Tipy na české a slovenské podcasty

S Ondrom Toralom sa nám podarilo nahrať spoločný podcast, ktorého téma bola prekvapivo o podcastingu. Takže k tomuto článku určite odporúčam vypočuť si aj náš rozhovor. Napriek tomu, že možností na počúvanie podcastov v slovenskom či českom jazyku nie je veľa, pripravil som takú menšiu recenziu aj s tipmi na zaujímavé podcasty. Začnem pomerne známym podcastom Weekendcast, ktorý nahrávajú dvaja tiež pomerne známi slovenskí blogeri. Weekendcast sa venuje v prevažnej miere internetovým službám. Podcast je podľa mňa výborný a určite si zaslúži vašu pozornosť.

Novinkám z IT sveta sa venuje prvý český videocast Digit. Ten spolu nahrávajú dvaja zábavní „jabĺčkári“, takže ho čitateľom Macblogu nemôžem neodporučiť.

Veľmi ma zaujal názorový podcast Respekt, ktorý nájdete na stránkach rovnomenného českého časopisu. Podcast Respektu ja vyznačuje vysokou kvalitou. A to nie len po stránke obsahovej, ale aj technickej. Pokiaľ chcete nahrávať svoj vlastný podcast, určite sa Respektom nechajte inšpirovať.

Ďalšie podcasty:

Rádia

Na Slovensku prevádzkujú už nejaký čas technológiu podcastingu hneď 2 rádia. Prvým priekopníkom je Rádio_FM, ktoré podcasting v značnej miere propaguje. Myslím si, že u nás každé rádio považuje podcast v prvom rade za určitú pridanú hodnotu pre poslucháčov a nehľadá za tým komerčný efekt. Reklamu a komerčné využitie v podcastoch však netreba odcudzovať, práve naopak. Akonáhle si podcasting nájde aj u nás viac poslucháčov a bude zaujímavejší pre zadávateľov reklamy, dá sa predpokladať aj jeho rýchlejší rozvoj.

Druhým slovenským podcastovým rádiom je Vatikánsky Rozhlas. Ten je príkladom využitia tých výhod, ktoré podcast zvýhodňujú pred klasickým počúvaním rádia. Vysielanie Vatikánskeho rozhlasu v slovenčine prebieha každý deň v rovnakom čase iba štvrť hodiny. Preto je výhodnejšie neviazať sa na priame vysielanie, ale vypočuť si podcast vtedy, keď máte na neho čas a chuť.

Z českých rádií je ponuka omnoho pestrejšia a jej popísanie prekračuje možnosti tohto článku. Skúsim predstaviť podcasty, ktoré pravidelne počúvam. Ako s prvým by som začal s Bolkovinami na Českom Rozhlase. Kto má rád svojrázny humor Boleka Polívku, tomu tento podcast vrelo odporúčam. Český rozhlas sprístupnil väčšinu svojich relácií na všetkých frekvenciách vo forme podcastu, takže si tam určite každý nájde to svoje.

Dalším českým podcastom, ktorý pravidelne odoberám je výborná relácia „Co vy na to pane Kraus“. Tento podcast spolu s ďalšími reláciami nájdete na stránke rádia Frekvence 1.

Ostatné české rádia, ktoré využívajú podcasting:

Nabudúce…

Ondra nám sľúbil, že pripraví screencasty (videá so zábermi obrazovky) počas vytvárania svojich podcastov. Takisto si povieme niečo o výbave, ktorú používa na nahrávanie. Takže pokiaľ potrebujete „nakopnúť“ do vlastnej podcastovej tvorby, určite si prečítajte budúci článok.

Počúvate nejaký zaujímavý český alebo slovenský podcast, ktorý sa nenachádza v článku? Podeľte sa s ním aj s ostatnými v diskusii.

Ďalšie zaujímavé informácie o všetkom čo súvisí s iPodmi hľadajte na mojom blogu.

komentárov
 1. Respekt podcast technicky kvalitní? Tak to mi tedy nepřijde – výrazné kolísání hlasitosti mezi jednotlivými posty, brumy, bušení do mikrofonu…
  Zatím zůstanu o papíru.

  0
  0
 2. Respekt podcast technicky kvalitny? Podla mna je to co sa tyka vyrovnanosti hlasu, nejakych sumov a podobne urcite ano. Tym ze sa tlacenemu Respektu nevyrovna je druha vec, ale to uz nie je o kvalite ale skor o preferenciach.

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Vychází zcela nová aplikace SledovaniTV pro AppleTV

Uživatelé SledovaniTV, kteří využívají AppleTV, se mohou těšit na zbrusu novou aplikaci. Ta postupně nahradí tu stávající. Nová aplikace pro AppleTV přináší uživatelům této platformy nové funkce a celkově příjemnější a plynulejší zážitek ze služby.
pokračovanie článku

Telekom varuje pred podvodnou komunikaciou

Slovak Telekom počas uplynulého víkendu zaregistroval zvýšenú aktivitu nevyžiadaných e-mailov a SMS správ, ktoré vystupujú v jej mene a zneužívajú dôveru zákazníkov. Hlavným cieľom je od zákazníkov vylákať osobné údaje či ich donútiť k potvrdeniu objednávky, ktorá v skutočnosti neexistuje.