Tlačidlo “New tab” pre nástrojovú lištu Safari

Internetový prehliadač Safari v Mac OS X podporuje taby, rovnako ako Firefox alebo Internet Explorer 7. Funkcia tabbed browsing je v základe vypnutá a aktivovať ju môžete v nastaveniach, v sekcii Tabs. Jediný problém môže byť, že v nástrojovej lište nie je žiadne tlačidlo „otvoriť nový tab“. Najrýchlejšia možnosť ako otvoriť nový tab pre rýchle vpísanie adresy je klávesová skratka jablko + T. Ak ste skôr užívateľ myši a nemáte radi klávesové skratky, bude sa Vám hodiť pre Safari nasledujúci trik.

Stiahnite si utilitu SafariButtons, spustite inštaláciu SafariButtons-0.4.pkg a reštartujte prehliadač Safari. Kliknite v ňom pravým tlačidlom myši do oblasti nástrojovej lišty a potom na Customize. Teraz by už malo byť k dispozícii nové tlačidlo New Tab a možete ho natiahnuť na lištu. V ponuke sa objaví aj tlačidlo Print – Tlač.

Pôvodne sa na tento trik používal hack tlačidla Report bug, ale totou cestou je to podľa mňa elegantnejšie. Ak by sa niekto čudoval, prečo nemá tlačidlo New tab prehliadač Safari už štandardne naprogramované a dostupné, dôvod je možno ten, že nový tab nemáte prečo otvárať – v 90% prípadoch klikáte priamo na bookmark (otvoriť bookmark v novom tabe), alebo na URL na stránke (otvoriť URL v novom tabe). Uvidíme v novej verzii Safari, možno programátori Apple toto tlačidlo nakoniec do programu pridajú.

Rád by som odkazoval priamo na stránku autora utility SafariButtons, ale momentálne jeho web nefunguje – http://www.plan8.org.

komentáre
 1. praveze mne nikdy nechybalo…

  vzdy je rychlejsie jablo+T ako hybat kurzorom. Je to jedna z veci co sa mi na Safari a OS X paci – pri browsovani (na iBooku) mys nepouzivam a touchpad len na skrolovanie dvoma prstami. Prepinanie medzi tabmi/oknami a navrat o stranku spet/dopredu robim na klavesnici…

  0
  0
 2. Další možnost, jak otevřít nový tab je přes menu na pravém tlačítku, případně zapsat adresu do adresního řádku a stisknout Jablko+Enter

  0
  0
 3. Skoda, ze sa to tlacidlo neda dat do riadku, kde su samotne taby. Bolo by to logickejsie aj blizsie zo stranky… Stary dobry netscape ;)

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Apple vydal iOS 16.0.2

Iba pár dní po vydaní veľkej aktualizácie iOS 16 prichádza prvá menšia aktualizácia, opravujúca chyby aj na najnovších zariadeniach.