  0
 4. Fakt zvlastne .. mne sa to nestalo .. netusim, cim to moze byt … nerobi to len pri nejakej specifickej aplikacii, ktoru ja nemam a ty mas ?

  0
  0
 5. nemam potuchy, skor sa to stalo ked som nastavoval nieco v preferences.. ale to je jedno, pouzitelne to stale je. super tip

  0
  0
 6. Taky používám, nastavil jsem s tři plochy a přecházím mezi nima myší, kterou se dotknu horního levýho/pravýho rohu (nastavil jsem si i zpoždění, takže paráda). Pro mě daleko pohodlnější než mlátit do macbooka a nebo než používaz kláves. zkratky…

  0
  0
 7. nico: Jasne, VirtueDesktops prave vychadza zo staruckeho Desktop Manager a este pridava dalsie funkcionality, ktore Desktop Manager nema.

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.