Steve Jobs, Xerox, Microsoft, IBM a Intel – “výstrelky” génia

Steve Jobs má v Apple dlhú a kontroverznú históriu. Už od mladého veku bol skôr dobrý rečník a marketér ako technik. V spoločnosti Apple urobil množstvo zmien, ktoré boli vnímané veľmi negatívne a prišiel tak aj o miesto riaditeľa. Keď sa však v roku 97 znova vrátil do Applu, pripravil na novú dekádu niekoľko prevratov, ktoré boli vždy spočiatku vnímané ako zlý vtip. Čas ale ukázal, že jeho modernizačné „vtipy“ boli cestou k úspechu. Poďme sa na ne pozrieť z minulosti do súčasnosti.

Bill Gates – čestný zlodej

Kým operačný systém DOS od Microsoftu v 80. rokoch predstavoval pre užívateľa jeden blikajúci kurzor na čiernej obrazovke, v Apple sa už na uvedenie pripravovalo skutočné grafické rozhranie. Spoločnosť Xerox v tom čase platila niekoľko vývojárov zaoberajúcich sa moderným používaním počítača. Tento team vytvoril prvú skutočnú myš a grafické rozhranie s oknami, ktoré však samotné vedenie Xeroxu nepovažovalo za zaujímavé už len z dôvodu, že slovo „myš“ znelo veľmi smiešne. Steve Jobs však v týchto výstrelkoch doby videl budúcnosť a odkúpil celý nápad rozhrania a myši ako hlavný ovládací prvok.

Microsoft a IBM v tom čase mal len počítače s DOSom. DOS vlastne Bill Gates tiež len odkúpil – za niekoľko tisíc dolárov od talentovaného (a hlúpeho) programátora. MS DOS bol však oproti Xeroxovému (už Apple) rozhraniu zaostalý. Bill Gates mal plán – oklamal Steva Jobsa, ponúkal mu partnerstvo, no príležitosť vidieť GUI pred uvedením využil, okopíroval, vytvoril Windows a so spoločnosťou NEC začal dodávať prvé Windows počítače v rovnakom čase, ako sa uviedol Apple Macintosh, 1984–1985.

GUI (graphical-user-interface) a myš bola nakoniec masovým úspechom a prevratom v histórii počítačov. Táto koncepcia používania je zachovaná a bude nás na počítačoch sprevádzať pravdepodobne ešte dlhé roky. Vtipnú myš a okienka dnes používame asi len vďaka Jobsovi a jeho talentu na čítanie budúcnosti…

Mac OS

Preskočme ale o niekoľko rokov dopredu, do časov, keď sa Apple ocitol zrazu na pokraji krachu. Okolo roku 1990 to s Applom vyzeralo biedne. Steve už v Apple nepracoval, jeho myseľ bola ovplyvnená aj nezrovnalostami v jeho rodine. Niekoľko neuspešných produktov, nerozvážne rozhodnutia a zlá cenová politika spoločnosť potápala. Apple mal sice pred konkurenciou náskok, no nasledujúce roky len prežíval krízu a Microsoft neustále vypúšťal lepšie a lepšie Windows. V roku 1995 bol MS už takmer monopol a po uvedení Windows 95 si Bill Gates ešte viac upevnil svoju pozíciu dominantného softwarového giganta.

Steve už ako známy milionár medzičasom napriek neúspechu pokračoval v realizácii svojich nápadov a držal sa vízií. Založil dnes už známu filmovú spoločnosť Pixar a softwarovo-počítačovú spoločnosť NeXT. NeXT mala byť budúcnosť počítačov – z veľkej časti sa to aj podarilo. Stroje NeXT boli v 90. roku technologicky veľmi pokročilé, ale daňou za prvenstvo boli vysoké ceny. Preto tieto počítače nikdy nemali komerčný úspech. Pracovali na nich len štúdiá a samozrejme Pixar. Na NeXToch vznikla prvá 3D animovaná rozprávka Toy Story. Hodnota relatívne lacného Pixaru v roku 95 na priemére Toy Story vzrástla trojnásobne na 1,5 miliardy USD. Nerozvážny Steve znova potvrdil svoj talent na čítanie budúcnosti…

CRT iMacV roku 1996 sa Steve Jobs vďaka svojmu úspechu vrátil späť do Applu. Iná možnosť vlastne asi ani nebola – počítače Apple a Mac OS mali minimálnu popularitu a zastúpenie na trhu. Pracovali na nich hlavne DTP štúdia a grafici. Jobs pripravil s designérmi príťažlivé počítače iMac.

iMac bol oproti šedým skrinkám PC dizajnovým výstrelkom. Zaznamenal masový úspech, vyšiel v niekoľkých farebných variáciách a od roku 97 sa začala písať nová éra počítačov Apple. Spoločnosť prebrala celý softwarový vývoj a nápady, ktoré Steve vložil do svojho NeXTu. Jednalo sa samozrejme o operačný systém Mac OS X (desať). Nová architektúra bola vnímaná znova veľmi negatívne, desiatková verzia Mac OS založená už na Unixe bola nestabilná, pomalá a potrebovala ešte mnoho opráv.

Ďalšia rana od Steva Jobsa bol začiatok spolupráce s firmou Microsoft v roku 97. Steve sa rozhodol, že je dobrý nápad mať pre Mac OS X aj Microsoft Office. Hlavným prehliadačom sa stal Internet Explorer, keďže Mac OS X žiaden vlastný nemal. Microsoft naviac vložil 150 miliónov USD do akcií Apple. Reakciu ľudí a bučanie na objavenie Billa Gatesa uvidíte na nasledujúcom videu (odporúčam, Bill je proste jednička).

V súčasnosti je to už samozrejme smiešne. Office potrebujeme skoro všetci, a aj keď boli tieto dohody pred desiatimi rokmi pre Apple určítým spôsobom „potupenie“ a porážka, Steve veľmi dobre vedel, čo robí. Budúcnosť si to žiadala a dnes sa už chystá pre Mac aj Office 2008 vybavený lepšie ako ten pre Windows. Prechod na Unix a mesiace trápenia s Mac OS X mal tiež zmysel. Výhoda tohto kroku bolo predovšetkým to, že Steve urobil obrovskú čiaru za minulosťou a starý Mac OS sa „zahodil“, aby všetky sily mohli byť venované novému NeXT riešeniu založenom na Unixe. Microsoft si nemohol dovoliť urobiť taký zlom kvôli softwaru, rozšírenosti a podpore. Preto ešte dodnes používa zbytky z Windows 95. Mac OS X Panther a Tiger dokázal, že Steve Jobs mal budúcnosť znova prečítanú… Architektúra sa ukázala ako výborné rozhodnutie a Mac OS X dnes nemá (podľa mňa) konkurenciu.

O iPode ani nemá veľmi zmysel hovoriť. Steve dokázal s teamom designerov vytvoriť pred šiestimi rokmi prehrávač, ktorý je dodnes moderný a prakticky sa na ňom nezmenilo dizajnovo nič. Konkurenčné prehrávače prvého iPodu z roku 2001 dnes vyzerajú ako ruské stanice UFO. Kým sa zvyšok sveta v roku 2003 súdil o stratené zisky kvôli nelegálnemu sťahovaniu hudby, Steve urobil zmluvy s vydavateľmi a Apple začal na iTunes ponúkať hudbu za jeden dolár. Svetový úspech, miliardový biznis, prečítaná budúcnosť internetu a hudby…

Steve Jobs – Muž, ktorý vždy vie, čo nasleduje.

Na záver samozrejme nesmieme zabudnúť čerstvý prechod na Intel. Prakticky po celú dobu úspechu používali počítače Mac procesory G3, G4 a G5 od spoločnosti IBM. „Gé“ štvorka aj 5ka boli v čase uvedenia najrýchlejšie procesory moderného desktopového sveta. Nikto nikdy neveril, že takáto silná pozícia bude niekedy vymenená prechodom na bežné PC komponenty. Budem sa opakovať, a je to až neuveriteľné, ale v čase, keď Intel konečne po neúspechu architektúry Netburst prešiel na Conroe (teda Pentium M a prvé Core Duo), Steve znova videl budúcnosť v tomto riešení. V roku 2006 sa obmenil celý hardware Macov za nové Intely. Intel Core 2 Duo a Xeony sú dnes najlepšie desktopové (a serverové) procesory svojej triedy na svete.

Aké prekvapenie nás čaká v nasledujúcich rokoch? Nech je už hocijaké, asi by sme ho mali prijať pozitívne. Steve Jobs pôsobí v posledných rokoch veľmi stabilne a pravdepodobne je v jeho hlave už rok 2010 jasný. Veď na iPhone začal pracovať pred troma rokmi, keď sa u nás ešte len drali na trh mobily s farebným displejom a fotoaparátom… Je tento muž génius, alebo je to všetko náhoda? Čo by bolo s Applom, ak by Stevova nedávne vyliečená rakovina skončila tragicky? …

komentárov
 1. Presne, Steve presne vi po cem sahnout. Ostatne i multi-touch v jeho iPhone je tomu zase dukazem. Kdyz je na trhu neco prevratneho, stoji za tim Apple. A tak to tu bylo uz od nedavna, Macintosh z roku 1984 je tomu opet dukazem :-)

  0
  0
 2. Článek pěkný, ale proč vizionář ? Bohužel těch špatných rozhodnutí bylo daleko víc. Pokud by to bylo vše až tak dobré, nebylo by uživatelů Applu jen něco okolo 3%.

  0
  0
 3. Jen jedno upřesnění, kterého si je autor určitě vědom, ale v textu to nebylo řečeno dost jasně: Steve Jobs byl na konci roku 1985 z Applu vyhozen (sesazen a odešel).

  Applu zůstal minimálně pětiletý náskok před konkurencí, bohužel management se rozhodl maximalizovat ziskovost a tak na počítačích Mac měli 50% marže. Bohužel si nevšímali toho, že je Microsoft dohání a že především ztrácejí podíl na trhu. (Všiměte si, že tuhle chybu už Apple s iPodem neudělal – ačkoli v některých obdobích nestíhají vyrábět, aby uspokojili poptávku, pro jistotu sníží cenu 30GB modelu, aby naprosto vzali jakýkoli vítr z plachet Zune, což by možná mohl být jediný vážný konkurent).

  Kolem roku 1995, kdy už byly na světě Windows 95, byla krize očividná, ale v Applu nebyl nikdo, kdo by s ní byl schopen něco udělat. V roce 1996 Apple kupuje Jobsův NeXT (ale uvažovalo se třeba i o BeOS) a zbytek už je historie ;)

  0
  0
 4. jjj Steve Jobs rulez, ma dobre napady a hlavne dokaze ze znamych komponent vytvorit neco revolucne noveho a tim zmenit mysleni lidi a zpusob pouzivani. Doslova Think Different =). Vsadim se ze po uvedeni iPhone zacnou lide mobil pouzivat trosku jinak. Ted zpet k clanku, co me osobne tam trosku nesedelo je to ze Toy Story bylo delano na NeXTech. Mam za to ze Toy Story bylo delano na pracovnich stanicich SGI (Silicon Graphics) Indigo a renderovano pres systemy Sunu.

  0
  0
 5. inak nie som si isty ze iPhone bude taka “revolucia” ako iPod, pretoze ked prisiel na trh iPod tak trh nemal ziadneho leadera a celkovo bolo toto odvetvie dost nerozvinute , naproti tomu iPhone ide do trhu ktory je plne nasyteny a leaderov je tu asi aj viac ako jeden. Takze je podla mna totalne nerealne aby apple iPhone spravit do sveta taku dieru aku spravil iPod. Pravdepodobne posune vyvoj touchphonov o skok do predu ale nic viacej neocakavam… (teda pokial apple nepride s dalsimi iPhonmi…)

  0
  0
 6. Pekny clanok, jedine s cim nemozem suhlasit je detail ze by Xeon procesory boli v serverovom trhu najlepsie vo svojej tirede, ale zasa velmi nerad by som zacinal flame. Ale celkovo dobra praca!

  0
  0
 7. Bufobufo: Ano, zlych rozhodnuti bolo tiez dost…

  jan korbel: Dik za upresnenie. Kvoli rozsiahlosti clanku a malych dierach vo vedomostiach :) som niekedy nesiel do maximalnych detailov.

  MAge: To ano, napriklad Konfabulator, ktory nikoho nezaujimal, je dnes Dashboard. A o 2 roky na to kopiruje Microsoft Dashboard, pretoze si “pockal”, ci sa to ludom paci.

  Inak je mozne ze sa Toy Story robil (aj) na SGI strojoch, to sa nehadam, cely clanok som tahal len z pamati, a mam pocit ze som niekde cital aj o robobeni na NeXToch..

  shox: Slovom najlepsi som myslel skor nieco ako pomer cena/vykon/spotreba/tepelne vyzarovanie/architektura… :) A cele to vychadza zo stareho Core Duo, ktoremu na konci 2005 nebola venovana vacsia pozornost.

  0
  0
 8. Bufo: ono je někdy těžký říct, co bylo špatné rozhodnutí a co ne. Byly NEXT stroje špatným rozhodnutím? Asi jo, moc se neprodávaly. Jenže Jobs neměl moc na výběr, páč NEXTStep byl jako každý správný objektový systém nenažraný až hanba (zdravíme MacOSX;-) ). A NEXTStep už určitě špatným krokem nebyl. Přijde mi, že poměrně často je to tak, že Jobs je schopný hledět za ziskem poměrně hodně dopředu, což je vlastnost většině managerů vzdálená. A hlavně Jobs je často schopen podchytit, co bude chtít trh (rozuměj většina koupěschopných a ochotných), místo toho, aby lidem vnucoval něco, co vlastně nepotřebují (čehož se nemůžu zbavit jako dojmu při pohledu na pranici kolem BR a HDDVD). A jako obchodník taky není špatný – pomocí NEXTu koupil Apple a ještě si za to nechal zaplatit 500M$… a podobný vtípek pár let nato zopakoval s Disneym, ale tady šlo už o cca 8 miliard $. Já Jobse v žádném případě nchci adorovat, ale jako manažer je dle mého názru skutečně výjimečný a doufám, že mu to ještě dlouho vydrží.

  Omlouvam se za tu délku.

  0
  0
 9. peto: nene SGI jsou take (nebo spise byly) normalni pracovni stanice. S Unixem nebo pozdeji s WindowsNT. Hodne se pouzivali pro HighEnd graficke prace, ale take treba v lekarstvi.

  0
  0
 10. Hroch : mě jen přijde slovo “vizionář” ve spojení s Jobsem dost odvážné. :) Jinak mu nelze bezesporu upřít, že dělá nejlepší marketing v oboru.

  0
  0
 11. Bufo: no, to mně taky. Asi je to o tom, jak si definujeme vizionáře ;-) Holt většina to vnímá víceméně tak, že do té kategorie Jobs spadá.

  ad SGI: nemám sice páru, na čem se dělal Toy Story, ale na mašinách od Sunu běhal toho času NEXTSTEP a v roce 1994 vyšla první verze OpenStepu pro SolarisSPARC. Takže pravda může být na obou stranách :-)

  0
  0
 12. BTW: Pokud si člověk uvědomí, co všechno NEXT udělal během první poloviny 90. let (často ve spojení se Sun), tak nezbývá než podotknout, že Jobs kromě produktů umí volit i lidi. Smutnou pravdou je, že Apple docela solidní část vyvýjených produktů zazdil…..

  0
  0
 13. hmm , nie som si tym uplne isty ale myslim ze mali este jeden fotak, ktory vyzeral trochu obycajnejsie ako ten v tom linku

  inak podobne skoncilo aj prve PDA od apple, Newton …. tiez slepa vetva vyvoja apple ;)
  i ked iPhone bude tiez minimalne z 1/3 jakesi PDA…

  0
  0
 14. Dominic: tak to jsem teda skutečně netušil, pěkná hračka :-) Já teda spíš chtěl naznačit, že spousta SW produktů NeXTu šla do háje potom, co ho koupil Apple (namátkou EOF), ale ten foťák je mnohem zajímavější.

  0
  0
 15. XcoRpi: mam film, aj ked nevalnej kvality, kde ukazuje Jobs Next, co vsetko sa v nom da robit. Tak vam poviem ze na vtedajsie casy, to je sila a na takom zeleze. Aspon viem, odkial cerpa OSX tie vsetky vymozenosti, uz vtedy predvazdal Dock a ine veci. Kto by mal zaujem, mozem hodit na nejaky FTP server.

  0
  0
 16. ja osobne odporucam vidiet dokument Nahodne imperium: Velki umelci kradnu. Tam to vsetko je hlavne o Microsofte a ako to bolo s Macom a nasledom Steveovom odchode

  0
  0
 17. Clanek je dobrej – chtel bych se jen vyjadrit o tech 3% uzivatelu Macu – ty tri procenta sou jen co se tyce vychodni evropy (tzn. CR, SK, Polsko, Rusko, atd…). Vsude jinde na svete je pocet uzivatelu Applu asi tak 99,999% a i u nas to uz roste…

  Jinak clanek je trefnej!!!

  0
  0
 18. Trochu súhlasím, preskakuješ aj dôležité veci ako Apple Lisa, a aj to že Macintosh sa začal vyrábať súčasne s Windows je blbosť.

  0
  0
 19. noo tak trochu zaujaty clanok voci applu by som povedal

  btw:
  Myšlienka grafického užívateľskeho rozhrania nebola nová, ani originálna. Roky predtým predstavil Xerox GUI ovládane mysou v ich vývojovom laboratóriu v Palo Alto. Táto demonštrácia predstavila počítač Alto, ktorý v roku 1973 s bežiacim GUI, technolódiou WYSIWYG, myšou a ethernetovou kartou. Demo bolo vzhliadnute Stevom Jobsom, Billom Gatesom a niektorými ďalšími. Jobsovi sa páčilo GUI a pustil sa do implentácie nápadu do Applovho operačného systému a aplikácii, zatiaľ čo Gates sa rozhodol pre staré textové rozhranie. Neskôr bol Gates donútený znovu premyslieť jeho rozhodnutie pod tiažou toho, že graficke rozhranie sa stalo populárnym na platforme Apple. Takže sa rozhodlo, ze OS/2 bude mať GUI.

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Vychází zcela nová aplikace SledovaniTV pro AppleTV

Uživatelé SledovaniTV, kteří využívají AppleTV, se mohou těšit na zbrusu novou aplikaci. Ta postupně nahradí tu stávající. Nová aplikace pro AppleTV přináší uživatelům této platformy nové funkce a celkově příjemnější a plynulejší zážitek ze služby.
pokračovanie článku

Telekom varuje pred podvodnou komunikaciou

Slovak Telekom počas uplynulého víkendu zaregistroval zvýšenú aktivitu nevyžiadaných e-mailov a SMS správ, ktoré vystupujú v jej mene a zneužívajú dôveru zákazníkov. Hlavným cieľom je od zákazníkov vylákať osobné údaje či ich donútiť k potvrdeniu objednávky, ktorá v skutočnosti neexistuje.