Unsanity, APE, ako bezpečne inštalovať updaty systému

Malá softwarová firma Unsanity vyvíja pre Mac OS X rôzne užitočné aplikácie, medzi užívateľmi aj celkom obľúbené. Okrem nich je Unsanity autorom známeho komponentu APE (Application Enhancer), pomocou ktorého môžu programátori vytvárať pluginy pre iné programy bez dôkladných vedomostiach o ich „vnútornom“ fungovaní. Zjednodušene: šetrí to veľa času aj problémov. APE bol však často negatívne kritizovaný, veľa užívateľov hlásilo pády a nestabilitu kvôli tomuto komponentu. Používa ho dokonca aj Logitech pre svoj ovládač moderných myší. Vedúci programátor z Unsanity na svojom blogu APE vždy zastával, a podľa neho v skutočnosti APE nemôže v 99,9% prípadoch spôsobovať žiadnu nestabilitu (čo sa aj potvrdilo). Apple však striktne neposkytuje žiadnu podporu, pokiaľ u Vás beží komponent APE, preto by ste ho pri testovaní hocijakých problémov nemali nechať bežať.

Vďaka APE má Unsanity skúsenosti a vedomosti o fungovaní Mac OS X na nízkej úrovni, a tentokrát dôkladne upozorňuje, že pri inštalovaní aktualizácii systému by ste určite nemali so systémom pracovať a spúšťať aplikácie. Údajne sa totiž nachádza veľký bug v update prebinding-u, ktorý môže byť prerušený alebo „prepísaný“ ostatnými aplikáciami, čím sa môžu stratiť dôležité dáta systému. Až do včerajšieho dňa sa mi nikdy nič podobné nestalo, no tentokrát som skutočne prišiel o niektoré dôležité súbory v /bin. Inštalácia updatov po stiahnutí trvá väčšinou niekoľko minút, preto odporúčam s inštalovaním počkať pokiaľ budete mať viac času – neplašte sa keď pracujete. Najlepšie je updatovať po čistom prihlásení a počas inštalácie nerobiť vôbec nič. Chyba môže byť totiž kritická – Apple o nej vie už približne 2 roky, no stále nie je opravená.

Rovnako sa neodporúča používať veľmi obľúbenú funkciu „Repair permissions“ (oprava práv). Pokiaľ nemáte žiadne problémy s právami súborov, je táto funkcia len mýtus, ktorý síce pridáva na lepšom pocite „čistoty“ systému, no v skutočnosti môže spôsobiť len škody.

komentáre
  1. dik za dobry info o instalaci updatu, myslim ze ja vzdycky pri updatovani nic jinyho nedelam, ale dobry vedet ze by nemelo jet opravdu nic.

    jinak Unsanity znam a bez Windowsshade od nich si nedovedu predstavit svuj system, proste sem si na smrsknuti okna do listy ve starsim os tak zvyknul :-)
    m

    0
    0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Apple vydal iOS 16.0.2

Iba pár dní po vydaní veľkej aktualizácie iOS 16 prichádza prvá menšia aktualizácia, opravujúca chyby aj na najnovších zariadeniach.
pokračovanie článku

Zbohom Pro Max, vitaj iPhone 15 Ultra?

Slovník marketingového tímu Applu sa tento rok rozšíril o nové slovíčko "Ultra". Na začiatku roka spoločnosť odhalila svoj doteraz najvýkonnejší procesor M1 Ultra, a v uplynulých dňoch začala predávať robustné hodinky Apple Watch Ultra. Budúci rok sa k nim pridá zjavne ďalší produkt.