Softwarové novinky: MS Office 2008, MS Remote Desktop Connection, VMware Fusion Final, Mac OS X Leopard

  • Office 2008: Posledné internetové „šumy“ okolo softwaru pre Mac OS X od Microsoftu naznačujú, že užívatelia Apple sa dočkávajú väčšej pozornosti Redmontského giganta. Z nedávnej interview s manažérom z MS (žiaľ, neviem už rozhovor nájsť) sme sa mohli dozvedieť, že firma plánuje prinášať pre Mac OS X kvalitný software a má preň vytvorený vlastný team ľudí, ktorý pracuje viac-menej nezávisle od zvyšku firmy. O Office 2008 sme už informovali, mal byť vydaný v týchto letných mesiacoch, no vydanie sa podľa nových správ odkladá až na január 2008. Evidentne zaberá programovanie pre Intel viac času ako sa očakávalo, naviac Office 2008 a jeho UI má byť viac prispôsobené systému Mac OS X, takže nejde len o jednoduché kopírovanie prvkov z Office pod Windows. Verím, že sa dočkáme kvalitnej a hlavne Intel-Universal binary kancelárskej sady. Zmenou dátumu vydania sa teda zároveň vytvoril priestor pre uvedenie a predaj dlhoočakávaného, menšieho a jednoduchšieho balíka iWork ’08 od Apple.
  • Remote Desktop Connection: Microsoft tiež zdarma poskytuje novú universal-binary betaverziu programu Remote Desktop Connection 2.0. RDC funguje ako klient, ktorým ovládate vzdialený Windows. Sedíte pri počítači Apple, cez internet alebo LAN/Wi-fi sa pripojíte napr. na kamarátov PC na druhom konci sveta (alebo vo vedľajšej izbe) a vidíte a ovládate jeho plochu a celý systém. Využíva sa hlavne pri pomoci menej technicky zdatným známym či rodinným príslušníkom, alebo pre jednoduchú administráciu či ovládanie počítačov z práce domov a opačne. Nová verzia RDC od Microsoftu s aktualizovaným UI, podporou Windows Vista a markantne optimalizovanou rýchlosťou prenosov určite poteší. Apple má v tejto kategórii vlastné komerčné riešenie klienta s podobným názvom Remote Desktop (bez „Connection“) a zaraďuje sa skôr k profesionálnemu administračnému softwaru, s ktorým IT manager môže jednoducho ovládať celú firmu. Dá sa však samozrejme výborne využiť aj v domácnosti pre prístup z jedného Maca na druhý. Ako klienta môžete použiť aj nekomerčný VNC viewer z každej platformy (Linux a pod.). Server je zdarma v každej inštalácii Mac OS X.
  • Fonty Microsoft: Na typografickej konferencii TypeCon2007 oznámili firmy Apple a Microsoft, že obnovili dohodu o licencovaní písem Microsoft Core. Licencia umožňuje užívateľom Mac OS X používať „klasické“ písma ako Arial, Verdana, Times New Roman a  pod. (hlavne kvôli webu a dokumentom Office písaných vo Windows).
  • Leopard: Mac OS X Leopard získal certifikát UNIX 03. Táto novinka má predovšetkým zaujať sféru veľkých firiem, pre ktoré sa vďaka certifikátu môže stať serverová verzia Mac OS X Leopard zaujímavou alternatívou. Zároveň by mohli pracovné stanice migrovať na počítače Apple.
  • VMware Fusion: Dnes nás čaká vydanie finálnej verzie známeho virtualizačného softwaru VMware Fusion 1.0. 30 dňový trial je zdarma, plná verzia stojí 80 USD. O tomto programe sme už viackrát písali a taktiež ho porovnávali s konkurenčným softwarom Parallels Desktop (vyhľadajte si v článkoch na macblogu slovo vmware). Firma Parallels reaguje na uvedenie finálneho Fusionu svojou novou betaverziou Parallels Desktop 3.0 b4560, chváli sa hlavne podporou iPhone vo virtualizovaných Windows.
komentáre
  1. Není to náhodou opačně, a sice že RDC umožňuje přístup z Maca na Windows? A ne “…ako klient, ktorým ovládate vzdialený počítač Apple so systémom Mac OS X. Sedíte pri počítači s Windows, cez internet alebo LAN/Wi-fi sa pripojíte napr. na kamarátov Mac na druhom konci sveta…”

    0
    0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.