Vianoce 2007: Aký iPod vybrať?

K jedným z najčastejšie kladeným otázkam v diskusných fórach patrí, aký iPod vybrať či už pre seba, alebo ako darček pre niekoho, koho by sme radi obdarili. Spoločnosť Apple momentálne ponúka štyri rôzne modely iPodov a aj keď to nie je obrovský počet, každý jeden má špecifické atribúty na určitú činnosť alebo použitie, a preto dúfam, že tento článok odstráni zmätenie a neistotu pri ich výbere. Pozornosť som venovala aj rozhodovaniu medzi iPodom classic a nano, ktoré sú si na prvý pohľad dosť podobné a zdá sa, že robia najväčšie problémy pri vyberaní.

(Poznámka: Článok nie je zameraný na technické parametre, v prípade, že chcete jednotlivé iPody porovnať medzi sebou, navštívte stránky Apple; ceny jednotlivých modelov sa môžu líšiť v záležitosti od predajcu.)iPod classic

Kapacitne najväčší, 80 a 160GB iPod classic je jednoznačne určený pre ľudí s veľkou zbierkou hudby, diskografií a hudobných videí, ale využiť ho je samozrejme možné aj ako prenosný disk. Pri jeho kapacite však treba rátať aj s jeho hmotnosťou, ktorá je 140 a 156 gramov. Vybrať si môžete z dvoch hliníkových prevedení v striebornej a čiernej farbe.

Prehrávanie hudby je veľmi pohodlné – listovať v albumoch môžete pomocou funkcie CoverFlow, alebo albumy prehľadávať abecedne, podľa výberu autora, kompilácií, playlistov vytvorených v iTunes alebo iných kritérií. Podobne ako jeho pôvodný predchodcovia, aj iPod classic sa ovláda klikacím kolieskom, ktoré reaguje na dotyk prstov. Prehrávač disponuje nie len veľmi pekným vonkajším vzhľadom, ale aj užívateľským rozhraním; v prvotnom menu sa pri prechádzaní ponuky (Music, Videos a pod.) zobrazujú náhľady z albumov, videí a fotografií. 2,5 palcový displej je postačujúci aj na pozeranie seriálov, s prižmúreným okom sa dá povedať, že sa na ňom dajú pozerať aj celovečerné filmy.

iPod classic má samozrejme aj iné „drobné“ funkcie okrem prehrávania hudby a videí a to svetové hodiny, kalendáre, kontakty, alarmy, hry, poznámky a stopky. Užívatelia OS Windows by však mali mať na pamäti, že synchronizácia kontaktov a kalendárov je možná len pomocou Address Book alebo MS Outlook 2003 (a novšie). Dlhú chvíľu si môžete skrátiť aj hrami Vortex (tiež známa ako Arcanoid), Klondike (Solitare) alebo iPod Quiz.

Ako príslušenstvo by som určite odporučila ochrannú fóliu na zadnú stranu iPodu, ktorá zabráni jeho ľahkému poškriabaniu. Ďalej si je možné zakúpiť silikónové ochranné púzdra, kožené púzdra, iPod Socks alebo armbandy vhodné na použitie pri športe.

Orientačná cena (80GB): 9 300 SK/7 700 KČ
Orientačná cena (160GB): 13 100 SK/10 900 KČ

iPod nano

Najobľúbenejším a najviac kupovaným prehrávačom od Apple bol prakticky od jeho uvedenia iPod nano, ktorý bol tento september uvedený s celkom iným vzhľadom a novými farbami (strieborná pre 4 a 8GB verziu, modrá, zelená a čierna pre 8GB verziu; červená nie je dostupná ani pre SR, ani pre ČR), ako sme ho predtým poznali. Prehrávač je skutočne malý, veľmi tenký (6,5 mm), dobre padne do ruky a so zväčšeným 2-palcovým displejom prehráva už aj videá. V prípade iPodu nano sa však dá hovoriť len o prehrávaní hudobných videí, prehrávač určite neposkytne veľký zážitok pri pozeraní seriálov a celovečerných filmov. Prehrávanie hudby, videí a podcastov, užívateľské rozhranie a ostatné funkcie sú rovnaké ako pri iPode classic.

iPod nano (červené prevedenie nie je dostupné ani na Slovensku, ani v Čechách.

Ak ste aktívnym športovcom a obľubujete behanie, iPod nano ponúka ešte jednu výhodu, nad ktorou by ste sa mali zamyslieť pred výberom. iPod nano je ako jediný prehrávač kompatibilný so sadou Nike + iPod Sport Kit, ktorá je určená na behanie – pomocou špeciálneho čipu, ktorý vložíte do tenisiek Nike+ a pripevníte na iPod nano, počas behania a prehrávania hudby vám budú hlásené výsledky behu (čas, spálené kalórie, dĺžka prejdenej trate a pod.). Pri bežeckých a iných športových výkonoch sa preto odporúča armband, ale v predaji sú tiež ochranné silikónové púzdra, kožené púzdra alebo ochranné fólie, ktoré odporúčam použiť najmä na zadnú časť.

Orientačná cena (4GB): 5 600 SK/4 700 KČ
Orientačná cena (8GB): 7 500 SK/6 200 KČ

iPod touch

Absolútnou novinkou tohto roka je iPod touch, ktorý na trh prichádza s 8 a 16GB kapacitou. Ak ste ostali očarený iPhonom, ale nový mobilný telefón nepotrebujete, iPod touch si vás istotne získa dotykovým ovládaním, veľkým displejom, surfovaním cez internet a celým radom ďalších možností.

iPod touch

Základom a najpodstatnejšou črtou iPodu touch je veľmi intuitívne dotykové ovládanie – pomocou dotyku je možné veľmi jednoducho vykonávať všetky funkcie; ak vás zaujímajú detaily týkajúce sa ovládania, neprehliadnite oficiálne Apple videá, v ktorých sú zachytené podrobnosti. Displej, ktorý má veľkosť 3,5 palca, je vhodný aj na pozeranie dlhších videí ako seriálov alebo filmov. Jeho ďalšou výhodou je, že displej je prakticky nepoškriabateľný a nemusíte sa obávať jeho povrchového poškodenia. Čo sa týka prezerania fotografií a obrázkov, iPod touch je jediný, s ktorým môžete obrázky zoomovať, preto je vhodný aj na obrázkové texty ako komixy a pod.

iPod touch je tiež výborné prenosné zariadenie (okrem iného je tenký len 8 mm) na surfovanie na internete. Sú preň naviac vytvorené rôzne webové aplikácie (Google Maps a iné Google aplikácie, hry – Bejeweled, Sudoku, blogy a.i.), ktoré sú iPodu touch „šité na mieru“ a zvyšujú jeho využitie, pridávajú na zábave a tiež šetria čas. iPod touch zahŕňa aj ostatné funkcie ako pri iPodoch classic a nano (hodiny, alarmy, kalendáre, do ktorých si priamo môžete pridávať pripomienky).

Pre iPod touch, podobne ako pre classic a nano, odporúčam ochrannú fóliu na zadnú stranu alebo silikónové semitransparentné púzdro, ktoré dostanete v rôznych farbách.

Orientačná cena (8GB): 10 900 SK/9 300 KČ
Orientačná cena (16GB): 15 000 SK/11 800 KČ

Dilema: iPod classic alebo iPod nano?

Druhou najkladenejšou otázkou pri výbere iPodov je, či vybrať iPod classic alebo iPod nano. Najpodstatnejší rozdiel medzi týmito prehrávačmi je kapacita – otvorte si iTunes Library a pozrite sa, koľko hudby obsahuje – máte jej viac ako 8GB, potrebujete ju mať všetku pri sebe, alebo vám možno stačí aj kapacita 4GB? iPod classic je ešte vždy možné využiť ako prenosný disk, alebo ho používať na zálohovanie súborov.

Zamyslite sa tiež nad tým, aké plné bývajú vaše vrecká; iPod nano je veľmi malý (7×5,2×0,65 cm), je hrubý len 6,5 mm, zatiaľ čo iPod classic je väčší (80GB – 10,4×6,2×1,1 cm; 160GB – 10,4×6,2×1,4 cm) a podstatne ťažší, ale má tiež väčší, 2,5 palcový displej, ktorý je v nutných prípadoch možné využiť aj na pozeranie seriálov a filmov, kým iPod nano je vhodný najmä na videoklipy a videopodcasty. V poslednom rade je rozdiel aj vo farebných variáciách, ktorých iPod nano poskytuje bezkonkurenčne viac než iPod classic, a ak ste atletický typ, iPod nano je možné využiť na behanie spolu s Nike Kit.

iPod shuffle

iPod shuffle je najmenším a najľahším „členom rodiny“, jeho hmotnosť je len necelých 16 g a vybrať si môžete zo štyroch farieb: zo striebornej, modrej, zelenej a fialovej (červená nie je dostupná ani pre SR, ani pre ČR). Veľkosť, hmotnosť a neoddeliteľná črta – klipsa – spolu tvoria asi najprenosnejší hudobný prehrávač, aký poznám. Pripnete ho prakticky na akýkoľvek kus oblečenia a po chvíľke počúvania hudby celkom prestanete vnímať, že ho vôbec niekde máte – čo je veľmi výhodné ak nemáte žiadne (voľné) vrecká. Vhodný je preto najmä na prechádzky ale aj behanie, bicyklovanie a iné športy. Neoceniteľný je najmä pri cestovaní v mestskej doprave a s výdržou 12 hodín prehrávania zabezpečí bez nabíjania prehrávanie hudby kľudne aj na jeden celý pracovný týždeň.

iPod shuffle (červené prevedenie nie je dostupné ani na Slovensku, ani v Čechách.

Možno sa na prvý pohľad zdá, že prehrávač bez displeja s kapacitou 1GB nie je najpraktickejší, ale na druhej strane je jeho absencia obrovská výhoda; iPod shuffle je o to ťažšie mechanicky poškodiť, preto je vhodný aj pre menšie deti. Ovládanie pomocou siedmich tlačidiel je jednoduché a dôležitým indikátorom ovládania je dióda, ktorá tiež informuje o stave batérie pomocou zmeny farby zo zelenej postupne na oranžovú a červenú. Prehrávač neposkytuje žiadne rozšírené možnosti, okrem základných (zapnutie/vypnutie, nastavenie hlasitosti, play/pause, pretáčanie a pod.) má naviac len funkciu shuffle. Osobne si myslím, že táto funkcia je vhodná na opočúvané diskografie alebo na mix interpretov s rovnakým žánrom.

Doplnky k iPodu shuffle sú skôr imidžovou záležitosťou, ale niektoré plnia aj ochrannú funkciu. V obchodoch nájdete metalické pliešky v rôznych farbách (zvyčajne v balení po troch kusoch), ktoré na iPod jednoducho nasuniete, alebo priliehavé silikónové púzdra, ktoré chránia pred špinou, prachom a inými nečistotami. Na športové aktivity sa odporúča armband.

Orientačná cena: 3000 SK/2400 KČ

komentárov
 1. video sa da na iPode nano pozerat dost pohodlne, takze to odpisanie serialov by som tak razantne nerobil. ine je to s celovecernym filmom, tam je to uz fakt dost maly displej, ale na 20-30 minutove epizody serialov je to az az pri kvalite displeja, ktory iPod nano ma.

  0
  0
 2. čo sa týka iPod Touch, tak pokial viem do kalendára sa pripomienky nedajú pridávať, ale kalendár sa môže len synchronizovat s počítačom…

  0
  0
 3. Vlastním první iPod Shuffle (1.gen – 512MB) a od té doby jsem zastáncem toho, že displej pokud nekoukáte na videa, obrázky nebo nemáte víc jak 2GB paměti tak ho určitě nepotřebujete. Protože na 2GB paměti nahrajete kolem 480 skladeb a stejně většinou paměť celou nevyužijete, já mám 512MB paměti a zaplnil jsem ho jen jednou, když jsem to nechal na iTunes. A pokud jste velkým posluchačem, kupte si jiný iPod. Bez displeje také ušetříte na výdrži baterie (i když dnešní displeje takovou zátěží nejsou) a navíc já ho nabíjím jednou do měsíce (občas nahrávám do něj jinou hudbu, to je tak na 10 minut a dělám to dvakrát do měsíce), nemáte obavy z poškození něčeho důležitého, když poškrábete kryt nic se nestane tak závažného jako kdyby jste si poškrábali displej. Půjčil jsem asi na 4 dny mamce iPod a pak jsem se jí ptal jestli jí chyběl displej, řekla že ne. Shuffle je lehký a hlavně stylový přehrávač na sport. Ovládání jednoduché, nic složitého.

  V článku byla opomenuta jedna věc. K iPod je potřeba iTunes, jinak tam hudbu nedostanete a myslím si, že je to věc důležitá (nebo, že by se něco změnilo?). Osobně iTunes používám rád a vyhovuje mi :) Ale stává se mi, když si přinesu iPod k někomu kdo má iTunes, tak to chce restartovat iPod (+ formát dat) jinak se mi nesynchronizuje.

  0
  0
 4. Niektore tie odkazy su nefunkcne.

  Inak ak tu ma niekto iPod classic 160 GB tak by sa mohol pochvalit ako je snim spokojny. Ja nad nim rozmyslam, jedina vec co ma odradza je hrubka a hmotnost. Ale to je dan za 160 GB…

  0
  0
 5. Pekné, určite to mnohým pomohlo len škoda, že ste ho zverejnili až teraz pár dní pred vianocami, keď má už väčšina ľudí pravdepodobne kúpený darček :)

  0
  0
 6. Jo, jo, tohle mělo být publikováno 1. 12. :) A navíc: např. v Praze už jsou na řadě míst zejména levnější modely iPodů (shuffle, 4 GB, někde i 8 GB) dávno vyprodané.

  0
  0
 7. Nemôžte dávať do článkov odkazy na webstore, ktorý využíva WebObjects, pretože tie linky sú špecifické pre vašu konkrétnu session! Preto nikomu inému už o pár minút nepôjdu.

  Možné riešenie je, že aby to šlo aj iným, treba z linku vymazať tú vašu session. (Aspoň tak by to malo fungovať, nemám to na 100% overené.)

  Teda namiesto linku: http://www.macstore.sk/Appl/WebObjects/SWPPub.woa/2/wo/tbfebm2eOMpIQ8T3K9A1fM/0.0.13.3.0.2.3.2.1

  použijete tento:
  http://www.macstore.sk/Appl/WebObjects/SWPPub.woa/2/wo/0.0.13.3.0.2.3.2.1

  0
  0
 8. Já mám iPod classic 160 GB a je opravdu super. Jedna věc mě ale štve. Při poslouchání mixované hudby dochází k pauze ve skladbě. Řešila sem to restore a na chvíli byl problém vyřešen, ale znovu se po čase objevil.

  0
  0
 9. no ja som taky chcela iPod. Jeste nikdy sme zadny nemala, a naj je podla mna iPOd nano. I tie vlek su bezva jenom za brutalnu cenu =o/

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Vychází zcela nová aplikace SledovaniTV pro AppleTV

Uživatelé SledovaniTV, kteří využívají AppleTV, se mohou těšit na zbrusu novou aplikaci. Ta postupně nahradí tu stávající. Nová aplikace pro AppleTV přináší uživatelům této platformy nové funkce a celkově příjemnější a plynulejší zážitek ze služby.
pokračovanie článku

Telekom varuje pred podvodnou komunikaciou

Slovak Telekom počas uplynulého víkendu zaregistroval zvýšenú aktivitu nevyžiadaných e-mailov a SMS správ, ktoré vystupujú v jej mene a zneužívajú dôveru zákazníkov. Hlavným cieľom je od zákazníkov vylákať osobné údaje či ich donútiť k potvrdeniu objednávky, ktorá v skutočnosti neexistuje.
pokračovanie článku

Nepremeškajte advent plný knižných darčekov

Vianoce bez knihy pod stromčekom akoby ani neboli Vianocami. Pokiaľ stále rozmýšľate nad vhodnou voľbou pre vašu ratolesť, máme pre vás praktický tip. Vďaka slovenskej aplikácii KUBO – detské knihy nemusíte vyberať len jednu konkrétnu knižku. KUBO obsahuje už viac ako 1 500 kníh a každý deň pribúdajú ďalšie. Vaše dieťa bude môcť kedykoľvek čítať presne to, čo ho zaujíma najviac.