The Unarchiver

V Mac OS X sa nachádza systémovo implementovaný archivačný program s názvom BOMArchiveHelper – pomocou neho môžete rozbaľovať a archivovať súbory typu ZIP. Veľa krát sa mi však stalo, že nevedel ten či onen formát archívneho súboru rozbaliť (napr. komerčný RAR), preto som sa snažil hľadať plnohodnotnú náhradu, ktorá by zvládla čo najväčšie množstvo formátov, dokázala by zastúpiť práve spomínaný BOMArchiveHelper a bola plne integrovatelná do systému.

Vyskúšal som niekoľko programov a nakoniec by som doporučil The Unarchiver. Veľmi dobre zvládne širokú paletu rôznych formátov, menovite len tie najviac používané: Zip, Tar-GZip, Tar-BZip2, Rar, 7-zip, LhA, StuffIt, ACE, Windows CAB, Windows Self-Extracting, BinHex, CPIO, Linux RPM archive a mnoho ďalších, menej rozšírených formátov.

Unarchiver je dobre integrovaný do Finderu a zvládne pracovať aj so súbormi, ktoré sú uložené v inej ako English kódovej znakovej sade. Rozbaľovať dokáže samozrejme aj archívy vytvorené na rôznych iných operačných systémoch (platformách).

Jediný problém, ktorý som si všimol pri používaní The Unarchiver-a, nastal pri rozbaľovaní najnovšieho RAR archívu zabezpečeného heslom. S tým si nejako nedokázal poradiť (ale takisto to nedokázal žiadny iný archivačný program). Nakoniec som to musel vyriešiť tým spôsobom, že som si stiahol špeciálny samostatný program pre rozbaľovanie RAR archívov UnRarX a až ten to zvládol.

komentárov
 1. Mam dojem, ze to bude problem vsetkych “siroko zaberovych” rozbalovacich programov .. kym nebudes mat specialne rozbalovaci program pre konkretny format, tak to bude vzdy asi problem pri heslach. Vid poznamka o RAR. A tak isto som skusal aj ine rozbalovacie softy a tiez si s tym nedokazali poradit … btw. pre srandu som skusil ten zaheslovany rar poslat aj znamemu, co windows a TotalCommander .. a ten si tak isto s tym neporadil.

 2. Ale este som chcel dodat .. kolko krat sa nam stane, ze sa nam do ruky dostane zaheslovany ZIP alebo RAR subor ? :) .. mne sa to stalo mozno prvy krat za rok .. :)

 3. No ja som ho z oblubou pouzival, az pokial som si neobjednal sluzbu “Elektronicka faktura” od OR. Orange zasiela pdf fakturu v zaheslovanym .zip subore. Zial, heslo nefungovalo – stihol som aj telefonat na infolinku OR, ze co sa heslo mi to dali, ved nefunguje ;) Az potom som vyskusal Stuffit’om a voila, ide to…

 4. Tak to chapem, ze clovek potrebuje potom casto riesit heslo v ZIP subore .. ale nestalo by potom za to napisat autorovi The Unarchiver .. ze zaheslovane ZIP a RAR subory su problem ?
  btw. MacBook: O tomto vies ?

  *The Unarchiver last version:*

  New in 1.6: Fixed a bug that caused password-protected Zip archives to fail to extract.

 5. Obcas sa mi stava, ze StuffIt nejak zmatkuje – rozbali archiv ale subory su poskodene, alebo hlasi, ze sa neda vobec rozbalit. Tyka sa to beznych archivov stiahnutych z internetu, nic heslovane ani specialne. Takze ani StuffIt nie je velmi spolahlivy (mam poslednu verziu)… Unarchiver mi zatial rozbalil vsetko a mam aj UnRarX.

 6. Pozna niekto program, s ktorym mozem prezerat obsah archivov a rozbalit len to, co potrebujem? Ked ma archiv nad 500MB tak sa to hodi. Stuffit Manager je neparkticky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Aká bude téma nového Apple eventu?

iPone, Apple Watch, iPad… To je len časť noviniek, ktoré nás môžu už budúci utorok čakať. Ktoré z nich majú väčšiu šancu stať sa súčasťou prezentácie?